Home / Life & style  / Bifé miluje podzim!

Bifé miluje podzim!

Podzim je čas sklizně. Všechno, co se nám během letošního úmorného léta podařilo zachránit, se nám teď odměňuje. Jablko je pro Čechy nejpřirozenějším zdrojem vitamínů na zimu, byla by marnost nechat je ladem a jíst

Podzim je čas sklizně. Všechno, co se nám během letošního úmorného léta podařilo zachránit, se nám teď odměňuje. Jablko je pro Čechy nejpřirozenějším zdrojem vitamínů na zimu, byla by marnost nechat je ladem a jíst místo něj nezralý banán. Minulý rok jsme se na naší chatě pokusili o zmlazení jabloní, teď máme plné špajzy vlastních jablek z Vysočiny. 

 

obrázek 4 (2)

Kompot

Klasickým uchováváním ovoce je jeho zavařování. Našla jsem si  recept na klasický jablečný kompot, který připravovaly naše prababičky. Musíte si připravit nálev. Nejdříve si oloupaná a očištěná jablka dejte do sklenic, ať víte kolik nálevu připravit.  Následně svaříte:

na 1 litr vody cca 300 g přírodního bio cukru
1 ks velké skořice
3 ks hřebíčku
1/2 sáčku kyseliny citronové

obrázek 1

 

Do nálevu přidejte nakrájená jablka a krátce povařte. Opravdu jen chvilku, ať se vám z kompotu nestane marmeláda. Max 5 min. Horká jablka v nálevu, teď přendejte do sklenic. Dle první zkoušky, by vám to mělo vyjít přesně. Pokud nějaký nálev zbude, nechte ho vychladnout a použijte ho na jiný kompot. Třeba na jeřabiny. Recept zde.

 

obrázek 2 (2)

 

obrázek 3 (2)

 

Ve velkém hrnci, nebo v troubě v pekáči,  uzavřené sklenice s kompotem sterilizujte. Tzn, voda se na mírném stupni (na plotně cca 3 stupeň v troubě na 80C) uvede do varu a vytlačí přebytečný vzduch ze sklenic, který by jinak způsobil zkažení jablek. Nechte sklenice „vydusit“ tak 20 minut. Pak je vyjměte z lázně, otočně dnem vzhůru, přikryjte utěrkou a nechte vychladnout.

Bezlepkový zákusek

Dalším využití jablíček jsou sladkosti! Pokud máte doma i trochu dýně ze zahrádky, nebo dýni máslovou z obchodu, nastrouhejte ji, aby množství odpovídalo stejnému množství jablek. Bohužel v Bifé bývá zvykem nic nevážit a nic neodměřovat, prostě stejný počet dílů jablek a dýně.

 

obrázek 2

 

V misce si rozšlehejte metličkou tři vajíčka. Mojí domácnost zásobuje přítelova babička a její slepičky ze zahrady. Přidejte k nim buď tak dvě lžíce bio cukru, nebo javorový sirup 4 lžíce slunečnicového oleje. Opět šlehejte. Do základu patří ještě dvě lžíce kakaa a nastrouhaná jablíčka s dýní. Pořádně zamíchejte!

 

obrázek 1 (1)

 

Nakonec přisypejte tak 3 lžíce bezlepkové mouky. Stačí pohanková nebo my používáme značku Schär. Protože je dostupné v běžných obchodech a nikdy nás nezklamala. Nakonec pytlíček kypřícího prášku a trochu citrónové kůry. Směs nalijeme do menšího pekáčku, u bezlepkových desertů bývá zvykem, že nenakynou jak „lepkáči“. Tím, že těsto dáte do menší nádoby, máte šanci že desert bude vypadat jako každý jiný. Pečte při 180 C přibližně půl hodiny. Kvůli ovoci bude těsto vláčné, nejlepší je proto jíst zákusek studený.

 

obrázek 3

 

Pokud možno, s domácí višňovou marmeládou od Heleny Elšíkové. Moučkový cukr jsem použila hlavně proto, že z neděle na pondělí 11.října. byla podle starého pohanského kalendáře první zimní noc a mělo by se jíst něco černého a bílého. Tak jsem to vyřešila! Stejně jako jsem uvařila houbový guláš z černých hřibů. O to víc mě potěšilo, když ráno mrzlo a celý týden pršelo. Přesně tak, jak se psalo ve starém kalendáři z dob našich předků.

 

obrázek (1)

Dobrou chuť! A užívejte podzimu. Čeká nás zima, naštěstí dlouhé večery jsou ideální na meditaci u vaření.

killik@seznam.cz