Knihy pod stromeček

16. 12. 2015 Rubrika: Life & style Štítky: , , , , , , , ,

Sdílet: Facebook Twitter

text: kitti
photo: Kitti

Je to tady! Plazíme se domů z vánočních večírků, trápíme se, že nemáme sváteční pohodu ani napečené cukroví. Každý se chce vidět s každým, nesplnitelné úkoly před koncem roku zaplnily naše diáře k prasknutí. Zašijte se v knihkupectví, kde lidé nemluví, jen čtou.

 

Prvním překvapením, které jsem v regálu našla, byla kniha od Ani Geislerové P.S. Samozřejmě jsem se neubránila pochybám o kvalitě obsahu. O to větší bylo moje překvapení, když jsem knihu prakticky přečetla přímo v obchodě. Díky nádherným ilustracím od Lely Geislerové je kniha skvělým dárkem pro vaše kamarádky nebo maminky. Místy poetický deník, ve kterém se asi najde každá z nás, nabízí únik do osobního světa herečky, která je u nás jedinou opravdovou celebritou. Tedy, hned po Gottovi. Anny svět zachycený v knize ale není povrchní. Je plný potoků, listí, jídla, dětí a smutku. Moje nejoblíbenější části zápisků jsou právě P.S., kde autorka podtrhne pointu celého zápisu, většinou ve velmi vyvedeném vtipu. Buď jsem se tu dojala, nebo zachrochtala smíchy. To vše v tichu prodejny.

 

obrázek 3

 

Vždy jsem zbožňovala jihoamerickou literaturu. Svět, který je mi tak vzdálen, ale zároveň tak blízký. Troufám si podotknout, že smrt je hlavní postavou zdejších románů, kde dostává až fyzickou podobu. Ať se městem prohání jako panter, nebo stojí na zápraží jako vrah. Hluk padajících věcí od Juana Gabriela Vásqueze mě utvrdil v tom, že se zase začtu do latinskoamerických titulů.

 

Také zde najdeme deníkový zápis, avšak psané smyšlenou postavou. Autor nás přivádí do Bogoty, kterou vykresluje ochromujícím způsobem.

Postřelený mladý muž upadne do depresí, ale pátrá po tajném životě kamaráda, který přestřelku nepřežil. Objevuje tajemství o své zemi, i jejich lidech. Jednoho dne uslyší hluk padajících věcí… Krásná knížka, u které jsem si trochu pobrečela.

 

obrázek 4 (1)

 

 

Na stanici  Vltava jsem nedávno slyšela pořad o archetypu hrdiny, kde mě zaujaly úvahy Carla Gustava Junga. Můj sešit se zaplnil zápisky, duše touhou mít doma Jungovy spisy.  Jak jinak se ale seznámit s autorem, než si přečíst rozhovory s ním? Až vyrazím na Silvestra na chatu, pojede tato kniha se mnou. Sešit se zaplní dalšími zápisky, pak titul předám naší Anit, co mi jí už teď chce sebrat. Sejdeme nad kulajdou, budeme si o knize povídat… Můžete udělat to samé s vašimi kamarády, jako skupinovou terapii.

obrázek 1

 

 

Do mé knihovny musí patřit dendrolog. To tak prostě je. John Muir se kdysi dávno vydal do pohoří Sierra Nevada, aby si vyzkoušel, jak ho tam příroda vezme na milost.

Zde rozvinul vášeň pro květiny a stromy. Kniha od Johna Muira: Mé první léto v Sierra Nevadě, se nečte jako román. Utíkám do ní jako do odlišného světa, když mě štve předvánoční Praha. Toužím se ocitnout v horách, proto ji nosívám v kabelce, když už nezvládám cestu tramvají. Pustím si do sluchátek country, v hlavě zakresluji byliny do pomyslného herbáře. Titul ocení hlavně ti, co se rádi toulají.

 

 

obrázek 5 (1)

 

 

A nakonec trochu zdravého životního stylu. Už několik let se snažím zbavit se lepku v jídelníčku. Ačkoliv se mi to daří, během náročného dne občas zhřeším chlebíčkem v lahůdkářství. Pak jedu domů, s pocitem, že jsem to zase prohrála. Proč takovou dietu vydržet vám vysvětlí kniha od lékaře Williama Davise: Život bez pšenice. Vtipně napsaný titul získal ocenění The New York Times Bestseller.

 

 

obrázek 2

Přejeme vám krásné Vánoce, díky, že se o knihy zajímáte. Na leden chystám další nášup recenzí.  Hezké čtení!

 

Sdílet: Facebook Twitter