Primark v Čechách nebude. Zatím

7. 2. 2017 Rubrika: Fashion Štítky: ,

Sdílet: Facebook Twitter

text: Anit
photo: Primark, Doprimarku.cz

  • Podle serveru Mediář.cz zástupci irského řetězce proslulého levným oblečením se chtějí soustředit na jiné země.
  • Zprávu nepotvrdila ani společnost Unibail-Rodamco, která nákupní Centrum Chodov, kde měl obchod vzniknout, spravuje.

Kdo tam nikdy nebyl, ať první hodí kamenem. V Londýně na Oxford Street, kde nefunguje klimatizace, lidé po sobě hází vikslajvantovými kabelkami a na kabinky můžete rovnou zapomenout. Pořídila jsem si tu nejen punčocháče, co vydržely strašně dlouho, ale také všechny ty extravagantní čelenky s pavími pery a další absurdnosti, co jsem léta využívala jako stylistka.

Bylo to okolo roku 2009, kdy se o udržitelnosti v módě teprve začínalo mluvit a obecný přístup k ní rozhodně nebyl minimalistický, ale „shop till you drop“.

V českých výběrovějších second-handech se dodnes můžete setkat s britskou značkou Atmosphere, která není nic jiného, než součást řetězce Primarku.

Možná je to nefér a stejným měřítkem by se měly hodnotit ostatní řetězce, ale pro mě osobně je Primark  v současné době ztělesněním otrocké práce, skandálních kauz a klientů, kterým je jedno za jakých podmínek vzniká jejich oblečení a doplňky.

Web Prague Geezer, který jako první informaci o chystaném pražském obchodě přinesl, tvrdí, že „Praha značku zoufale potřebuje“.

Děkujeme pěkně, ale ne. Je tu řada obchodů, kde nemusíte utratit jmění, abyste se oblékli. Najít tam věc, která je vyrobená kvalitně, je často jako s hledáním té jehly v pověstné kupce.

Pokud tam veřejně, nebo tajně chcete chodit na ponožky a jejich proslulé cucací bonbóny, budete muset využít frekventovanou nabídku, kterou třeba organizuje česká firma Primark Lovers. Ve zkratce, zaplatíte lístek v hodnotě od 329 Kč, vyrazíte do Drážďan, prohlédnete si město s průvodcem (ale nebojte, tahle kulturní vložka není povinná) a tradá na lov za hnědou taškou. Obdobných nabídek je ale samozřejmě mnohem víc.

primark_plzen-sticker

Pokud se někdo právě musí radovat víc než obránci etické módy a kvalitních materiálů, že Primark v Praze zatím nebude, musí to být právě firmy, co dováží levných svršků chtivé zákazníky do východního Německa.

Sdílet: Facebook Twitter