Home / Life & style  / Fashion  / Modeschau: Artsemestr, Markéta Kratochvílová a Dash Magazine

Modeschau: Artsemestr, Markéta Kratochvílová a Dash Magazine

Modeschau Radia Wave poprvé na Fashionbook.cz. Poslouchejte skvělý pořad Veroniky Ruppert!

Zimní Artsemestr otevřel ateliéry Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze: v reportáži našeho oblíbeného pořadu Modeschau Radia Wave s Veronikou Ruppert nahlédneme do tří z nich. Vedle studentek UMPRUM Kateřiny Hynkové a Michaely Čapkové se setkáme i s absolventkou Markétou Kratochvílovou, která se pohybuje na pomezí šperku, objektu a designu. Pražskou průmyslovku také tento týden navštívila šéfredaktorka Dash Magazine NoéMie Schwaller, s kterou jsme natáčeli o objevování talentů, vývoji papírových časopisů a o kouzlu módní ilustrace.

Artsemestr: Experimenty, elegance a základ šatníku a inspirace Japonskem

Nové podoby a použití textilu hledali studenti Ateliéru textilní tvorby. Odrazili se od semestrální práce Experiment a pracovali často s inspirací přírodními živly, materiály a strukturami: vodou, kůrou nebo zuhelnatělým dřevem. Ateliér módní tvorby se soustředil na téma Elegance a základních kousků každodenního šatníku. Vedle jednotlivých výtvarnějších solitérů na toto téma byl součástí semestrální výstavy i výsledek týmového úkolu: prodejní kolekce Ateliéru módní tvorby.

3567299--michaela-capkova-a-jeji-semestralni-prace-inspirovana-rapujicimi-mnichy-artsemestr-umprum-zima-2016--1-950x0p0

Linie zahrnuje kusy každodenního šatníku z černého a bílého úpletu, jako triko, rolák nebo jednoduché šaty. V solitérních kusech Modeschau zaujala hravost a lehkost, s kterou téma elegance uchopil svým osobitým rukopisem Filip Hieke. Ateliér designu oděvu a obuvi navázal na loňskou cestu do Japonska. Studenti pracovali se zadáním Japonsko – klidná síla. Vedle jednotlivých modelů byly na velkých dřevěných tabulích vystavené i moodboardy, které přibližovaly kreativní proces. Někteří se inspirovali tvaroslovím architektury, jiní japonskými tradicemi a estetikou. Podívejte se na fotky z obou oděvních ateliérů na Facebooku Modeschau. Řady zajímavých prací přibližujeme v rozhovorech o modelech Kateřiny Hynkové a Michaely Čapkové. Kateřina se pro červený model s plastickou výšivkou inspirovala bojovými uměními iaido a kendo a Michaela spojila minimalismus s urban nádechem prostřednictvím tématu rapujících mnichů Hoodie Monks.

Markéta Kratochvílová: Enfant Terrible

Jak už jste mohli slyšet v minulé Modeschau, vybraní studenti a absolventi UMPRUM se tento měsíc představí na výstavě International Fashion Showcase během londýnského týdne módy. Mezi sedmi designéry, které do instalace Last Fata Morgana vybral Pavel Ivančic, bude i Markéta Kratochvílová. Autorka výrazných objektů na pomezí šperku, módy a výtvarného umění: „Svým pracím říkám šperky, ale sama sobě neříkám šperkař. Jde mi vždy o výzvu určitému světu, ať už je to svět módy, uměleckého šperku, nebo výtvarného umění.“

V Somerset House se vedle modelů nastupujících designérů z celého světa představí její diplomová práce Enfant Terrible: „Vyšla jsem z historických korzetů, které mě zaujaly tím, jak jsou agresivní vůči ženskému tělu. Prolíná se tam téma velryby, z jejíchž kostí se dělaly výztuhy do korzetů, dalším aspektem je boj se sexualitou, ale k inspiracím patří i současná móda a popkultura.“

Monumentální náhrdelníky a další objekty jsou z korianu, saténu, kůže a dřeva a je možné, že k nim ještě přibydou další kusy: „Kolekci stále vnímám jako otevřenou, je možné, že ji ještě rozšířím. Přemýšlím o kabelkách, které vnímám jako zajímavý a komplikovaný předmět.“ Vedle kolekce Enfant Terrible se v rozhovoru dozvíte i o loňské cestě do Číny a o budoucích plánech Markéty Kratochvílové.

Dash Magazine: S NoéMie Schwaller o mladých talentech a módní ilustraci

Šéfredaktorka Dash Magazine NoéMie Schwaller se do Prahy vrací opakovaně. Mladé české módní talenty sleduje na přehlídkách jako Prague Fashion Week nebo Designblok a je přesvědčená, že mají šanci prosadit se i v zahraničí: „Skvělým příkladem je třeba Martina Špetlová, která je usazená v Londýně a vytváří úžasné kreace. Velmi ráda sleduji mladé designéry a značky, které se vyvíjí a rostou.“ Londýnský magazín Dash vychází v papírové podobě dvakrát ročně a vedle zajímavého a kvalitního obsahu ho jasně rozeznáte díky práci s módní ilustrací: „Práce s ilustrátory je v dnešní době snazší než kdy dříve, vše můžeme vyřešit mailem během pár minut. Pracujeme s autory z různých zemí, některé jsme oslovili sami, jiní se nám ozvali. Ilustrace je bohužel v současnosti opomíjenou uměleckou formou, která by podle nás měla mít v médiích mnohem větší prostor.“ S ilustracemi se setkáte i na webu, který přináší zpravodajství z aktuálních módních událostí. Poslechněte si rozhovor o vývoji a budoucnosti papírových časopisů podle NoéMie Schwaller.

Modeschau je pořad Radia Wave, který sleduje současnou českou návrhářskou scénu a módní průmysl. Přináší reportáže z nezávislých i mainstreamových událostí a rozhovory se studujícími i hotovými designéry, teoretiky, historiky i řemeslníky z oboru. Natáčíme s fotografy, novináři a kurátory, kteří se české autorské módě věnují, podporují ji a posunují dál. Mapujeme český průmysl, lokální výrobu oděvů, bot, doplňků a všeho dalšího co s módou souvisí. Fungujeme jako rádiová show v pravidelném vysílacím čase a jako online magazín na webu Radia Wave s navazujícím facebookovým profilem. Články z jednotlivých dílů pořadu najdete zde.  Pořad připravuje a moderuje: Veronika Ruppert

veronika.ruppert@rozhlas.cz