Home / Life & style  / Fashion  / „Módní svět je někdy odporný“, řekla vyhozená redaktorka z Vogue

„Módní svět je někdy odporný“, řekla vyhozená redaktorka z Vogue

Lucinda Chambers pracovala pro britskou verzi časopisu Vogue přes 36 let. Po odchodu šéfredaktorky Alexandry Shulman jí nový šéfredaktor Edward Enninfu vyhodil „během tří minut". O tom, jak nepříjemné místo, může módní průmysl být, promluvila

  • Lucinda Chambers pracovala pro britskou verzi časopisu Vogue přes 36 let.
  • Po odchodu šéfredaktorky Alexandry Shulman jí nový šéfredaktor Edward Enninfu vyhodil „během tří minut“.
  • O tom, jak nepříjemné místo, může módní průmysl být, promluvila v otevřeném rozhovoru pro niche online médium Vestoj.

Prát špinavé prádlo na veřejnosti se prý nesluší a upřímnost se často neodpouští. Článek, který popisoval mnohdy nepříjemné praktiky (nejen) v redakci Vogue, kde jeho ex zaměstnankyně kritizovala, mimo jiné, i aktuální obálku s Alexou Chung, která má na sobě „hloupé tričko od Michaela Korse, protože se jedná o inzerenta“, na několik hodin z webu zmizel. Pak se tam objevil znovu, s vysvětlením, že se jednalo o citlivé informace.

Možná příliš citlivé, například v pasáži, kde Chambers tvrdí, že v dnešním online světě vidí váš neúspěch úplně všichni, a proto nesmíte selhat. Tento absurdní tlak a nároky dělat stále víc, pak dělá z módního světa ještě víc toxické prostředí.

„Proč nemůžeme být hrdí na svá selhání?“, ptá se editorka, která odmítla předstírat, že z redakce odešla dobrovolně, ačkoliv jí tuhle strategii radilo okolí. Těžko říct, zda by se ke svému osvěžujícímu přístupu, který zahrnuje i prohlášení, že módní časopisy typu Vogue už nejsou v současném světě příliš relevantní, dopracovala i bez bolestného vyhazovu.

Díky módnímu světu prožíváme větší úzkost, je jeden z názorů ženy, která se děsí dalšího fashion weeku, protože se bojí, že nedostane pozvánku. Zároveň si ale uvědomuje, v jaké bublině žila. „Když vypadáte dobře a tváříte se dost sebevědomě, dotáhnete to v téhle branži dost daleko,“ tvrdí.

Ačkoliv může být fashion prostředí toxické, nepřející a dětinské, možná se blýská na lepší časy. Dříve by se o kauze Lucindy Chambers šeptalo v kuloárech, nyní tenhle příběh sviští po síti na všemožných webech. Móda potřebuje víc upřímnosti, reality i ironie. Už dávno totiž není zdrojem snů ale nerealistických nároků a úzkosti.

 

anit@fashionbook.cz