Home / Life & style  / Art & Books  / „Hele já jako fakt chci udělat někomu radost z lásky na Valentýna, ale vůbec nevím co by to jako mělo bejt. Tak kup knížku, nebo já nevím?“

„Hele já jako fakt chci udělat někomu radost z lásky na Valentýna, ale vůbec nevím co by to jako mělo bejt. Tak kup knížku, nebo já nevím?“

Valentýn. Pro mnoho z nás opravdu stresující období vyplněné čokoládovými dobrotami z prošlých bonboniér. Totiž, někteří  třeba nemají nikoho, s kým by tento svátek zamilovaných slavili. Nebo samotní zamilovaní, stejně Valentýna "jakože" neslaví. Onen západní

Valentýn. Pro mnoho z nás opravdu stresující období vyplněné čokoládovými dobrotami z prošlých bonboniér. Totiž, někteří  třeba nemají nikoho, s kým by tento svátek zamilovaných slavili. Nebo samotní zamilovaní, stejně Valentýna „jakože“ neslaví. Onen západní svátek plný komerce! No fuj! Jenomže není nakonec pravda ta, že každý tak trochu sníme o tom svém jedinečném Valentýnu? Někdy to přeci může i vyjít ? Prostě si pojďme koupit knihu! Esenci nejlepších dárků na světě.

 

Lidé se podle mě rozdělují do jistých žánrových knižních kategorií. Sestavila jsem tedy takové knižní menu, abyste se trefili do noty pokud možno všem.

 

Lidumilové a peacemakerové:

… Jsou čtenáři, kterým záleží na vyšším principu a významu toho, co čtou. Jsou to lidé, kteří většinou cestují, kteří posílají do zahraničí z výplat příspěvky na vše možné a snaží se trochu spasit svět. Není jim lhostejné, co se děje za hranicemi Česka a ovládají alespoň částečně jeden cizí jazyk.

 

Nebudu nenávidět – Izzeldin Abuelaish, taková ta kniha, co vám může zásadně změnit pohled na palestinsko-izraelský konflikt. Anit po dočtení napsala dojemný dopis autorovi, který ve vleklé válce ztratil tři dcery. Dostalo se jí krásné odpovědi. A sama o knize prohlásila: „Nebudu nenávidět je pro mě mimořádně inspirativní kniha, která mě donutila přemýšlet mimo zavedené koncepty. Pokud se i člověk jako Izzeldin, kterému se stalo velké neštěstí, může pokusit překonat svou bolest, pak se o to můžeme pokusit my všichni“.

 

Brodeckova zpráva – Philippe Claudel na rozdíl od předešlé knihy se jedná o naprostou fikci, která vás ale nutí myslet si, že čtete čistou autobiografii. Vesnička v malebných horách plná lesní magie, která přežila válku. Vrací se do ní muž, jenž zase přežil koncentrák a zjišťuje, že jeho domov je možná horším místem, než už zaniklý vyhlazovací tábor. Vřele doporučuji, deníkový zápis hlavního hrdiny o jedné vesnické vraždě, je nejenom napínavým dílem, ale především románem sebezpytným. A nejedná se pouze o duši hlavního hrdiny, ale také o tu naši – čtenářskou. Černobílý svět – Kathryn Stockett  Osudy černošských uklízeček v amerických domácnostech zmapovala autorka značně svědomitě a vznikla skvělá kniha o rasismu, úctě i neúctě, přátelství a Americe. Podle předlohy byl natočen moc prima nedělní film The Help.

 

 

IMG_1536

 

Tuláci a skauti

Toulky přírodou a  Walden – Henry David Thoreau jsou základní příručkou pro všechny, kdo kdy strávili alespoň týden v přírodě. Já jako skaut a milovník přírody tyto knihy zcela adoruji a jsem vděčná Kátě Papežové, že mě do této tulácké literatury zasvětila. Toulky přírodou jsou úvahy nad tím, co je les, kdo jsou zvířata a kdo je to člověk – tulák? Eseje na téma chůze či amerického ptactva nebo vrcholů hor… Walden jsou zápisky muže, co dva roky žil ve vlastoručně vyrobeném srubu. Co víc dodat? Thoreau může za mnohá momentální rozhodnutí v mém životě. Protože prostě umí vysvětlit vnitřní pochody lidské duše, klade si stejné otázky ohledně ekologie a života ve městě jako já. Poukazuje na to, že s přírodou jde stále žít v souladu, ale že tak jde učinit jak uprostřed civilizace, tak i uprostřed lesa. Vynikající spisovatel (nenechte se obalamutit tím, že je to zálesák), který krásným jazykem představuje poetiku života, jenž je prý jen Jitřenkou.

