Home / Life & style  / FILMY NA LÉČBU PODZIMNÍ DEPKY

FILMY NA LÉČBU PODZIMNÍ DEPKY

Velké hlasování o filmech, které vyléčí i tu nejmelancholičtější náladu. My jich máme 5. Jaké jsou ty vaše? Existují snímky, které můžete vidět 15krát (bez nadsázky), a pokaždé si je užíváte se stejnou intenzitou. Dodíváte

  • Velké hlasování o filmech, které vyléčí i tu nejmelancholičtější náladu.
  • My jich máme 5. Jaké jsou ty vaše?

Existují snímky, které můžete vidět 15krát (bez nadsázky), a pokaždé si je užíváte se stejnou intenzitou. Dodíváte se a máte Zákopčaníkovo „slunce v duši“, když už není za těmi okny. Najednou vám nepřijde, že svět je to nejnemožnější místo k žití a že chcete migrovat na Pluto.

Mí ex-spolužáci z filmové vědy by nade mnou za opětovné sledování těchto děl pravděpodobně zlomili hůl… I když ono už se vlastně stalo, tak co. Protože ony „filmy na léčbu depky“ často nespadají do kolonky intelektuální zábavy hodné dlouhých debat v oblaku doutníkového kouře melancholicky se vlnícího v tónech džezu.

Ale komu pomůže brutálně pochmurný intelektualismus, když je v člověku pusto, prázdno a venku je šedo? To není ideální rozpoložení na veledíla Ingmara Bergmana, ty zaručí, že se antidepresivům nevyhnete.

A aby k předpisu na Neuroly nedošlo, chce to snímky, které jsou milé. Sice ne náročné, ale chytré, něžné.

Tak až vám někdy bude v neděli večer nehezky a budete nenávidět celý zákeřný a podlý svět, pusťte si něco ze seznamu níže. A to i přesto, že asi všechny tyhle oddechovky dávno znáte. Ono na tom ale vůbec nesejde, protože jako lék na podzimní melancholii prostě a jednoduše fungují.

What if

Zoe Kazan & Daniel Radcliffe v chytré a vtipné romantické komedii. Co víc si přát? (Vlastně asi každý film se Zoe bude fungovat. Ano, narazili jste na „Zoe Kazan Fanklub“, přidáte se?)

Ztraceno v překladu

Cca tak všechno, co Sofia Coppola vytváří, je překrásné. Kultivovaně estetické jako on sama. Plus po dokoukání má člověk pocit, že procházet se městem a pozorovat svět kolem sebe není ztráta času. Že je to důležité, podnětné, že je to čas od času potřeba.

Amélie z Montmartru

Zkrátka ji nemůžeme vynechat – klasiku všech klasik, která zachrání v situacích, kdy vás štve komplet celé lidské pokolení. Což se někdy stává i těm nejtolerantnějším z nás.

Meet Me in St. Louis

Sametový zpěv Judy Garland, překrásné kostýmy a syté barvy technicoloru fungují jako protipól k zimní šedi, černým skinny džínům s bílou košilí a nasupeným obličejům v ranní tramvaji. (A to nemluvíme o metru, kde – ze zatím neobjeveného důvodu – působí všichni ještě otráveněji.)

(500) Days of Summer

Ale no tak, ono jde 500 dní se Summer nemilovat? A ono jde nevzpomenou si při každé návštěvě Ikey na ikeovu scénu z tohoto filmu?!

A když všechno selže, je tu Láska nebeská, starý dobrý Sex ve městě a YouTube videa s tulícími se koťaty.

Tímto krátkým seznamem bychom chtěli odstartovat nejzásadnější hlasování sezóny podzim/zima 2017. Otázka zní: Jaké jsou vaše filmové srdcovky léčící melancholii? Chce to totiž další inspiraci, protože noci jsou dlouhé a my upřednostňujeme léčbu kulturou před antidepresivy.

kkuldova@gmail.com