Home / Life & style  / Art & Books  / „Já vůbec nevím, co mám na poslední chvíli sehnat všem k tomu Ježíšku! Hele, a už jsi slyšel o knihách?“

„Já vůbec nevím, co mám na poslední chvíli sehnat všem k tomu Ježíšku! Hele, a už jsi slyšel o knihách?“

Nic mi neudělá takovou radost, jako když pod vánočním stromečkem najdu knihu! Zastávám totiž názor, že v knize se skrývá nespočet pomyslných dárků najednou. Dobrodružství, emoce, poznání, vzdělání, láska, nenávist, smrt i magie. Když darujete

Nic mi neudělá takovou radost, jako když pod vánočním stromečkem najdu knihu! Zastávám totiž názor, že v knize se skrývá nespočet pomyslných dárků najednou. Dobrodružství, emoce, poznání, vzdělání, láska, nenávist, smrt i magie. Když darujete dobrou knihu, už nemusíte zběsile nakupovat zbytečné dárky. Je to balíček – vše v jednom.

 

První telefonát z nebe …a co když to koncem nekončí? / Albom Mitch
Práh

 

Kritiky o tomto bestselleru tvrdí, že se jedná o jednu z nejhodnotnějších knih poslední doby. Já osobně jsem ji zhltla jedním dechem. Na této knize považuji za hodnotné autorův styl, příběhový dramatický oblouk i formu. Kniha se výborně čte, je v ní mnoho momentů, které znáte z vlastního života, momentů, u nichž se zastavíte, dojmete, popřemýšlíte. Základní spouštěcí motiv, tedy, že mrtvý zavolá svému pozůstalému z nebe, je prostě sám o sobě skvělý. Detektivku, která ztrácí drive na posledních pár stránkách a jejíž vyústění je přeci jen poměrně velké klišé, však i přes jisté mínusy vřele doporučuji. Skeptik bude potěšen, optimista si ji vystaví na piedestal.

 

prvni-telefonat-z-nebe-albom-mitch

 

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých / Olga Tokarczuková
Host

 

Polská spisovatelka, je objevem našich sousedů. Ženská autorka, která ale ovládá trochu jiná témata, než je láska a hledání toho pravého se zámkem, se v této knize zaměřila na polsko-české pohraničí. Na divoký život v lesích, na to, co by srny chtěly, a na magii přírody obecně. Astroložka, učitelka angličtiny v postarším věku je hlavní hrdinkou příběhu. I přesto, že jsem u této knihy měla podobný rozpačitý pocit na jejím konci, všechny předešlé stránky mě nadchly. Vřele doporučuji všem, koho baví mysteriózní příběhy a zažil někdy předjaří v horách. Syrovost a bahno, to jsou vjemy, které si z knihy odnesu. Užijte si tuto knihu, stojí za to!

 

499

 

 

Inverzní kyvadlo / Borjana Dodová
Revolver Revue

 

 

Borjana je moje spolužačka ze scenáristiky a když jsem poprvé četla její scénář Inverzní kyvadlo, věděla jsem, že držím v ruce skvělou knihu. Ne scénář, dle mého názoru, ale výborně zpracovaný svět v literárním jazyce. Pro někoho možná svět složitý, pro jiného dobrodružná cesta několika rovinami našeho vyšinutí. Hlavní představitelé knihy žijí svoje životy tak nějak blbě a rádi by to změnili, jenomže k tomu je nutná dávka odvahy – myslím tím vstoupit do chaosu, nevědomí, jak všechno dopadne. Skvělá kniha, vystihující generaci dnešních třicátníků. Tedy, takový jsem tenkrát při dočtení autorčiny práce měla pocit.

 

10730892_10152878171111983_5819291606906564609_n

 

Další knihy si píšu na wishlist jako ty, co si rozhodně chci o Vánocích přečíst:

Graffoman / Michal Škapa
Page Five

 

Knižní katalog slavného výtvarníka Michala Škapy je originální zpracování jeho vlastní výstavy v The Chemistry Gallery,  a jak sám autor říká, kniha je sběratelský kousek, nahlédnutí do procesu autorovy tvorby. To si rozhodně nenechám uniknout!
65074_1721143848110791_1085473659506089315_n
Kapesní atlas žen / Sylwia Chutnik
Fra

 

Kapesní atlas žen můžeme číst jako netradiční průvodce po neturistické Varšavě nebo bedekr popisující svérázné typy žen, které v ní žijí. Po jejích ulicích krouží zlostné důchodkyně, domácí puťky, znuděné úřednice, polské matky i anarchistky a hledají své oběti. Čtyři hlavní hrdinky Atlasu spojuje jeden dům ve čtvrti Ochota, jméno po Panně Marii – Královně Polska a nevyřešená traumata z minulosti.“ To mi zní jako něco, co chci číst!

 

194822_big

 

Řekni vlkům, že jsem doma / Carol Rifka Bruntová
Jota

 

Píše se rok 1987 a June Elbusové je čtrnáct. Uzavřená dívka nemá přátele, a navíc ji v poslední době trápí i odcizený vztah se starší sestrou, se kterou si dříve byly blízké. Nejraději by žila ve středověku, toulala se po lese a poslouchala vlčí vytí. Na celém světě existuje jenom jediný člověk, který jí opravdu rozumí – strýc Finn, uznávaný malíř, její důvěrník a nejlepší kamarád. Jenomže Finn zemře na AIDS a dívčin svět se rázem převrátí vzhůru nohama. Román je především příběhem o tom, jak dospět, najít vlastní identitu a vyrovnat se nejen s nejrůznějšími nečekanými situacemi, ale i ztrátami a bolestí, které přináší život.“

 

natisk_Rekni vlkum.indd

 

Řekni vlkům, že jsem doma teď tahám v kabelce na cestě tramvají. Nejvíc se ale těším, jak naložím kufr s dárky do autobusu a pojedu směrem na jih, domů. Po cestě mi budou dělat společnost moji knižní kamarádi. A co vám? Hezké literární Vánoce!

 

killik@seznam.cz