Home / Life & style  / Ubu králem

Ubu králem

Josefina má sen. Pomůžete jí ho splnit? Pak uvidíte skvělou podívanou.

  • Josefina Karlíková studuje písmo na UMPRUM, ale veškerý její volný čas zabírá inscenace divadelní hry, v rámci které vyrobila kostýmy, scénu, přesvědčila zajímavé osobnosti kulturního života, aby tu účinkovaly a ještě to celé režíruje. Proč vlastně?

Pohybuješ se v oboru grafického designu. Co tě vedlo k tomu, abys inscenovala představení Ubu králem?

Studuji v Ateliéru písma a typografie na UMPRUM. Před třemi roky, když jsem byla ještě na SPŠG Hellichova, jsem se prostě rozhodla inscenovat Ionescovu Plešatou zpěvačku (z Ionescova textu pak vzešel i název našeho souboru „Strop je nahoře, podlaha je dole“) a vyzvala jsem ke spolupráci své přátelé a známé. Minulý rok jsme inscenovali Sorokinův Dostojevskij – trip, letos padla volba na Jarryho Ubu králem.

O čem je představení a na co se v něm diváci mohou těšit?

Jarryho slavnou hru budeme inscenovat pod heslem „ubuismus není humanismus“ s respektem k dlouhé tradici, která se k ní váže. A zároveň samozřejmě i novým způsobem, tak jak jsme ji přečetli my dnes.

Co všechno obnáší udělat výpravu představení? 

V našem případě, když pominu řekněme tvůrčí fázi, žádá i realizace výpravy nemálo času a energie. Protože nemáme žadnou ekonomickou podporu ani profesionální zázemí, musíme se potýkat se spoustou omezení, co tzv. amaterský proces obnáší – ty se ale často mohou nakonec stát výhodami.

Kolik času tohle všechno zabere?

Hodně, v určitých fázích takřka veškerý náš volný čas.

Velkou roli hraje vizuální stránka, proč?

Snažím se pojímat divadlo jako skutečně komplexní žánr, což může být jeho specifikum. Proto věnuju nemalou pozornost vizuální stránce.

Navrhla jsi kostýmy, pozvánky i merch pro ty, kteří přispějí na Hithitu. Co navrhuješ raději a kde hledáš inspiraci pro kostýmy?

Nedokážu asi říct, co navrhuji raději. Snažím se o celkové propojení všech aspektů, které divadlo nabízí. Právě to mi na něm připadá zajímavé, vše obsahově i vizuálně spojit. Tudíž mě k řešení kostýmů i scény a pak i celého grafického „vizuálu“ navede samotný dramatický text – ten je pro mě vždy základem a největší inspirací.

V souboru „Strop je nahoře, podlaha je dole“ hrají nejrůznější umělci. Představ je prosím a prozraď, jak jsi je přesvědčila, aby hráli? 

V hlavních rolích vystoupí Konrád Karlík, který studuje na Hellichovce grafický design, jako Otec Ubu, Klára Jakešová jako Matka Ubu a Oskar Helcel jako Kapitán Obruba (ti jsou studenti FAMU na Katedře fotografie) – všichni tři jsou v souboru od jeho založení a kromě hraní se podílejí i na dalších složkách inscenací. Dále vystoupí Benjamin Hess, Antonín Brukner, Daniel Toman, Ondřej Kulhavý a Daniel Trlifaj. Speciálním hostem v této inscenaci bude významný český spisovatel Ivan Matoušek, který ztvární roli Ředitele. Jako produkční u nás působí Julie Ondračková a Noemi Krausová. Jak jsem je převědčila, vlastně netuším, některé z nich znám dlouho a leccos nás spojuje.

Líbí se vám Josefinino nadšení? Podpořte inscenaci Ubu králem na HitHitu zde.

anit@fashionbook.cz