Home / Life & style  / Je menstruace pořád tabu?

Je menstruace pořád tabu?

Autorka je analytička Českého rozhlasu. Tento komentář je převzat z rubriky Prolomit vlny Radia Wave. Menstruace je pro některé lidi pořád tabu. Schválně: jaké pocity ve vás vyvolává jenom to samotné slovo? Je vám to jedno, nebo je

Autorka je analytička Českého rozhlasu. Tento komentář je převzat z rubriky Prolomit vlny Radia Wave.

Menstruace je pro některé lidi pořád tabu. Schválně: jaké pocity ve vás vyvolává jenom to samotné slovo? Je vám to jedno, nebo je to trochu nepříjemné? Nebo přímo nechutné?

Stigmatizace tohoto přirozeného procesu je často ponižující a omezující, především pro ženy v ekonomicky méně rozvinutých zemích. Na to se rozhodla upozornit šestadvacetiletá Kiran Gandhi, studentka Harvardovy univerzity, když letošní londýnský maraton běžela v první den své menstruace bez tamponu nebo vložky. Fotky z cíle ji tak zachycují s krvavými skvrnami na vnitřní straně stehen.

maraton

Na svém blogu Kiran popsala, že dostala menstruaci večer před maratonem a přišlo jí nepraktické si během závodu měnit tampon. Současně se své krvácení rozhodla pojmout jako aktivistické sdělení – ukázat, že menstruace je něco normálního a běžného, a upozornit na situaci milionů žen a dívek po celém světě, které nemají přístup k základním hygienickým pomůckám ve dnech svého krvácení.

Její počínání vyvolalo nesmírně vášnivé a rozporuplné reakce. Část lidí přijala její sdělení jako snahu bourat tabu a stigma kolem menstruace. Další část lidí vyjadřuje naprosté znechucení. To, co Kiran udělala, je prý odporné.

Není mi jasné, co přesně je na menstruaci odporné. Je to přece přirozený biologický proces, s nímž žije podstatnou část svého života téměř každá žena. Na to mají oponenti rychlou odpověď: vyměšování je přece také přirozené, a nestavíme ho na odiv. A dodávají: Máme tedy příště čekat běžce s hnědými skvrnami na zadku, aby upozornili na nedostatek toaletního papíru?

New-Picture-6-1-e1427634332780

Toto srovnání ale podle mého názoru neobstojí. Existuje tu totiž jeden zásadní rozdíl. Za vyměšování, které je přirozené všem lidem, není nikdo ponižován a omezován. Za menstruaci ano. V některých afrických nebo asijských zemích je běžné, že dívka musí v době své menstruace přestat chodit do školy. Ženy se tam nesmí účastnit skupinových aktivit nebo jsou na několik dní vykázány žít mimo komunitu, protože jsou v tomto období považovány za nečisté. Dívkám bývá vysvětlováno, že jejich menstruace je trest nebo nemoc, kterou na sebe přivolaly. Ale i v západní společnosti může být menstruace zdrojem zesměšňování. Kolikrát už jsme slyšeli někoho říct, když se žena rozčílila, „no jo, má svoje dny“? Není to ponižující a urážlivé?

Rozumím tomu, že někomu není toto téma příjemné. Třeba jej jednoduše vnímá jako osobní a intimní věc každé ženy. To je v pořádku. Ale není ideální, když je menstruace zdrojem ponižování a omezování. Proto vnímám čin Kiran Gandhi jako vítaný, obdivuhodný a inspirující. A také velmi efektivní. Celý svět o ní teď mluví a někoho to třeba donutí se zamyslet.

irena.bursova@rozhlas.cz