obrázek 2obrázek 3-2obrázek 1

Jarní čtení

15. 4. 2015 Rubrika: Art & Books, Life & style Štítky: , , , , , , , , ,

Sdílet: Facebook Twitter

text: kitti
photo: Kristina Nedvědová

„Vždycky na jaře hledám svojí novou osobnost, ale nevím kde?“ „No já ti nevím, už jsi ji zkoušel najít v knize?“ A taky … hybajte do lesů! Pořádně se na to vybavte, na to vám poslouží Divočina. Hezky si tam zapřemýšlejte o svém těle, k tomu vám dopomůže Body Book. Pokud potkáte Most, budete vědět, jaký Stavitel za to může a nakonec se v noci budete příjemně být díky Skále.

Jaro. Období, kdy nevíme, kam dřív skočit. Dáváme výpovědi v práci, rozcházíme se nebo lačně zíráme na kohokoliv, kdo kolem nás jenom projde. Chce vyházet všechno, co máme v šatníku. Chceme shodit kila, která nenávidíme a vyrážíme do přírody každý víkend, abysme zj  istili že naše fyzička po zimě, je v havarijním stavu!

Ale dobrá zpráva pro všechny čtenáře. Je déle vidět! I přes změnu na letní čas, který možná způsobil nejednu migrénu, je příjemné si číst za denního světla klidně i do osmi do večera. A co by to tak mělo být? Něco o očistci, vizích, změnách a o jednom ostrovu.

Divočina – Cheryl Strayed 

Když jsem knihu začala číst, seděla jsem ve vlaku a šly na mě mdloby. Musím vás nutně připravit na to, že prvních cca 80 stranách umírá matka hlavní představitelky a je to víc než náročné. Fyzicky se mi dělalo zle a myslím si, že to nebylo jenom tím že v kupé se nevětralo a seděl tam se mnou divný člověk. Jak už asi vědí všichni, podle této knihy byl natočen film s Reese Witherspoon. Story je jednoduché, sám život ho napsal. Někdo umře a vy se musíte na hodně dlouho projít. Někdo i přes několik státu v Americe. A sám. Je to napsaný jak poutavá reality, často se dojmete, často vám bude ouzko, často budete přemýšlet nad sebou a nad svými blízkými i životem. Je to skvělý kniha, pokud prožíváte nějaké životní dilema, či zkoušku. Zaprvé se to všechno, o čem autorka píše, stalo. Zadruhé, to všechno přežila.

Body Book – Cameron Diaz
Tato kniha se stala jarní Biblí naší Hanky, takže je na ní aby vám pověděla, co si o ní myslí:

Knížku Cameron Diaz jsem si koupila v iBooks, když jsem potřebovala hodně inspirovat zdravým životním stylem po letošních Vánocích. Není to kniha receptů, ale naopak informativní a dobře napsaná publikace o tom, jak funguje naše tělo, kolik potřebujeme opravdu uhlohydrátů, proč sportovat…Přečetla jsem ji celou a dostala jsem od ní, co jsem potřebovala – nakupnutí ke změně.“
Je až zázrak když se hollywoodská herečka zabývá svým tělem, z trochu jiného pohledu, než je ten chirurgický. Nemá implantáty, ani botox, naopak hledá cestu sama k sobě. Což se ale nevylučuje s tím, že u toho člověk může vypadat skvělě! Ideální na jarní detox!

Stavitelé mostů – Jan Guillou
Ten, kdo má rád historické romány, epopeje a F.L. Věka, si přijde na své. Nejprodávanější švédský autor se rozhodl, že nebude troškař a v souboru několika románů popíše celé Velké století. V tomto díle se seznamujeme s hlavními hrdiny, kteří nás budou provádět v budoucnu všemi ostatními díly. Jsou to sirotci, jsou to bratři a jsou to stavitelé mostů. Každý z nich se vydává na svou vlastní svízelnou cestu po celém širém světě, díky událostem, které je potkají a my je moc dobře známe z hodin dějepisu, se tak kniha stává jakousi zprávou o stavech minulých. Jsou ale podané novým a čerstvým jazykem. Je to taková ta kniha, co rozečtete a pak zase někam položíte a pak jste zvědaví jak to bylo dál a nakonec si děláte poznámky, protože „tohle jste o první světové válce ještě neslyšeli“. Mám ráda knihy na pokračování, takže je ideální s nimi začít na jaře, bůh ví kdy je dočtete… Takhle to mám i s Hlavou 22, která mi dává zabrat už dobré 4 roky.

Skála – Peter May
Inu. Kdo se tady hlásí, že má rád podivnosti na odlehlém ostrově, kde jen fičí vítr, burácí moře a je to ve Skotsku? Já! Tenhle kriminální román je naprosto ideální. Jeden zlomený muž bez rodiny a po tragickém úmrtí potomka jede vyšetřovat vraždu na svůj rodný ostrov, protože onen kriminální čin je velmi podobný vraždám, které vyšetřuje v Edinburghu. Příběhová klasika. Napsaná opravdu ideálně. Je to temné, děsivé, napínavé, nature power plné, větrné, děsivé, studené, překvapivé a návykové. Miluji detektivky, byly to první knihy, které jsem si sama půjčovala z knihovny jako malá a proto mám nesmírnou radost, když se objeví něco, co tu v tomto žánru dlouho nebyla a nabije mě to zase pořádným mordem a děsem! Skvělé, doporučuji na chalupy, kde pak budeme v noci na záchod chodit s polenem v ruce.

 

Sdílet: Facebook Twitter