Home / Life & style  / Art & Books  / Czech Grand Design 2016: trapné, nebo vtipné?

Czech Grand Design 2016: trapné, nebo vtipné?

Je nutné z večera dělat perfomance, kdy se jen těšíte, až skončí, abyste mohli jít s vítězi i nominovanými na večírek?

 • Ceny za 11. ročník Czech Grand Design jsou rozdány. Výsledky najdete zde.
 • Záznam z finálového večera si můžete pustit zde.

Předávání cen pro nejlepší designéry, fotografa, módního návrháře nebo ilustrátora probíhala ve stejný den, kdy se konala závěrečná přehlídka MBPFW, kterou uzavíral Jakub Polanka. Vzhledem k tomu, že řada osobností zasedá v Akademii designu, museli kvůli svým povinnostem právě očekávanou Polankovu show vynechat, a osobně mě to kvůli nim mrzí.

Pozvánku na předávání cen Czech Grand Design jsem letos nedostala a tipuju, že po tomhle článku už nikdy nedostanu. Nebyla jsem ale jediná, na letošní guest list se údajně nedostali ani někteří porotci Akademie. Zdůrazňuji údajně, protože je to tady malé, jak něco publikuju, okamžitě tím spouštím lavinu ukřivděných dotazů a připomínek.

Prosím vás, můj názor nemusí vůbec nikoho zajímat, a pokud nezajímá, tím líp. Aspoň si dál budu psát, co chci.

Co se mi líbilo:

 • Ocenění fotografky Venduly Knopové, konečně jsme si jejího talentu taky doma v Čechách všimli! Loni už vyhrála cenu v zahraničí, časopis Numéro označil její práci za brilantní, ale do povědomí širší veřejnosti se dostává až teď. Nevadí, lepší pozdě než nikdy.
 • Cena pro Michala Bačáka za ilustraci, ačkoliv jsem na vítězství tipovala Marii Makaevu.
 • Cenu za šperk pro Markétu Kratochvílovou.
 • Cenu za designér roku pro studio deForm Jakuba Pollága a Václava Mlynáře.
 • Cenu za obchod roku pro Page Five.

Čemu vůbec nerozumím:

 • Mám absolutní respekt pro herečky Elišku Křenkovou, Zuzanu Stavnou a Mariku Šoposkou. Nechápu, proč propůjčily svůj talent a grácii pro perfomanci, kde ze sebe měly představovat hloupé, nesnesitelné ženy. V našich zeměpisných šířkách je tenhle stereotyp velký problém, navíc si nedovedu představit, že by s podobným konceptem (jsem trochu za krávu, ale ty mi to miláčku, určitě správně vysvětlíš), mohlo projít předávání jakýchkoliv cen v západní společnosti.
 • Režiséru večera Tomáši Luňákovi*, jehož tvorba mi vždy připadala poetická a promyšlená. To, kam posunul večer Czech Grand Design, je pro mě trapné až fyzicky.
 • Je nutné z večera dělat show, kdy se jen těšíte, až skončí, abyste mohli jít s vítězi i nominovanými na večírek?
 • Nezachránila to ani přítomnost Karolíny Kurkové.

Upozornění: předávání cen Czech Grand Design jsem osobně nenavštívila, sledovala jsem záznam na ČT Art, je možné, že se mnou zásadně nesouhlasíte.

*Omlouvám se za dezinformaci, podle nalezených zdrojů Tomáš Luňák režíroval přenos samotný, medailonky o tvůrcích. Scénář večera měl na starosti Jiří Macek a Jana Burkiewiczová. 

POST TAGS:

anit@fashionbook.cz