Home / Life & style  / Beauty  / Biorythme: když inženýrka chemie míchá přírodní kosmetiku

Biorythme: když inženýrka chemie míchá přírodní kosmetiku

Snažím vše dělat naplno a poctivě a přeji si, aby moje značka byla zárukou kvality, poctivosti a milého jednání.

  • Aneta Adamčíková od dětství toužila vyrábět vlastní kosmetiku.
  • Po absolvování pražské Vysoké školy chemicko-technologické, zaměstnání u české firmy s kosmetikou, se pustila do vlastního podnikání.
  • Její značka Biorythme je populární hlavně díky přírodním deodorantům.

10574483_10203477912325786_3755851217249021903_n

 

Kde vznikla tvá vášeň pro přírodní kosmetiku, nikdy jsi nepoužívala nic „chemického“ ?

Lidi možná mají někdy pocit, že když jsem vystudovala VŠCHT, tak musím být nadšenec pro vše chemické. Vlastně to tak je, ale nejdokonalejší chemické dílo je podle mě příroda a my sami. Takže i přírodní kosmetika je vlastně chemie, jen je to místo chemie ropy a syntetiky o rostlinných složkách, esenciálních olejích atd. Já sama jsem se více o tuto oblast začala před lety zajímat kvůli etice, protože jako vegetariánka jsem zjistila, že se mrtvolky skrývají nejen v jídle, ale i ve většině koupelen. Odsud byl už malý krok k objevení světa přírodní kosmetiky…

15171268_1688699341443124_887533902526884300_n

Jak těžké je založit si vlastní kosmetickou značku?

Od té doby, co jsem na volné noze, obdivuji vše, co někdo vytvořil, protože vím, jak je to složité. Bohužel, kosmetika má v sobě ještě jedno, která ji od většiny ostatních činností činí ještě komplikovanější: přísnou legislativu. Aby člověk mohl oficiálně vyrábět a prodávat kosmetiku, mýdla, parfémy atd., musí splnit spousta požadavků a zákonů. Namátkou: musí mít provozovnu zkolaudovanou od mnoha úřadů speciálně pro výrobu kosmetiky, na každý jednotlivý výrobek si musí nechat vypracovat různé laboratorní a dermatologické testy, které se použijí k vypracování tzv. hodnocení bezpečnosti („atestů“), celá výroba je doprovázená velkým papírováním a mnoho dalších věcí. Takže jo, založit kosmetickou značku je těžké.

smyslna2a2016-10-02-12-07-06

Co všechno momentálně teď nabízí Biorythme?

Zatím pouze tři typy výrobků – deodoranty, pleťové krémy a balzámy na rty. Souvisí to s výše zmíněnou byrokratickou zátěží, která jde ruku v ruce s velkými finančními náklady. Proto až poplatím dluhy a něco vydělám, tak určitě přibydou další voňavé věci. Vážím si toho, že ačkoliv mám docela úzký sortiment, tak lidi i přesto nakupují – největším lákadlem jsou určitě 100% přírodní deodoranty, které ale opravdu fungují celý den, což se nedá o mnohých říci. Nabízím 5 různých variant, dokonce i neparfémovanou, což je také docela nezvyk, takže si vybere určitě každý.

vlnky1a

V čem se odlišuje od ostatních značek?

Asi tím, že ji vyrábí chemička. V mottu mám, že Biorythme je přírodní, ručně vyráběná a pravdivá kosmetika – to pravdivá mi přijde hodně důležité. Chtěla jsem tím říci, že to nejdůležitější se skrývá uvnitř, protože to je to, čemu opravdu rozumím. Nedělám žádné kličky, celé složení mám na webu přeložené do češtiny a chtěla bych, aby mu rozuměl úplně každý. Připadá mi, že dneska se za přírodní kosmetiku vydává kde co a byla bych ráda, kdybych mohla zákazníkům (i nezákazníkům) pomoci vyznat se v tajích kosmetiky, čili chemie. Proto jsem začala psát blog, kde se věnuji tématům často probíraným docela bulvárním způsobem. Myslím si, že když například někdo haní hliník v deodorantech jako to dělám já, tak by měl mít nastudováno co nejvíce vědeckých podkladů, na kterých může stavět. Do budoucna bych na blogu chtěla aspoň trochu vědecky postupně probrat všechny kontroverzní složky

mandarinka4a

Jaká je tvá vize do budoucna?

Dělám si legraci, že předat firmu svým dětem. Zatím ale žádnou opravdovou firmu nemám a děti také ne, tak je to vážně jen vtípek. Chci tím ale říci, že se snažím vše dělat naplno a poctivě a hlavně si přeji, aby Biorythme byla zárukou kvality, poctivosti a milého jednání.

sada-bila1a

Kdo s tebou na Biorythme spolupracuje?

To je právě ta legrace, že skoro nikdo. Je to taková „one woman show“, a to úplně ve všech ohledech. Sama dělám vše od vývoje a výroby přes grafiku, focení, psaní textů na web, starání se o Facebook, po etiketování, balení, expedici a úklid. Jsem vše, od ředitelky po uklízečku. Jediné role, co nezajišťuji sama, jsou asi programátorka a účetní. Teď před Vánoci se ukazuje, že je toho opravdu moc… Kdyby se třeba našel někdo, kdo by mi trochu pomohl s věcmi typu marketing, obchod, reklama, budu moc ráda, přeci jenom – fakt jsem chemička.

 

 

anit@fashionbook.cz