 

IMG_1539

 

Lifestylisti a milovníci „hran a linek“:
… v těchto okamžicích je vždycky fajn navštívit obchod Page Five ve Veverkově ulici na pražské Letné, nebo nějaký dobrý magazínový eshop. Tam totiž najdete tyto fajnové časopisy, které vylepší vaši knihovnu mnoha designovými vymoženostmi. Mě velmi zaujala slovenská dvojice Pyré a Egreš. Pyré je čistě receptový magazin v retro stylu 80. let. Najdete zde mnoho doporučení na dobroty, stejně jako sezónní články. Egreš je trochu více zaměřen na přírodu plošně. Moc roztomilé ilustrace „pro holky“ jsou něco, čím ráda potěším mou poličku v kuchyni. Tam se také nachází Kinfolk. Co dodat? Tato hipster bible odívání i vaření, je vysokým lifestylovým magazínem, který kdysi našel díru na trhu a zdárně ji dál plní, co se dá. A proč se mu bránit? Může sloužit jako studnice inspirace jak pro váš domov, tak do života i práce. Cereal je pro mě mišmaš všech předchozích časopisů. Má styl, zabývá se jídlem i cestováním. Monotématicky laděná vydání jsou opravdu hezky zpracovaná a mě samozřejmě zaujalo číslo o lese a její zvířeně. Následně stojí za zmínku The Plants, Fantastic man, Monocle (top Vánoc naší redakce) a Hide and Seek. Obsah je většinou přesným obrazem názvu magazínu.

 

Processed with Moldiv

 

Processed with Moldiv

 

Processed with Moldiv

 

Processed with Moldiv

 

Processed with Moldiv

 

Processed with Moldiv

 

Processed with Moldiv

 

Processed with Moldiv

 

Romantici a snílci v jednom:
Longbourn – Joe Baker … a teď vážně POZOR! V této knize jsem se úplně rozpustila. Kdyby to byl seriál (prý se to bude točit, tak se modlím za BBC) sedím u toho denně. Pýcha a Předsudek je fajn román. Já mám neměnný problém s hlavní hrdinkou, která podle mě neřeší NIC, ale ano, nechávám se ráda unést naivní romantikou. Vždycky budu fanynka Bronteové. O to víc mě nadchl Longbourn. Příběh mladé služky Sáry v rodině Bennetových. Žádná naivní romance, naopak život. Neustálá přítomnost války, stigmatu bohatství založeném na otroctví, téměř až kastovní zákony, ostrovní počasí a zakázané city z této knihy tvoří bestseller! Jen si prosím dávejte pozor, abyste jako já neměli pocit, že jste to v knize právě vy o kom se vypráví. To má autorka s Jane Austen zcela stejné. Pohltí vás to. Dalším čtením, kde se detektivka a napětí střídá s romantikou, válkou a španělskou exotikou, je román Mezi šitím. Hlavní hrdinka se po nezdařeném vztahu vydává do Maroka. Tam se rozvíjí příběh, v kterém autorka María Dueňasová zapojuje reálné postavy druhé světové války. Naprosto ideální si nejdříve přečíst Longbourn (Napoleonské války, špioni a láska), a pak jen plynule pokračovat příběhem o krejčové, která zažije mnohé ve válečném Maroku (napínák). Obojí chci vidět v televizi. Hned!

 

IMG_1537

 

Čtenáři krátkých útvarů:

A nakonec něco pro čtenáře, kteří nesnášejí romány, dlouhé věty a příběhy, které nekončí. Pro ně existují útvary zvané povídky, básně a eseje. Všechno toto obsahují vybrané tituly. Donutí vás většinou k zamyšlení a něco nového se i dozvíte. Okamžik medvěda – Olga Tokarczuková, eseje zabývající se světem, politikou a lidským životem. Skvělá polská autorka, jejíž román Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých už točí Agniezska Holland  (Hořící keř). Neměnnost leopardích skvrn – Kristopher Jansma, skvělé vyprávění od autora pro autory. Povídky o tom, zda spisovatel musí žít pro příběh, aby nějaký z nich vznikl. Skvělé čtení do tramvaje pro všechny umčaře. Zlodějíček – Petr Borkavec poetické texty, úvahy. Musí se přečíst. Moderní básník, co by se neměl minout. Nová móda módy – Gillo Dorfles jednoduše skvělá kniha esejí o tom, co je to móda a kdo je módní? Co přesně znamená být originální a jak se my samotní projevujeme zkrze oblečení a styl – na to vám odpoví italský filosof Dorfles. Žádné povrchní čtení! Móda je náš mozek naruby.

 

Nevypadá teď Valentýn mnohem zajímavěji? Pojďme z něho udělat intelektuální svátek. Láska patří literatuře!

 

IMG_1538

 

foto: Kitti

killik@seznam.cz