A vy víte, co viselo ve skříni Virginii Woolfové?

26. 11. 2014 Rubrika: Living Štítky: , , , ,

Sdílet: Facebook Twitter

text: kitti

Nedávno jsme si s kamarádkou psaly o tom, jak je úžasné, že se nám naskytl nějaký ten čas na čtení. Každá jsme prožily ten luxus – přečíst si jednu knihu za týden. Debatovaly jsme o tom, jaké literární dárky si nakoupíme pod stromeček a k jaké klasice se znovu vrátíme. Moje kamarádka mi zasněně napsala, že se nesmírně těší, jak si o Vánocích přečte Vlny od Woolfové. Jak se těší, až si zaleze do postele, venku (snad) bude sněžit a ona se začte do stránek napsaných slavnou autorkou… Není to krásná představa?

 

Virginia Woolfová byla úkazem své doby. A dá se říct, že stále i té naší. Naprosto neuvěřitelná mi přišla přednáška profesora Petříčka asi ve druháku na FAMU, kdy jsme dvě hodiny rozebírali úvodní odstavec právě díla Vlny. Pan Petříček jím byl naprosto fascinován a já najednou na stěně přednáškové učebny viděla v jasných barvách příliv. Světlo se lámalo na vrcholcích vln, bílá pěna mizela někde u vypínačů u dveří… Byl to pro mě silný zážitek. Natolik silný, že se od té doby se prokousávám jejími texty. Nemohu říct, že slupnu jednu knihu za měsíc, spíš jednu knihu za dva roky. Je to pro mě totiž natolik intenzivní četba, že si před i po musím dát značnou pauzu. Slova a myšlenky Woolfové jsou pro mě velmi naléhavé.

 

Vedle slavné úvahy o emancipované umělkyni a jejím nelehkém světě – Pokoj, stojí za přečtení jistě celá její sbírka. Na motivy Virginie Woolfové života a knih byl natočen více než skvělý film Hodiny. Pokud zvládnete alespoň tuto hollywoodskou průpravu, není nic lepšího, než se vydat tuto sobotu od 14 hodin na Prague Vintage Fair.

 

banner2

 

 

 

Novoměstská radnice v Praze se promění ve velký obchodní dům. Třeba jako ten známý ze seriálu Mr. Selfridge, který můžete sledovat na ČT2. Příběhy píšících žen vnímají autoři výstavy především přes jejich oblečení. “Skrze oblečení ukládané během života lze také zpětně rozmotávat náš vlastní příběh. Textura tkaniny, jíž se s odstupem mnoha let dotýkáme, a která nás možná dojímá, protože patřila nám nebo milovanému člověku, není nepodobná textu – románu, jímž se náš život ve zpětném zrcátku vzpomínek stává,” říká Tereza Schmoranz.

 


Modelky předvedou nejlepší kousky z garderoby Alžběty B., dnes již sedmaosmdesátileté dámy, náruživé fotografky a básnířky. Doplňky pro kolekci navrhla Eliška Judová (Elajediova), která se v letošním roce představila na Mercedes Benz Prague Fashion Weekendu.

 

Klíčovým vizuálem výstavy se stala Alžbětina fotografie z roku 1947, pořízená přesně v den šestého výročí smrti spisovatelky Virginie Woolfové, jejíž román Mrs Dalloway se bude prolínat celou výstavou. Hlavní postava románu v jediném dni rekapituluje svůj život stejně jako paní Alžběta během módní performance nazvané Příběh Alžbětiných šatů. Jde o záznam jednoho zcela konkrétního obyčejně neobyčejného života – takového, který zajímal nejen Virginii Woolfovou, ale i českou literární ikonu Boženu Němcovou. Součástí programu Prague Vintage Fair bude kromě večerní přehlídky přednáška restaurátorky Národního muzea o záchraně šatů Adiny Mandlové, přednáška Miroslavy Burianové (autorky knihy Móda v ulicích protektorátu) o vztahu prvorepublikových celebrit k módě a fashion talk Veroniky Ruppert s Jurajem Šuškou o projektu Shoeast.

 

PVF Alzbeta

 

tumblr_mtgwxicfc91qcve22o1_1280

 

Začíná advent a s ním i krásný sváteční čas. O to víc, je důležité ho zahájit stejně skvělou akcí. Jsem si jistá, že tahle bude naprosto dokonalá. Tak všechny ženy píšící, sejdeme se v pop up obchodním domě a bude to skvělý autorský den.

 

Foto: tumblr, Prague Vintage Fair

Sdílet: Facebook Twitter