Home / Life & style  / Art & Books  / Knihy do parku!

Knihy do parku!

A venčete svoje knihy, nejsou rády doma zavřené celý den.

Počasí na čtení venku je tady, hurá! Keře jsou zelené, vše kvete a sýkorky trochu nervózně vyzpívávají svojí namlouvací serenádu. Měli byste si rychle obsadit svoje oblíbené místo na lavičce, protože čtenáři se rojí jako houby po dešti. Ale jste řádně vybavení? Mám pro vás pár tipů na knihy, které se nemohou dočkat, až je vezmete na procházku.

 

Kam chodíte vy? Já nejraději do odlehlých konců Riegrových sadů nebo k nám na Jarov do Lesa Krejcárek.  Mám ráda klid, protože se u čtení často dojímám, nebo nasměju.

 

Jasná voda vůkol – Gavin Maxwell

Tohle je kniha, která naplňuje přesně ony dvě rozporuplné emoce. Smích a pláč. Nenápadná knížka, (co seženete v antikvariátech) popisuje všechny tajné sny těch, kteří kdy chtěli být sami se sebou v přírodě (rozuměj bez lidí), ale  toužili po dokonalém zvířecím kamarádovi. Spisovatel Gavin Maxwell si v 50. letech na naprostou samotu skotského ostrova Skye přivezl vydru z Iráku. A ta se stala jeho nejlepším kamarádem. Společně s ní se ještě na pláži před  domkem ocitlo hejno divokých hus, kosatka, sem tam pes, divoká kočka … S celou zvířenou žil Gavin v souladu a napsal o tom krásnou knihu, která se stala inspirací pro mnoho outdooristů po světě. Nyní na místě toho domku stojí jen pomník slavné vydry. Dům totiž vyhořel a Gavin se už na ostrov nikdy nevrátil. Během požáru  uhořela i jeho milovaná vydra. Pláč, smích, slzy, pláč.

 

obrázek

 

 

Lovci vran – Lindsay Freyová

Detektivní příběh z prostředí rodícího se New Yorku. Dozvíte se, kdo vlastně tohle město postavil a jak se žilo jeho obyvatelům? Také se ujistíte, že migrační zběsilost není otázka jen poslední doby. Mladý vyšetřovatel je nejdříve povolán, aby zjistil kam zmizel obraz z obýváku jedné bohaté rodiny. Hlavní podezřelou nemůže být nikdo jiný než černošská služka. Dílo se najde v jenom z mnoha chudinských čtvrtí tehdejšího New Yorku, ale jak to bývá v detektivkách, díky tomuto nálezu se odhalí něco MNOHEM horšího. Kam mizeli osvobození otroci? A jak to měla tehdy Amerika se svobodou? Lovci vran je sice fiktivní román z minulosti, ale v něčem mi přišel až moc současný. Doporučuji.

 

obrázek 4

 

Pochoutka – Mueriel Barberyová

Mňam mňam. Řeknete si tohle na konci svého života? Kvalitní kuchařské literatury není nikdy dost. Tenhle krásný dárek od Anit jsem dostala k Vánocům a s chutí sebou knihu nosím, jako  literaturu hodnou přestávky v parku. Napadlo vás někdy, že život se dá zpětně vyhodnotit dle vašich kulinářských zážitků? Hlavní postavou je umírající recenzent restaurací, který umírá. Svůj život rekapituluje podle vjemu chuťových pohárků. Okamžiky se svými blízkými má vždy spojené s konkrétním pokrmem… Já třeba vím, že moje mamka- to jsou zapečené kotlety se smetanovými bramborami, které už vůbec nevaří, ale když jsem byla malá připravovala je pořád. Někdy to nebylo k jídlu, jindy to byl malý zázrak. Vždy to bylo napínavé.  A přesně o tomhle Pochoutka je, o tom co je voňavé mezi nebem a zemí.

 

obrázek 2 (2)

 

obrázek 1 (1)

 

O čem mluvíme, když mluvíme o Anně Frankové – Nathan Englander

Tuhle knihu jsem si pořídila, protože její název je má vlastní otázka, kterou si kladu už několik let. Pamatujete, jak v 90. letech byli lidé fascinováni tou hrůznou dobou: sledovali dokumenty v sobotu dopoledne, hltali jsme pořady na TV Nova, které klouzaly po povrchu bulvárnosti, a každý chtěl být trpitel?  Ale co je doopravdy fenomén utrpení Anny Frankové? Kniha, která se s ničím nepáře, v osmi v povídkách nabízí náhled insidera na problémy uvnitř židovského světa, kterým jsme tak fascinováni. Buď jdeme proti tomu názoru, nebo se v něm najdeme, aniž bychom tušili, co to vůbec znamená. Nathan Englander se snaží díky humoru, kritice i moudrosti najít odpovědi v sobě, i v nás všech. Nakonec snad jen dodám citaci z obalu knihy: „Je-li Englander přirovnáván s Singerovi, je třeba říct, že právem“.

obrázek 3

 

Inak se mám fajn – Martina Sľuková, Tereza Olhová 

Výtvarný deník dvou scenáristek, které těží ze sebe samých. Krásná kniha, co vás rozesměje, ale také vám mnohé připomene. Je to dialog mezi autorkami nad tématy ryze ženskými a feministickými. Svatba, děti, práce, krize, muži, tělo i depka. Takže mě to bavilo strašně. Pokud si někdy zpětně čtete smsky se svými nejlepšími kamarádkami nebo obsáhle facebookové chaty, budete nadšení. Nekonečný tok rozhovoru nad pravdami našich životů. Nehledě na to, že kniha obsahuje další ženský element – shromažďování důkazů života jako pohlednic, fotek, různých talismanů ( šišek, kamínků, nákupních seznamů, rtěnek …). Proto je kniha skvělý dárek ženám kolem vás, já ji dostala od Petry Nesvačilové se slovy:
A mám pro tebe i čokoládu.
Tu já ale nejím.
Ale no tak.

 

obrázek 1 (2)

 

obrázek (1)

 

 

Magické rostliny Keltů – Wolf Dieter Storl 

Na konec trochu toho léčitelství. Kniha u nás vyšla a okamžitě se vyprodala. Dalo mi práci ji najít, což se stalo v knihkupectví v pražské Spálené ulici, kde vždy mají vše, co já hledám.  Věděli jste, jak mocná bylina je petržel? Nejenom že čistí krev, ale také lymfu? A že tomu, komu roste doma, přináší štěstí ale hlavně spojení s „jiným světem“ ? Nebo, že bez není dobrý jen na limonádu, ale mnoho našich neduhů? Pokud vás tohle zajímá a chcete se vyhnout užívání zbytečných pilulek z lékárny, sežeňte si ji. Věřte síle bylin, mně petržel přežívá v truhlíku už druhým rokem, i přes zimu.

 

 

obrázek 2 (1)

 

Pokud se potkáme někde v parku, těším se, že porovnáme svoje čtivo. Nebylo by to krásné? Mějte se moc hezky v těchto jarních romantických dnech. A venčete svoje knihy, nejsou rády doma zavřené celý den.

killik@seznam.cz