Praha zažije Febiofest s producentem Lásky nebeské

13. 3. 2017 Rubrika: Art & Books Štítky: ,

Sdílet: Facebook Twitter

text: Jitka Čechová
photo: archiv Febiofestu

 • Letošní 24. ročník filmového festivalu  je nabitý filmy, událostmi a osobnostmi, co si prostě nechcete nechat ujít.
 • Mezi zahraničními hosty se objeví producent filmu Láska nebeská, Nothing Hill a Čtyři svatby a jeden pohřeb, Duncan Kenworthy.
 • Doprovodný program zdarma se odehraje v Radlické kulturní sportovně.
 • Pražská edice Febiofestu se koná od 21. do 31. března, pak bude putovat po dalších městěch v republice.

 

Nejen Smíchov, kde se nachází hlavní dějiště i této edice Febiofestu, bude žít poslední březnový týden filmem. Mezinárodní filmový festival založený v roce 1993  přirovnáváme k předjarním Karlovým Varům v Praze. Vidět zde v předpremiéře můžete super filmy, pak artové počiny, kterými můžete oslňovat ve společnosti nebo naprosté bizarnosti, co poslouží jako veselé historky z festivalu. Není nouze o celebrity, filmové profesionály, doprovodný program a večírky.

Na jaké filmy se letos těšíme

 • Una: Rooney Mara hledá lásku, otázky i odpovědi. Velmi napínavý thriller, co vás přilepí k sedačce.

 • Loving: Ruth Negga a Joel Edgerton jsou rasově smíšeným párem, což v Americe na konci 50. let minulého století znamená, že se dopustili trestného činu. Jejich boj o právo na lásku končí a už Nejvyššího soudu. Oba herci byli za svůj výkon nominování na Zlaté glóby.

 • Sing Street: Conorovo dospívání v Dublinu 80. let není vůbec snadné. Otec přišel o práci, manželství rodičů se rozpadá a Conor musí přestoupit na levnější školu, kde ho všichni šikanují. Potkává ale Raphinu, zamiluje se do ní a pozve ji, aby hrála v klipu jeho kapely. Má to jediný háček – Conor zatím žádnou kapelu nemá. Film byl nominovaný na Zlatý Glóbus.

 • Hořkých sedmnáct: s tímhle filmem si vzpomenete na své dospívání. A pokud ho právě prožíváte, možná budete cítit s hlavní postavou silné pouto. Protože Nadine všechno štve: rodiče, škola, vzhled i nejlepší kámoška. Než potká trochu divného kluka.

 

 • Hlasitější než bomby: to je ten film, jak tam hraje Isabelle Huppert a všichni o tom mluví. Syn válečné fotografky se vrací po její smrti do rodného domu, kde se připravuje výstava. Snímek o tom, že to opravdové bojiště často bývá rodina.

 • Můj život Cukety: animovaný film, co vás pohladí.Když se devítiletý Ikar přezdívaný Cuketa dostane po smrti svojí maminky do dětského domova, netuší, že i na takovém místě můžete potkat přátele, lásku a ano, dokonce i být šťastný. Nejlepší rodina může být totiž i ta, kterou si sami vyberete.

 • Úkryt v ZOO: film se natáčel v České republice, hrají tu i čeští herci. Odehrává se podle skutečného příběhu, kdy během nacistické okupace ve Varšavě se manželka ředitele Zoo snaží ukrýt perzekuované obyvatele i zvířata.

 • Pokrevní bratrství: Simon a jeho kámoši chodí na medicínu, studia však připomínají spíše jeden nekonečný večírek. Když se spolubydlící rozhodnou prodat společný byt a jít vlastní cestou, Simon nedokáže jejich rozhodnutí pochopit. Odmítá se vzdát bezstarostného adolescentního života a nevědomky začne ničit vše, na čem mu záleželo. Film zastupuje letošní silnou skandinávskou sekci na letošním Febiofestu.

 • Volání netvora: Příběh života: Dvanáctiletý Conor uniká do fantastického světa netvorů a pohádek. Vyrovnává se s nemocí matky i šikanou ve škole. Jedné noci přivolá toho nejméně pravděpodobného spojence – Netvora, který se s děsivou majestátností vynoří z prastarého vysokého tisu a živné půdy u okna Conorovy ložnice. A začnou si vyprávět příběhy.

 • Polina: Talentovaná baletka Polina od dětství tvrdě pracuje, aby v konkurenčním světě baletu uspěla. I díky podpoře rodičů se jí podaří dosáhnout pomyslného maxima – je přijata do moskevského Bolšoj těatru. Jenže jedna návštěva představení francouzského souboru moderního výrazového tance změní její pohled na tanec a na svět. Režisérem filmu podle grafického románu Bastiena Vivése je slavný francouzský choreograf Angelin Preljocaj.

 • Noma: Moje dokonalá bouře: V nejvyšší lize kulinářského umění se Renému Radzepimu přezdívá Mozart. Šéfkuchař, který přivedl kodaňskou restauraci Noma na mezinárodní vrchol, je kuchařským géniem a zároveň složitou osobností. Sledujeme boj o třetí michelinskou hvězdu i vnitřní zápas, který vede ve snaze vrátit Nomě titul nejlepší restaurace na světě. Fascinující lidské drama, gurmánská pornografie a jídlo jako umění.

 

 • Jisté ženy: tveřice žen hledá sebeurčení a místo ve světě na vesnických planinách americké Montany. Bojovná právnička, manželka a matka, studentka práv a holka z ranče v situacích, v nichž se jejich osudy subtilně protnou a které určí další život. Hrají tu Michelle Williams, Kristen Stewart, Laura Dern či Lily Gladstone.

 • Popírání holocaustu: Doktorka historie Deborah Lipstadtová (Rachel Weiszová) čelí žalobě pro lživou pomluvu podanou historikem Davidem Irvingem (Timothy Spall). Důvodem je spor o existenci holokaustu, který Irving popírá. Deborah je přesvědčená, že celý svět o válečných hrůzách ví, ale Irving požaduje předložení reálného důkazu, který by jej usvědčil ze lži. Hvězdně obsazené soudní drama podle skutečného případu bylo nominováno na cenu BAFTA.

 • Pohádka pohádek: Tři království, kterým vládne lidská povaha v celé své kráse i ošklivosti, doprovázená kouzly a příšerami. Hořký osud královny toužící po dítěti se prolíná s příběhem krále, který miloval více obří blechu než vlastní dceru, zatímco třetího panovníka zachvátila vášeň pro jednu z tajemných stařen. Vizuálně opuletní podívaná.

Sdílet: Facebook Twitter