Home / Life & style  / Art & Books  / Anketa: co musíte vidět o Vánocích?

Anketa: co musíte vidět o Vánocích?

Už jste všichni zalezlí doma u rodičů, nebo ve svém bytě, v posteli, zůstáváte v pyžamu, cpete se vším, mobil odpočívá, stejně jako vy? Miluju takové trávení času. Bez jakého filmu byste nepřežili vánoční svátky?      Martin Faltejsek -

Už jste všichni zalezlí doma u rodičů, nebo ve svém bytě, v posteli, zůstáváte v pyžamu, cpete se vším, mobil odpočívá, stejně jako vy? Miluju takové trávení času. Bez jakého filmu byste nepřežili vánoční svátky? 

 

 

Martin Faltejsek – fotograf

12196214_907985195959985_6258523440994403687_n

„Když se řekne slovo Vánoce, vybaví se mi Sám doma 1, 2 i 3. Vždycky jsem mu záviděl ten dokonale ustrojený stromeček,  vlastně celý dům. Pamatujete také na toho strašidelného souseda, o kterém říkali Kevinovi bratři, že je vrah? No, tak kousek od našeho domu bydlel pán, co byl úplně podobný tomu “vrahovi”. Stačilo, abych ho viděl jen z okna a měl jsem pěkný bobky. Taky od tý doby mu neřeknu jinak, než vrah. „Ve “dvojce” mě fascinovala paní, která se starala o holuby v Central Parku a tajně chodila do podkroví divadla sledovat vystoupení. Přišlo mi to strašně krásný! Taky pořád myslím na to, že až se jednou podívám do New Yorku, tak určitě musím k hotelu Plaza. Dokonce i ten 3. díl mám rád, kde už teda Macaulayho nahradil Alex….  Proč? Protože jako  pardon, ale autíčko na dálkové ovládání s kamerou na zádech, co projede úplně všude? O tom jsem snil snad až do patnácti! Pak už to byly jen foťáky…

 

Za sebe doplním, že miluju český dabing Sám doma. Nejvíc.

 

Sanda Kisić – blogerka a budoucí polární cestovatelka

182537_10151247556279346_379339463_n

„Nechce se mi věřit, že tomuhle filmu už je 22 let! Hlavně proto, že jsem s tímhle filmem prožila své dospívání, všechny ty písničky umím nazpaměť! Takže nejen Vánoce, ale celej  můj život, by bez Tima Burtona neměl smysl!“

 

 

Josefina Bakošová – návrhářka

1896767_10152077597404440_1537052773_n

„Jedině Láska nebeská. Moc dobře si pamatuji na ty Vánoce, kdy jsme na ní šli s přáteli, vycházeli jsem ven z kina a já se úplně vnitřně rozplývala. Tenkrát to byl totálně přelomový film, pro mě esence Vánoc tak, jak bych je chtěla někdy prožít. Miluji jednotlivé příběhy a situace, ve kterých se hrdinové ocitnou. Například scéna, jak nešťastně zamilovaný kluk napíše vyjádření lásky na cedule? To byl pro mě vrchol romantiky … a vlastně pořád je, proto si to každý rok na Vánoce pouštím“.

 

 

Pro mě jedině scéna s Emmou Thomson a její: „Jsi na tenkém ledě miláčku…“ Je to zásadní moment pro herce Andrewa Lincona, kterého teď obdivuji jako protagonistu Ricka v seriálu The Walking Dead.

 

Lucia Kajánková – scénaristka

12031995_10207355436942451_106963594437739510_n

 

 

„Štědrý večer trávím každoročně s mámou na Žižkově, naše filmová tradice začala před několika lety, když jsme ráno 24. zjistily, že nemáme doma ani rohlík, natož tradiční slovenské oplatky. Máma se statečně vydala do supermarketu, kde kromě nouzových surovin na bramborový salát s jablky (rodinná specialita) zakoupila DVD Temného rytíře. Vánoční double-bill již několik let zahajujeme Trainspottingem, coby esenciálním filmem o rodině a mezilidských vztazích, pak navazujeme Rytířem. Ve vánočním šílenství, s výhledem na nastávající setkání se širší rodinou u nás tyto filmy představují ideální naladění k tomu takovým situacím čelit“.


A co já?  Byla jsem na Krampusovi, vážně mě to bavilo ve všech směrech. Film o Vánocích, který končí špatně a nese v sobě morální ponaučení mě nadchl i přes všechny malé chyby, co tam jsou. Krampus je kouzelná pohádka, co vychází z pohanských tradic našich rakouských sousedů. Krásně mi to ladí k Harry Potterovi. Mám tento filmový seriál natolik spojený s  Vánoci, že když se na něj dívám jindy než v prosinci, pociťuji jasnou potřebu ozdobit stromeček. Nejradši mám Vězně z Azkabanu, především scénu během níž se odhalí pomocník Woldemorta. Vypadá jak vystřižená z britského jevištního dramatu, což zbožňuji. Nehledě na to, že kdo by nechtěl mít doma Klofana? Harry Potter je skvělý, výchovný příběh jak pro děti, tak hlavně pro dospělé.

 

Bez jakého filmu nemůžete přežít svátky vy?

killik@seznam.cz