Home / Life & style  / Fashion  / Praha a Londýn: souboj streetstylu

Praha a Londýn: souboj streetstylu

  My Češi se občas rádi cítíme méněcenně. Bičujeme se tím, že se srovnáváme se zahraničím, kde mají určitě lepší návrháře, nákupčí a hlavně styl v ulicích. Každý člověk i země mají svůj ojedinělý příběh, proto

 

My Češi se občas rádi cítíme méněcenně. Bičujeme se tím, že se srovnáváme se zahraničím, kde mají určitě lepší návrháře, nákupčí a hlavně styl v ulicích. Každý člověk i země mají svůj ojedinělý příběh, proto je poměřovat se s ostatními ztrátou času. Móda je hlavně hra, neberte jí  prosím příliš vážně. Ačkoliv si z některých fotografovaných osobností děláme legraci, obdivujeme jejich odvahu a věříme, že mohou leckoho inspirovat.

 

ŽENSKOST

 

MBPFW - Alice I

 

Slečna má na sobě sukni z H&M, jednoduchý top, koženou bundu a baleríny. Nic objevného, dalo by se říct. Vypadá ale elegantně a nadčasově.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys-9

 

Dívčí půvab je patrný i v tomto záběru z Londýna, ale zaujme eskalace do komiksu. Kroužek v nose a účes odkazuje ke zpěvačce FKA twigs. Oceňuji, jak rychle dokáží Ostrované začlenit hudební trendy do svého oblečení.

 

EFEKTNÍ MINIMALISMUS

 

MBPFW - Iva

 

Návrhářka Iva Burkertová tvořící pod značkou ODIVI ve své jarní kolekci nazvané Dubik. Pastelové tóny, jednoduché střihy a lehká ironie v podobě ledvinky má švih i šarm.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys-14

 

Dotyčná vzbuzuje dojem modelky, co má ten den volno. Ironii zosobňují boty s masivní traktorovou podešví, které shazují jinak velmi noblesní vyznění outfitu.

 

DOPLŇKY

 

MBPFW - Tereza a Petra II

 

Na Prague Fashion Weekendu byla k vidění spíš klasika s nápadem.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys-21

 

V Londýně můžete vyčnívat z davu díky nekompromisní infantilitě, která občas hraničí s nevkusem. Zapomeňte na konvence i na představu, že se vám do gorilího baťůžku něco vejde.

 

BAREVNÉ VLASY

 

Co by extravagantní Angličané říkali na účesy z českých a moravských maloměst? Sázím na to, že by se jim všechny ty „květáky s voživeníčkem“ strašně líbily a začali by je sami nosit.

 

MBPFW -Lucie

 

Lucie v Praze nechává vyniknout fuchsiovou na své hlavě pomocí střízlivě černého topu.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys-16

 

Obdobný odstín vlasů i svetru, ale rasta copánky a náušnice z globusů posouvají slečnu do kategorie Avatar.

 

SEXY ŽENA

 

Lidé od módy nikdy nepracují s otevřeně proklamovanou lascivitou. Oblečení vnímají jako prostředek k sebevyjádření, nikoliv ke svádění. To vysvětluje všechny ty kousky, které připadají běžným smrtelníkům prudce asexuální. Proto oceňuji ženy, co dokázaly odhalit své tělo a vypadat u toho sofistikovaně.

 

MBPFW - Jitka

 

Jitce z Prahy je těžké se dívat do očí, ale zbytek jejího oblečení je tlumený a decentní, stejně jako make-up a ležérní úprava vlasů.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys-13

 

Bruneta z londýnského Fashion Weeku ukázala sice jen vypracované břicho, ale je ve svém sportovním oblečku hotovým magnetem. Dobrý příklad toho, kdy pracujete na své postavě, umíte vyzdvihnout její klady a adekvátně pracujete s módními trendy.

 

KÁMOŠI

 

Vrána k vráně sedá, propojenost povah je potřeba znásobit ještě stejným (ne)smyslem pro styl. To, že ve dvou se to lépe táhne, platí na módních akcích dvojnásob. Všichni se tváří dost důležitě, máte pocit, že vládne nepřátelská atmosféra a ostatní vás odsuzují za to, co máte na sobě. Ačkoliv je to trochu paranoidní představa, občas je její základ pravdivý. Vzít si s sebou svou spřízněnou duši má tedy svůj význam.

 

MBPFW - Tereza a Petra I

 

Pražské dívky oblečení k sobě nutně ladit nemusely, ale vyznívají stylově dost podobně.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys-17

 

Tihle Britové se asi chystají na zájezd organizovaný Alexanderem Wangem a Dirkem Schoenbergerem, kreativním ředitelem značky Adidas Originals.

 

NEPŘÁTELSKÝ VÝRAZ

 

Po 12 letech práce v módním průmyslu uznávám, že toto odvětví asi přitahuje osobnosti s větším sklonem poruch osobnosti než třeba exaktní obory. Arogance, afektovanost a nadřazenost sice nepatří mezi duševní choroby, ale svědčí o jisté vnitřní nevyrovnanosti. Na fashion akcích potkáváte spoustu lidí, kteří se prostě debilně tváří. Častokrát za to nemohou, může to být chybou okamžiku.

 

MBPFW - Markéta

 

Markétu fotografka asi zvěčnila ve chvíli, kdy se prostě usmívat nechtěla. Škoda.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys-22

 

Poslové budoucnosti mají za a)zácpu, za b)právě došlo jejich oblíbené soja laté, c) neví, kam odložit pytle na odpadky, co třímají v ruce.

 

VESMÍRNÍ LIDÉ

 

V této kategorii Praha prohrává na celé čáře, protože stále tu nemáme dost individuií, co by měli módní přehled, ale dokázali se povznést nad diktát stylu i svoje ego. Jak říkal Piccasso: nejdřív pravidla musíte dokonale znát, abyste je mohli porušit.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys

 

Tenhle pán ve mně evokuje vzpomínku na strašidelného Mrakomora z pohádky Princ a Večernice. Zároveň by mohl být bratrem Marilyna Mansona.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys-4

 

Útok 90. let a androgynnost, ze které by asi neměl radost už snad ani Rick Owens.

 

Streetstyle_LFW2014_eliskys-18

Mix seriálu Flinstounovi, Škola zlomených srdcí a Buffy, premožitelka upírů mi způsobila migrénu.

 

Taky máte radši fotky z ulice než z mola?

 

foto: Karolína Krupková, archiv

anit@fashionbook.cz