Legenda módní fotografie Juergen Teller vystavuje v Rudolfinu

2. 1. 2017 Rubrika: Art & Books Štítky: , , ,

Sdílet: Facebook Twitter

text: Anit
photo: © Juergen Teller

  • Jeden z nejslavnějších módních fotografů Juergen Teller osobně přivezl do Prahy výstavu své volné tvorby.
  • Teller proslul hlavně díky své práci pro časopisy, módní a kosmetické značky.
  • V Rudolfinu je ale do 19. března 2017 k vidění spíš fotky jeho matky, bizarní soubor Kim Kardashian a Kanye Westa či klín Vivienne Westwood.

Juergen Teller_Plates-Teller_No.128_2016
„Promiňte, mám kocovinu,“ říká Teller během vernisáže. Má velký modrý kulich na hlavě, běžecké boty a trochu nepřítomný výraz. Vystavovat v Praze by ale pro něj mohlo mít symbolický význam, vzhledem k tomu, že jeho rodina byla v roce 1945 v rámci odsunu Sudetských Němců vyhnána z československého pohraničí.

Juergen Teller_foto_2

Muž, který odmítal Kanye Westa tak vytrvale, než se nakonec uvolil ho fotit společně s manželkou Kim Kardashian v podivné scenérii francouzského venkova, je ve své práci pověstně německy precizní. Všechny své snímky, i ty, co vypadají jako dílo bizarní náhody, velmi pečlivě inscenuje.

Juergen Teller_Kanye, Juergen & Kim, DPS No. 70, Chateau d’Ambleville_2015

Pokud módní fotografii dnes něco činí aktuální, je to právě smysl pro ironii. Vlastnost, která je pro Tellerovu práci absolutně zásadní. Během 90. let to ale takovou samozřejmostí nebylo, přece jen tehdy svět vysoké módy představoval nedostižný sen, kterému pan „Talíř“ (ano, to jeho jméno v překladu znamená), dodal na syrovosti.

Juergen Teller_Karl Lagerfeld

Jeho život je plný bizarních historek, například autoportrét na nahém oslovi má připomínat zážitek, kdy se ho snažil osahávat venkovan v Turecku, který nabídl fotografovi svezení.

Juergen Teller_Plates-Teller, No.75_2016

„Přestaňte už s tím předstíráním,“ jako by chtěly sdělit další snímky načančanému fashion světu, na kterých návrhářka Vivienne Westwood ukáže opravdu vše, modelky Kristen McMenamy nebo Daria Werbowy připomínají spíš zombie než objekty touhy. Teller není „strýček úchyl“ jako Terry Richardson, co se jeho stylem otevřeně inspiroval.

Juergen Teller_PlatesTeller, No.4 and 5_2016

„Enjoy Your Life“– užívejte se svého života, vyzývá Teller ve své výstavě v Praze. Pokud se člověk rozhodne tvořit tak svobodně jako on, nemůže tomu ani být jinak.

Juergen Teller_The Clinic No.1_2015

Juergen Teller: Enjoy Your Life

Rudolfinum, Alšovo nábř. 12, Praha 1

Plné vstupné: 120 Kč

Snížené vstupné: 70 Kč

 

 

Sdílet: Facebook Twitter