Literární podzim!

7. 10. 2015 Rubrika: Art & Books Štítky: , , , , ,

Sdílet: Facebook Twitter

text: kitti
photo: Kitti, Tumblr

Včera jsem si vybalila první svetry z krabic a uvědomila si, to utekl jen týden, kdy jsem je v květnu uklízela? Říkala jsem si: tak až zase skoro za půl roku, pánové! Přepadla mě podzimní melancholie. Zalezla jsem do postele, venku šuměl déšť a já se pustila do čtení. Kdo se přidá?
image

Emily Dickinson – Básně
V Americe jsem navštívila domov Emily Dickinson. Po cestě jsem potkala orla a věděla jsem, že to tak má být! Krásný dům ve městečku Amherst slouží jako muzeum, uvnitř můžete potkat mnoho žen z různých spolků. Vyslechla jsem si konverzaci o tom, že spolku Větrná hůrka už docházejí peníze na odpolední čaje,  že Spolek za obnovu skleníku Emily Dickinson nemůže sehnat sklenáře. Nicméně uvnitř jsem si sedla do její pracovny, zírala na tapety s růžemi a nemohla se ubránit pokušení přeskládat její básně na velké tabuli. Tam totiž sepisovala svoje texty, zabývala se různými hádankami a slovními rébusy. Dokonce vymyslela vlastní tarot, který sestavila dle vlastností obyvatel její zahrady, především podle hmyzu a květin. Emily byla zvláštní, asi ne moc šťastná, ale neuvěřitelná autorka se zahradou, kde shromažďovala staré odrůdy amerických květin. Když zemřela, zahrada zanikla a dům zpustl, ale nyní se členky literárních spolků snaží, aby se vše obnovilo. Aby měla Emily radost.

 

image
Literární spolek Laury Sněžné – Pasi Ilmari Jääskeläinen
Recenze zněly jasně: kdo má rád Davida Lynche a úchylárny Severu, si pošmákne. Já po ni sáhla především proto, že mě nažhavil základní syžet: mladá učitelka se snaží dostat do literárního spolku autorky dětských knih Laury Sněžné. Jenomže, když se tak konečně stane, slavnou spisovatelku odvane zimní bouře…. No.  Místy se neubráníte pocitu, že autor se šíleným jménem chce říct opravdu všechno, ale neřekne skoro nic. A někdy zase, že odbyl jednou větou to, o čem byste chtěli číst pořád dokola. Ale titul stojí opravdu za to. Lehce napsané samozřejmosti o temnotě, skřítcích a vílách, jsou atributy kvalitních knih.
O čem mluvíme, když mluvíme o Anně Frankové – Nathan Englander
Povídkový bestseller o temnotách i radostech, které se týkají věčného hledání židovské identity. V osmi povídkách se autor, se statusem jednoho z nejtalentovanějších objevů roku 2012, pokouší metaforicky i vlastním stylem popsat témata jako holokaust, nebo klasickou židovskou rodinu. Navazuje i na spisovatele I.B. Singera, kterého mám moc ráda. Stejně jako předchozí autor se nebojí sáhnout i do mystiky a nadpřirozena. Chvílemi vás zamrazí, chvíli se budete smát a někdy brečet. Ideální povídková kniha na pošmourná podzimní odpoledne.

 

image

Ostrov lhářů – E. Lockhartová
Kdo z vás má úplně normální rodinu? Pokud spadáte sem, do této nadpřirozené kategorie, bude vám Ostrov lhářů připadat jako sci-fi. Pokud úplně normální rodinu nemáte, budete se také smát, protože to je prostě kniha o vás. Mladá hrdinka s lehkostí puberťáka vysvětlí jak se věci mají a také odhalí nejedno tajemství. Krimi, drama, humor … to všechno najdete v knize, která svou náladou připomene prázdniny.

Dítě apokalypsy – Virginia Despentesová
Máte náladu si přečíst něco od spisovatelky, která byla dřív prostitutka, maskérka, novinářka a filmová režisérka? Prosím, kupte si tedy tuto pozoruhodnou knihu. Zprvu budete mít možná trochu problém s autorčinou prořízlou pusou, což dokládá i fakt, že její filmový debut se jmenuje Ošoustej mě. Autorka nikoho nešetří, ani národnosti, ani pohlaví. Do každého šije, do každého buší svou literární pěstí. Ale stojí to za to. Detektivní příběh dvou vyšetřovatelek, nás provede po dnešní trochu nesnášenlivé“Evropě, i osobním světem žen, co se nebojí říct svůj názor. Vítejte v jedné osobní apokalypse!

 

image
Něco na tom podzimu je: mlhy, barvy, chvíle pod dekou a dumání nad životem. Po létě se vše zastaví, je čas na nové příběhy. Hezké čtení!

Sdílet: Facebook Twitter