Home / Life & style  / Fashion  / Majitel řetězce Zara nejbohatším mužem světa

Majitel řetězce Zara nejbohatším mužem světa

Přispěli jste svými nákupy na jeho bohatství?

Amancio Ortega výší svého výdělku předběhl i Billa Gatese. Rodák ze španělské A Coruňi vlastní majetek ve výši 79, 9 miliard dolarů. Jeho společnost Inditex pod sebou sdružuje značky Zara, Bershka, Massimo Dutti, Pull&Bear, Oysho, Stradivarius, Tempe, Uterqüe a diskontní Lefties.

Inditex je nyní největším maloobchodním prodejcem oděvů na světě. Mezi jeho konkurenty patří hlavně H&M nebo Gap. Inditex, a především jeho značku Zaru, proslavily rychlé kopie modelů z fashion weeků.

Sám Ortega pochází z velmi skromných poměrů, jako syn železničáře se začal manuálně živit už ve 14 letech, kdy začal rozvážet hotové košile od krejčích.

Pak sám vyráběl noční košile, spodní prádlo a oblečení pro děti. První obchod- Zaru otevřel v roce 1975 společně se svou bývalou manželkou Rosalií Merou. Ta zemřela náhle před dvěma lety v srpnu.

Ortega se skoro nikdy nefotí, stejně jako nedává rozhovory. Říká se také, že pečlivě zpovídá zaměstnance v obchodě, jejichž zpětnou vazby si považuje více, než od svých managerů. Ortegova dcera Marta31, prošla tréninkem coby prodavačka v obchodě, má údajně převzít místo svého otce.

 

 

 

anit@fashionbook.cz