Home / Life & style  / Jaký smyl má stáří?

Jaký smyl má stáří?

Vezměte babičku a dědu ven!

A jak si ho představujete? Nejen na to nám odpověděla Broňa Hilliová z Elpidy a moderátorka Rádia Wave Veronika Ruppert, které společně připravují mezigenerační festival Old’S Cool. Budeme se na vás těšit v sobotu 24.9. na celodenní akci, v rámci které proběhne i přehlídka českých designérů.

Čím začala vaše spolupráce?

Veronika: Mám dojem, že mě Marie s Broňou oslovily na módním dni festivalu Old’S Cool. Marii jsem znala už dříve z hudebního prostředí a Old’S Cool jsem zaslechla v souvislosti s aktivitami Mary C od nás z Radia Wave. S Broňou jsem se myslím seznámila až díky spolupráci na konkrétním projektu a zjistila jsem, že je moc fajn.

Veronika Ruppert_foto-1

Broňa:  Je to tak, Veroniku jsme oslovili, protože jsme hledali někoho, kdo se aktivně zabývá módou, osobně se mi líbilo, že se zaměřuje na tu lokální a české textilky. Móda je obor, který je podle mě, spojován nejvíc s mládím, krásou a svěžestí. Přišlo mi, že když se nám právě na tomto poli podaří ukázat, že i starší žena může vypadat skvěle, tak myšlenka „old is cool“, tedy pozitivního vnímání stáří, zasáhne hodně lidí.

Broňa Hilliová

Na co se ve stáří nejvíc těšíte a jak si ho představujete?
Veronika: Moje idealistická představa je, že se s manželem odstěhujeme na Šumavu a já budu doplňovat knihovnu čtením o umění a spíž marmeládami a kompoty. Přesně tak, jak to bývalo, dokud ještě domu a zahradě vládla moje babička. Těším se na to, že uvidím věci s větším nadhledem a klidem, alespoň v to doufám.

Broňa: Je to docela blízko, představy střídá realita, chtěla bych cestovat, manželův sen je žít pár let v Africe. Tak možná?  Že bych přečetla knihy, které se mi kupí v knihovně? A třeba v té Africe? Nemám to úplně vymyšlené…

 Jak by se o stáří mělo mluvit ve veřejném prostoru?

Broňa: Nechci dávat žádné návody, ale řekla bych, že jsme si v Elpidě našli docela hezkou cestu. Ostatně i Old’S Cool je toho důkazem. Podívejte se na výstavu Slow Up na Náplavce, kde na velkoformátových fotografiích Bet Orten vidíte vedle sebe mladou a starší modelku. Je to trochu nečekané, pro někoho překvapivé. Výstava budí pozornost a vyvrací většinový názor na stáří a seniory. V Elpidě se setkáváme se seniory denně, nejsou to nejsou žádní staroušci hodní politovaní, ale lidé kteří si zaslouží respekt a obdiv za to, co v životě dokázali.

13254771_573384256161536_7830599212990385582_o

 

Co je vlastně smysl stáří?

Veronika: Je to přirozená součást života. Čas, kdy bychom teoreticky měli sklízet, co jsme si během života zaseli. Když do toho mají senioři chuť, mohou být svými zkušenostmi a rozvahou velkou oporou pro mladší generace, které se vznáší na obláčcích prvních úspěchů nebo si lámou zuby na počátečních prohrách.

Broňa: Máš pravdu, je to etapa, která nás čeká všechny, pokud máme štěstí. Jaký život, takové stáří. Aktivní lidé si v určité míře zachovají aktivitu do konce života, a nemluvím jen o té fyzické, to někdy zdraví opravdu nedovolí, ale o zájmu o věci a otevřenosti.

Jaké je poselství festivalu Old’s Cool?

Veronika: Že lidé i věci, co už hodně pamatují, září hlubší krásou a mohou nám toho hodně sdělit a přinést.

Broňa: Chceme ukázat, že stáří může být docela fajn a místy i zábava.

13237784_573384252828203_4719255127627263143_n

Myslíte, že člověk, kterého se stáří týká, pochopí tuhle akci?

Veronika: Myslím že starší generace mají k pomalé módě a recyklaci mnohem blíž, než mileniálové, kteří vyrostli v době obchoďáků a řetězců plných nonstop slev. Stačí jen naťuknout, že jde o využití a přepracování něčeho, co už máme a hned vysypou spousta praktických příkladů z vlastního života.

Broňa: Starší člověk, který na akci přijde jako divák, uvidí zpívat seniorský pěvecký sbor, tedy své vrstevníky, s mladou zpěvačkou, uvidí své vrstevníky předvádět modely mladých designérů nebo pózovat na módních fotografiích. To může být inspirativní, ne? Nehledě na to, jak moc tyto akce baví seniory a seniorky, kteří jsou do nich zapojení. O smyslu nepochybuji.

Kdy začíná stáří?

Veronika: Asi když si to člověk připustí.

Broňa: Přesně tak, jak se kdo cítí. Velkým zlomem je samozřejmě odchod do důchodu a ztráta jakéhosi společenského statusu. Záleží pak na každém, jak si s tou situací poradí. Řešení je nasnadě, vidíme to denně v Elpidě, jsou to koníčky, vzdělávání, rodina a přátelé. Samozřejmě to předpokládá aspoň relativně dobré zdraví.

A co dál?

 

Broňa: Doufám, že i pro příští ročník vymyslíme podobnou akci. Velkým hitem jsou mezigenerační workshopy spojené s pletením- projekt Ponožky od babičky. Chtěla bych je pořádat po celou sezonu, ideálně ve spolupráci s Veronikou.

 

Veronika: Ráda bych dál dělala věci, které mají smysl nejen pro mě, ale i pro ostatní. Je skvělé, když ve spolupráci s nadšenými a kreativními jedinci vzniká něco nového. Líbí se mi, když se propojují lidé z různých oblastí a posouvají v nějakém smyslu hranice věcí nečekanými směry.

anit@fashionbook.cz