Home / Life & style  / Art & Books  / Helle Helle: Tohle jsem měla napsat v přítomném čase

Helle Helle: Tohle jsem měla napsat v přítomném čase

Kniha minimalistická a zábavná jako modely od severských návrhářů.

  • Knihu od rafinované dánské autorky, která přivádí čtenáře do svého mikrovesmíru náznaků, ze kterého si mohou utkat příběh vlastní, vydává nakladatelství Paseka za 248 Kč.
  • Helle Helle také před pár dny osobně představila knihu čtenářům v Praze.

Říká se, že od té doby, co máme smartphony, čteme výrazně méně papírové knihy. Pokud máte problém udržet pozornost a nechce se vám prokousávat objemnými bichlemi, je pro vás dílo Helle Helle jako stvořené.

Líbit se také bude depresivním teenagerům a každému, kdo má problém občas vstát ráno z postele jako falešná studentka literatury Dorte. Bydlí sama v domku naproti malému nádraží, rodičům tvrdí, že studuje literaturu v Kodani, ale pravda je úplně jiná. Dorte neví, co se životem, a tak píše o svém příteli a dalších prchavých zážitcích, místo spaní poslouchá vlaky a její texty jsou plné situací, které jsou sice smutné, ale budete se jim smát.

I když jsou kapitoly velmi krátké, Dorte vám brzy přiroste k srdci. Až dojdete k té poslední, nebudete se chtít s novou kamarádkou z Dánska rozloučit.

Helle Helle se narodila v roce 1965 a za tu dobu stihla napsat šest románů a tři svazky kratších próz. V českém překladu byla představena povídkovou sbírkou Zbytky a romány Představa o nekomplikovaném životě s mužem, Ženy bez mužů, Na dně a Jestli chceš.

O vztazích Helle Helle píše způsobem, který omračuje. Čtete si příběhy dvojic a doufáte, že takhle rozhodně nedopadnete. Neodehrávají se tu žádná dramata, nevěry nebo hysterické scény, ale únava materiálu z všedního dne. Právě ta tíha obyčejné nefunkčnosti zmáhá i její hrdinku Dorte, stejně jako spoustu z nás.

 

 

anit@fashionbook.cz