Home / Life & style  / Fashion  / Manolo Blahnik pro všechny

Manolo Blahnik pro všechny

Výstava The Art of Shoes byla zahájena 11. srpna v pražském Museum Kampa, kde potrvá do 12. listopadu. Manolo Blahnik v Praze osobně pobýval, zúčastnil se charitativní večeře pořádané časopisem Harper's Bazaar a poskytl

  • Výstava The Art of Shoes byla zahájena 11. srpna v pražském Museum Kampa, kde potrvá do 12. listopadu.
  • Manolo Blahnik v Praze osobně pobýval, zúčastnil se charitativní večeře pořádané časopisem Harper’s Bazaar a poskytl několik exkluzivních rozhovorů, například časopisům ELLE, či příloze Hospodářských novin Proč ne?!

Na dvoře Museum Kampa  panuje naprosto neglamour počasí- příšerné vedro. Novináři popochází, chodí si pro pití nebo něco mačkají na svých telefonech. Manolo se ovívá vějířem a hodně se potí. Jako my všichni. Sklouzávám pohledem k obuvi pána, co stojí vedle mě. V lifestylové redakci pravděpodobně nepracuje, protože si vzal ponožky a trekové sandále. Kdybychom byli v Paříži nebo Miláně, asi by se jednalo o módemana, co si ladil outfit podle jedné z ironických kolekcí Louis Vuitton. Jsme v Praze, takže je jasné, že ponožky a sandále patří těm, co uznávají jiné hodnoty, než umění bot.

„Jdeš na výstavu Manola?“, píšu kamarádce novinářce a doufám, že se na uvedení potkáme. „Rozhodně ne, je ho na mě všude moc,“ odpovídá a jen tím posiluje ambivalentní pocit, který z téhle akce mám. Když jsme na začátku května informovali o tom, že Manolo Blahnik přijede do Prahy, aby tu uvedl svou výstavu, která předtím pobývala v petrhohradské Ermitáži, jednom z nejlepších muzeí světa, představovala jsem si celou akci jinak. Že propojí módu a umění, jak tomu například bylo v kurátorsky bezchybném počinu výstavy Marilyn Monroe na Pražském hradě.

Toto očekávání se nenaplnilo, umocněné tím, že před oním osobním uvedením výstavy na Kampě, absolvoval Blahnik spanilou jízdu s českými médii a celebritami. Františka Čížková, fashion kat českého lidu z Blesku, uveřejnila fotku, kde se k ní nejoslavovanější švec světa tulil, jak to sama nazvala.

A tulil se třeba i k Barbaře Nesvadbové, Tonye Graves, Libuši Šmuclerové a dalším. Youtuberka Teri Blitzen si pro setkání s Blahnikem u Preciosy, která je jedním z partnerů výstavy, oblepila střevíčky kamínky. Mám pocit, že jsem poslední člověk v Praze, který nechce selfíčko s Manolem.

Kamínky, lepidlo až za ušima a nudle🖤😄

Příspěvek sdílený Teri (@terihodanova),

 

Možná je mezi námi spíš pomyslný generační konflikt. U výstavy postrádám větší propojení mezi módou a uměním. Nevidím zdroje inspirace autora, dívám se jen na krásné, často zřejmě velmi nepohodlné boty.

Jsem mileniál, člověk bažící po neexistující originalitě a opravdovosti. Luxus je nejen pro mě absolutně něco jiného než obuv, byť sebenádhernější. Skvěle o tom referuje tento týden Respekt, kdy staví nápadný konzum do kolonky „pasé“. Drahé oblečení, boty a auta jsou najednou něčím, po čem prahnou masy, nikoliv ti nejbohatší lidé světa. Ti sedí v Silicon Valley v ekologicky úsporných autech, jedí vlastnoručně vypěstovaná rajčata a soutěží o to, kdo déle medituje.

Možná je pro mě tvorba Manola Blahnika něco jako Carrie Bradshaw, která jeho boty tolik proslavila. Jedná se o důležité postavy módy i popkultury, ale s tím, co právě hýbe světem, už nemají tolik společného.

anit@fashionbook.cz