Home / Life & style  / Beauty  / Ať vousy dál zůstanou s naší krajinou

Ať vousy dál zůstanou s naší krajinou

Jak se starat o své vousy, když nechcete jít do barber shopu.

Moc dobře si pamatuji, jak se můj děda snažil o naprosto hladkou tvář, protože to byl tehdejší trend a znak slušného vychování. Nosil sebou svojí holící soupravu všude, aby náhodou nenastala chvíle, kdy se nebude moci ráno oholit. Dnes je všechno jinak. Kdyby děda  žil, nestačil by se divit. Vousáči jsou všude kam se podíváš. 

A já říkám:„  ještěže tak!“ Ne každému vousy sluší, ale co se dá dělat, dopomáhají většině pánům k tomu, aby vypadali mužně a nebojácně. Jde o to, aby muž vypadal jako romantický hrdina, co umí držet sekyru. Je pravdou, že málokterý vousáč, co chodí po Vinohradech, někdy v rukách sekyru držel a hrdina to asi také nebude,  nicméně iluze je únosná.

Trend, který se v Čechách rozmáhá až teď, v zahraničí už upadá. Najednou bylo „převousováno“ a děda se jistě v nebi raduje, když sem napíšu, že holé tváře se vrací do popředí. Bohužel s nimi přichází i znovu recyklovaný trend „oholených lebek“. Dobře to shrnul i návrhář Jakub Polanka, který v jednom rozhovoru poznamenal, že se vracíme zpět do módy radikálních osmdesátých let. To já nechci. Prosím, já nechci, aby muži nosili bombery, holé lebky, žádné vousy a piercingy jako v Trainspotingu.  Doufám jen, že do Čech tato „móda“ nedorazí, že nás jako obvykle mine.

Absolutní normu krásy nám zatím diktuje Amerika, především pak Jon Snow. Ať si kdo chce co chce říká, ale herec Kit Harrington a jeho vlny uchvátili svět.  Nebylo tomu tak vždy. Jeho oholená tvář a krátké vlasy mu na přitažlivosti vysloveně ubíraly. Až dlouhé vlasy a vousy mu dopomohly ke statusu celebrity, o které se sní. Je typickým příkladem dnešní normy, že bez vousů si ani neškrtneš.

Processed with MOLDIV

Jenže starat se o vousy není jen tak. Nechat si je prostě narůst, to by mohlo dopadnout zcela odpudivě. Ne každý má peníze na pravidelné návštěvy barber shopu. Nejlepší je se prostě upravit doma. Zásadní rada, kterou jako partnerka vousatého muže mohu poskytnout  je: vyhradit speciální místo, kde se muž bude upravovat. Jinak vás čeká nekonečný boj nad umyvadlem a hádky: proč jsou všude krucinál ty vousy?

Základní sestava se skládá z nůžek na zastřihávání a kvalitního strojku. Na tom by muž neměl šetřit, protože ho bude mít na dlouho a taky bude vypadat jako člověk, ne jako opižlaný puberťák. My jsme se poradili s kadeřníkem Thomasem Szymikem a specialisty na holící strojky, jenž mají obchod v pražském Karlíně – U Alfréda. Abychom byli maximálně praktičtí, vybrali jsme dva modely Vladimíra a Jakuba. 

 

15m

5_m

 

Naším cílem bylo vybrat muže, kteří mají řádné plnovousy a nechodí do barber shopů. O vousy se chtějí starat sami a vypadat normálně. Nutno dodat, že oba dva to se sekyrou umí! A také si  zakládají na svých kšticích.

Thomas doporučuje, aby si muži myli vousy klasickým šamponem, které používáte na vlasy. Nebo mýdlem. Nejlepší je vousy oživit olejem (ženy by rády levanduli), jenž vousy scelí a ony pak drží lepší tvar. Když si budete stříhat vousy doma, je nejlepší je pořádně pročesat a jednou za 14 dní je zastřihnout. Pokud tak neučiníme, budou majitelům trčet do všech stran. Používejte buď nůžky s hřebenem, nebo strojek. Jak na to?

 

 

Pokud máte strojek kvalitní, můžete ho využívat jak na vlasy, tak na vousy. U Alfréda nám vybrali tento! Malé strojky jsou vhodné na přesné kontury vousů. Doladění na tvářích pak dokončíme žiletkou nebo břitvou, pokud si potrpíte na tradici. Nemá cenu věřit tomu, že když si tvář budete holit každou půl hodinu budou vousy hustší. Je to jak s vlasy. Buď vám rostou, nebo ne.

 

2_M

 

Nezapomínejme, že k vousům patří i vlasy. Pokud je máte, věnujte jim potřebnou péči. Sice můžete vlasy zastřihnout již zmíněným strojem, ale střih vám přeci jen dodá kadeřník. Nosí se pomádované vlasy. Návrat do padesátých let. Ach! Vlasy se pomádou jen promáznou“ tím, co si nejdříve rozmažete na rukách. Asi nejhorší varianta je pomáda na hřebínku a následné slepené betonové vlasy „na úchyla“.

Delší upravené vlasy jsou na mužích krásné. Já osobně miluji vlnité vlasy. V Čechách takových mužů moc není. To spíš na jihu. Ale o to víc ocením, když na ulici potkám takového, který nejen voní, má hezky upravené vousy, ale i načesané vlasy a ne jenom umaštěný smotaný kokrhel, který mu padá až na temeno hlavy.  Víc takových.

A nezapomínejte pánové, že …

 

IMG_9482

killik@seznam.cz