Home / Life & style  / Úklid podle KonMari: začátek k životu podle svých představ

Úklid podle KonMari: začátek k životu podle svých představ

Jaké by to bylo, kdybyste se obklopovali pouze věcmi, které zbožňujete, dělali práci, která vás naplňuje a bavili se pouze s lidmi, které máte opravdu rádi?

  • Jak co nejlépe vytřídit věci, které už nepotřebujete a co s nimi udělat dál?
  • Může mít takový úklid vliv nejen na pořádek v bytě, ale na spokojený život celkově?
  • Kolik času si potřebujete vyčlenit?

 

Už delší dobu se snažím být v práci efektivní, ve svém životě se zaměřovat pouze na důležité věci a Paretovo pravidlo– dělat 20 % věcí, které vám přináší 80 % úspěchu, se stává mým životním krédem. Není proto náhoda, že jsem nedávno narazila na dokument Minimalism: A Documentary About the Important Things, který nastartoval změnu v mém životě.

 

To, co doopravdy chcete

Jaké by to bylo, kdybyste se obklopovali pouze věcmi, které zbožňujete, dělali naplňující práci a bavili se pouze s lidmi, co máte opravdu rádi? Tedy, zaměřili svou pozornost na činnosti, které vás těší? Nejdřív byste ale zjistili, že potřebujete svůj život protřídit.

Zbavit se oblečení, ve kterém se necítíte dobře, práce, která vás stresuje či nebaví a lidí, kteří vás vysávají. Nedělat to, co nechcete. A věřte mi, byli byste spokojení a šťastní! Tak kde začít?

Jak na věc

Po shlédnutí dokumentu o minimalismu mi selekce připadala nevyhnutelná, chtěla jsem začít ve svém domově. Koupila jsem si proto knihu Zázračný úklid od mladé Japonky Marie Kondo. Její uklízecí metoda zvaná KonMari není pouze návodem na to, jak si udělat doma pořádek, ale především způsob, jak zahájit cestu k životu podle svých představ.

Jediným kritériem je, ponechat si pouze věci, které máte rádi, které vám přinášejí radost, potěšení a pozitivní energii. S ostatními věcmi se rozloučit, poděkovat jim za úlohu, kterou ve vašem životě již splnily a zbavit se jich. Oblečení, boty, šperky, kabelky, doplňky, knihy, kosmetika, nádobí, dekorace, papíry a další věci. Máme jich plné byty a domy. Znáte to, když otevřete přeplněnou skříň, a dostaví se pocit, že nemáte co na sebe. Bot máte tolik, ale opravdu dobře se cítíte jen v několika párech.

Vidět růže v záhoně

Svůj oblíbený hrneček už máte, ale ty zbylé, často naskládané na sebe do dvou pater, jen zabírají místo v lince. Prošlá kosmetika, kterou nepoužíváte. Účtenky od věcí, které jste si koupili před pěti lety, prázdné krabice od bot a obaly od elektroniky. Nevhodné dárky, které je vám hloupé vyhodit, bižuterie, která už není v módě. To vše vám brání žít život, jaký chcete. Nutí vás dělat kompromisy a vrací vás znovu do rozhodování, mezi tím, kým jste teď a kým už ne. Přes plevel nevidíte růže v záhoně, tak se pusťme do plení.

Nenápadná, ale mocná změna

KonMari den, tedy den, kdy si uvědomíte, které věci ve svém domově máte opravdu rádi a ostatních se zbavíte, je vlastně pohled do sebe sama. Vaše pocity nelžou. Je to rituál k sebepoznání. Možná si při pohledu do knihovny, ve které po úklidu zbyly pouze kuchařky, uvědomíte, proč vlastně působíte v IT? Nebo při třídění bot zjistíte, že ty desítky párů bot na podpatku vlastně nemáte ráda,ale  z nějakého důvodu je nosíte. Pak je vyhodíte, koupíte si moderní tenisky a začnete být sama sebou. Stát se může cokoliv.

 

Jak na KonMari:

  • Kupte si nebo si půjčte knihu Zázračný úklid od Marie Kondo a celou si ji přečtěte. Články a útržky z internetu nestačí.
  • Vyčleňte si na úklid celý víkend. Úklid malého bytu mi zabral 2 dny.
  • Postupujte přesně podle návodu v knize. Marie doporučuje se nejdříve zamyslet nad tím, jaký život byste chtěli žít. Ať už vám to připadá jakkoliv hloupé, udělejte to. Napište si na papír, jak vypadá váš ideální život. A až poté se do úklidu podle postupu vrhněte.
  • Moc u třídění nepřemýšlejte, první pocit je pravdivý. „Nemám tu věc ráda.“ Až poté se dostaví výmluvy, strachy a obavy vlastního já. „Ale vždyť to bylo drahé, je to dárek, je to nové, to jsi přece měla tak ráda.“ Pokud nevíte, odložte věc na stranu a vraťte se k ní později. Odstup vše ukáže.
  • Před úklidem si rozmyslete, co s vytříděnými věcmi, kterých bude opravdu hodně a budou mezi nimi i nové, pěkné, drahé kousky uděláte. Doporučuji věci roztřídit na ty, které rovnou odnesete do kontejnerů na tříděný odpad a ty, které si zaslouží druhou šanci. S někým si domluvte odvoz a všechny je vzápětí po úklidu odvezte. Nechoďte s nimi na blešáky, nefoťte je na internet a pro prodejní aplikace, neprohrabujte se jimi znovu. Je to zbytečná ztráta vašeho času, který vám nepřinese radost ani potěšení. Prostě věci odvezte třeba na charitu, pomozte těch, kteří věci potřebují, a kteří je budou opět používat. To je to nejlepší, co se věcem může stát a vám se dostaví pocit úlevy a svobody. Dokud se toho nezbavíte, budete stále jejich otrok. Budete je stále vláčet z blešáku na blešák, doplňovat novými vytříděnými věcmi, budou vám brát čas, energii. Udělejte jimi radost a darujte je všechny a najednou!

 

Moje skříň před a po úklidu. Před úklidem měla dvě řady do hloubky.

Další ukázky KonMari

 

Teď mám doma uklizeno, dostavil se pocit prostoru, prosvětlení i příval nové energie. Všechno má své místo a řád, pokaždé, když se na své věci dívám a používám je, tak mě těší. Proměna mi vyhovuje natolik, že jí udělám i ve svém počítači, práci, na sociálních sítích i mezi lidmi, co mě obklopují. Chci dělat jen to, co mě baví, přináší inspiraci, energii, potěšení. A na to má právo úplně každý.

Pozvánka

Věci, které jsem vytřídila vezu v pondělí 15. 5. na charitu. Ještě před tím je však na přání mých kamarádek nabídnu jim i vám. Malý bazar se uskuteční v neděli 14. 5. odpoledne, každý kus bude stát 50 Kč. Peníze, které vydělám věnuji projektu Cesta domů a zbytek věcí odvezu Diakonii Broumov. Pokud chcete, přijďte. Součástí knihy je také kapitola o tom jak nepřispívat svými věcmi  k nepořádku v domovech a životech ostatních, nemusíte si nic koupit. Ráda vás poznám a můžeme si spolu popovídat třeba o KonMari a minimalismu.

 

nikola.lorinczova@piaristi.cz