Home / Life & style  / Art & Books  / Zákon Helena: rozhovor s herečkou a režisérkou Petrou Nesvačilovou

Zákon Helena: rozhovor s herečkou a režisérkou Petrou Nesvačilovou

„Člověk musí vždy začít sám u sebe a nebát se sám sebe".

Pokud čtete Fashionbook.cz pravidelně, herečku a dokumentaristku Petru Nesvačilovou vám nemusíme představovat. Je odvážná, vytrvalá a chytrá, stejně jako policistka Helena Káhnová, o které také pojednává Petřin první celovečerní dokumentární film Zákon Helena. Připravovala ho dlouhé čtyři roky, během kterých se setkala s obávanými gangestry z Berdychova gangu. Někteří s ní vtipkovali, jiní mladé ženě vyhrožovali. Jak to dopadlo můžete vidět v kinech po celé České republice, či online zde.

10

 

Zdají se ti o natáčení sny? 

Zdají.

Od Mirky Spáčilové dostal film 60%, ale vytýká ti, že film je výpovědí hlavně o tobě. Souhlasíš s tím? Jaká je to výpověď? 

Ten film celkově je o dobru a o zlu. O odpuštění. tzv. Berdychův gang je jen modelová „situace“, na kterém jsem měla možnost ukázat, jak lidé, kteří páchají zlo, přemýšlejí. Kde se bere, jestli jde zastavit. Není to investigativní film. Analyzuje nejen podsvětí, ale i hranice mezi naším světem a podsvětím. K čemuž mi ve filmu pomohl i Dante a jeho Božská komedie. Jelikož já jsem z toho normálního světa, tak jsem součástí filmu, jako postava, která se ptá na tu, pro mne, neuchopitelnou gangsterskou morálku a hodnoty. Zákon Helena díky tomu odráží a popisuje tyto dva světy. Elitní detektivka Helena Káhnová je nositelkou odpuštění a přijetí. Je to i o mně, o našem normálním světě, ve kterém žijeme, a že to podsvětí je kolem nás.

Vnímali tebe a kameramanku gangsteři jinak, protože jste holky?

Do jisté míry ano. Ale myslím, že hlavně díky tomu, že Klára Belicová je nejen skvělá kameramanka, ale i moje kamarádka, hodně intuitivně na sebe slyšíme, nemusíme si kolikrát ani nic říkat, ale přesně víme, co chceme natočit.

IMG_4992

Natočit takový film znamenalo obrovské nasazení, ale co to znamená doopravdy?

Čtyři roky číst rešerše o tzv. Berdychově gangu, veškerou literaturu o gangsterech, občas to proložit Jungem, Frommem, koukat na filmy o podsvětí. A hodně chodit běhat, aby si člověk odpočinul a udržoval si neustálý odstup. Já jsem to řešila jen se štábem, jelikož jsem nechtěla, aby moji blízcí měli strach. Obecně své filmy probírám většinou s lidmi, kteří se mnou spolupracují a netahám to do osobního života.

 

Jak jsi sehnala peníze na financování dokumentu? Byl to boj?

Tak vždycky je to boj a není. S producentkou Klárou Žaloudkovou jsme hodně stály při sobě. Film vznikl v koprodukci FAMU, České televize a Státního fondu kinematografie.

 

Kdy ses nejvíc bála?

No, v podstatě celé čtyři roky… Ale určitě, když mi Samopalník vyhrožoval.

 

Co ti během natáčení pomáhalo?

Odstup. Letěla jsem do Ameriky, hraji v divadle Ungelt, natáčela jsem film Sněží!, Mars a další. Jiná práce. Do  toho jsem měla státnice a spousty dalších aktivit.

 

Jaký sis přála výsledek?

Takový, jaký je výsledný film.

7

Budeš dál pokračovat v politických tématech?

To ale není politický film, ani můj film o Václavu Klausovi není politický. Baví mne to, co je vždy pod tím vším a hledat principy a popisovat naše mechanismy.

 

Myslíš, že Helena Káhnová se něčeho bojí? Čím si tolik získala respekt podsvětí? Dají se takové zákonitosti uplatnit na náš každodenní boj?

To by ses musela zeptat Heleny…Rozhodně tím, že je to férový polda, že nikdy nevzala úplatek, a to jí nabízeli miliónové úplatky. Co řekne, to platí. Na jediné, na co jsem přišla je, být k sobě upřímný a sebeláska. Takže jsem přišla na to, na co se přichází už po statisíce let, ale pro nás lidi, je to někdy těžké. Je to práce, mít se rád.

 

Co tě na světě galerky nejvíc přitahovalo?

To neznámé…To, co znám jen z filmů.

 

Kdo pomáhal konzultovat tvůj film?

Určitě nejvíce mi pomohl investigativní novinář Janek Kroupa.

 

Jak ses chystala na setkání se Samopalníkem?

No, byla jsem vždy hodně nervózní. Jednou jsme před setkáním s ním šly do Čokoládovny, čokoláda nám obecně pomáhala na natáčení.

5-1

Řekla jsi, že jde vždy o pravdu. Jak se jí, podle tebe, v životě držet? A nebát se?

Člověk musí začít sám u sebe a nebát se sám sebe. Přiznat si i ty své stíny  a slabiny. Nebát se říkat věci na rovinu. Ale vždy musí začít u sebe, naopak to nefunguje. Cesta je cíl.

KDE SHLÉDNOUT FILM ZÁKON HELENA SLEDUJTE ZDE.

anit@fashionbook.cz