Knihy, co nás baví a vás taky budou

15. 3. 2017 Rubrika: Art & Books Štítky: , , , , ,

Sdílet: Facebook Twitter

text: Jitka Čechová
photo: archiv vydavatelů, Pinterest

  • Tipy na 3 knihy, které zaujmou čtenáře, co hledá zaujetí, pobavení, souvislosti i fakta.

Za chvíli už bude tak teplo, že si budeme moct jít číst do parku. Nejlepším společníkem nebude vychlazený nápoj, i když ten také můžete přibalit, ale super kniha. Vypněte si mobil, jinak první půl hodinu budete řešit, že jste se už dlouho nepodívali na Instagramu.

Astrid Lindgrenová: Válečné deníky 1939-1945, 399 Kč

Vyšly poprvé loni ve Švédsku a okamžitě se staly senzací. Pokud čekáte konejšívý tón nejznámějších dětských knížek, budete šokováni. Text překypuje emocemi: smutkem, strachem, láskou i vírou v lidstvo. Zaujmou i autorčiny osobní fotky, některé z nich nebyly nikdy publikovány.

Elena Ferrante: Geniální přítelkyně, 347 Kč

O téhle knize se dost mluví: mezi pražskými cool holkami i v zahraničí, kde sesbírala řadu nominací na prestižní literární ceny. Oč jde? Stará Neaopolitánka Elena rekapituluje svůj život, který ovlivnila Lily. Vzájemně se vnímají jako geniální přítelkyně a v Itálii 50. let 20. století bojují s konvencemi, pokrytectvím a násilím. Díky knize poznáme italskou před a poválečnou společnost, ekonomické a sociální problémy a spory s mafií. I když se během čtení moc nezasmějete, bude vám při poslední stránce extrémně smutno. Elena a Lily se totiž stanou i vašimi kamarádkami.

Reiner Stach: Kafka- Rané roky, 398 Kč

Celých 18 let pracoval německý literární věděc na knize, která je strhující a napínavá jako váš oblíbený seriál na Netflixu. Knihu zhltnete, protože popisuje Kafkovo dětství a mládí, studia a zaměstnání, to vše v kontextu Prahy, Rakouska-Uherska i nových technologií, které v té době vznikaly. Praha byla centrem vášnivých národnostních sporů a napětí, které se vybíjelo i na židovském obyvatelstvu. A uprostřed toho si citlivý Franz vybojovával cestu k duševní samostatnosti a k vlastní literární tvorbě – proti očekávání rodiny a nejednou i navzdory radám přátel. Jak zněla jedna recenze: „Reiner Stach proměnil Franze Kafku v románovou postavu.“

Sdílet: Facebook Twitter