Home / Life & style  / Festival izraelských filmů představí Cukráře, film, kterému Vary tleskaly vestoje

Festival izraelských filmů představí Cukráře, film, kterému Vary tleskaly vestoje

Spousta důvodů, proč si naplánovat tenhle filmový víkendový maraton.

  • Uskuteční se 19. až 22. října v pražském kině Pilotů.
  • Představí 12 snímků současné izraelské kinematografie.
  • Kolnoa je složené ze dvou hebrejských slov: kol znamená zvuk, noa pohyb.

Film o emigraci, samotě a hledání ztracené lásky nadchl diváky natolik, že mu na festivalu v Karlových Varech aplaudovali diváci ve stoje. Neděje se tak často, že spontánní emoce spojí filmové fajnšmejkry i návštěvníky, kteří se přišli hlavně pobavit. Režisér filmu Ofir Raul Grazier prý do svého Cukráře dal všechno, co má rád. O tom, jak se mu to povedlo, se můžete přesvědčit ve třech promítacích časech (19.9. v 21.40, 20.10. v 18 hodin a ve 20.30 a 22.10. v 21.30).

 

Dále doporučujeme film Zelený princ. Je skvělým příkladem toho, že nic není, jak se může zdát. Mosab Hasan Júsuf jako nejstarší syn jednoho ze zakladatelů hnutí Hamás vyrostl v Ramalláhu plný hněvu, připravený bojovat s Izraelem. Ve věku 17 let byl zatčen za pašování zbraní. Vyslýchala ho izraelská bezpečnostní služba Šin Bet, byl odsouzen a poslán do vězení. Tam ho šokovala nemilosrdnost Hamásu a jeho stupňující sebevražedné bombové útoky. Mosab proto souhlasil s tím, že se stane izraelským špionem. Film byl natočen podle autobiografické knihy Syn Hamásu.

Promítá se v 20.10. v 20.50, 21.10. v 19.30 a 22.10. v 16 hodin.

Vyplnit prázdnotu je snímek, co byl před několika lety také uveden v Karlových Varech a patřil tam k nejoblíbenějším filmům. Aby ne, jedná se o příběh jako z pera Jane Austen, jen se odehrává v ortodoxní chasidské rodině v Tel Avivu.

Promítací časy jsou v 20.10. v 22:40, 21.10. v 15.30 a 22.10. v 17.30

Abulele rozpláče všechny, kdo mají v sobě pořád ukryté dítě, které se bojí tmy i šikanujících spolužáků. Rodina malého Adama se pokouší vyrovnat se smrtí jeho bratra, který zemřel při autonehodě. Adam se cítí zodpovědný za bratrovu smrt a je také velmi osamělý. Vše se změní, když ve sklepě jejich domu objeví obrovskou, chlupatou a prastarou příšeru jménem Abulele, se kterou se okamžitě skamarádí. Po jeho novém příteli však jde speciální vojenské komando, které chce příšeru za každou cenu zajmout. Adam se rozhodne Abuleleho zachránit a navrátit ho jeho rodině. Aby se mu to podařilo, musí se přestat zaobírat minulostí a uvědomit si, že pokud někoho miluje, nikdy není sám. Uvidíte 20.10. v 15.30, 21.10. v 13:45 a 22.10. v 10:30.

Téma uprchlíků je dnes velmi aktuální. Určitě stojí za to ho vidět v širším kontextu. Pomůže k tomu třeba film Nataši Dudinski o skupině českých židovských dětí, které odjely v roce 1939 do Dánska. Bez rodičů, učitelů, měly jen samy sebe. Strávily spolu čtyři roky v cizí zemi a jen díky tomu se jim podařilo přežít a začít nový život. Po sedmdesáti letech od svého odjezdu se rozhodly vyprávět svůj příběh. Podívejte se na film Na sever 22.10. v 15.30.

Snímek Druhý syn má hodně zajímavou zápletku. V porodnici došlo k výměně palestinského a židovského chlapce. Dosud žili identitu toho druhého. Je naše příslušnost, záliby i pocit, že naše kořeny k nám neoddělitelně patří, jen konstrukt?

Dozvíte se 21.10. v 16,15 a 22.10. v 19.30.

anit@fashionbook.cz