Home / Life & style  / Kdo stojí za oblíbeným papírnictvím Papelote?

Kdo stojí za oblíbeným papírnictvím Papelote?

Kateřina Šachová je grafická ilustrátorka a designérka, majitelka českého papírnictví Papelote, které si zamilujete na první pohled i dotek. Kdo a co je Papelote, jaký je jeho koncept? Papelote je nové české papírnictví, jehož motto zní

  • Kateřina Šachová je grafická ilustrátorka a designérka, majitelka českého papírnictví Papelote, které si zamilujete na první pohled i dotek.

Kdo a co je Papelote, jaký je jeho koncept?

Papelote je nové české papírnictví, jehož motto zní „papír tělem i duší”. Dobře vystihuje naši podstatu i poslání. Chceme lidem poskytovat nejen kvalitní výrobky, ale především v nich probouzet a podporovat chuť psát, kreslit a tvořit a tím měnit jejich životy k lepšímu. Dělat to s radostí a láskou poctivě, kvalitně, zodpovědně a ohleduplně.

Náš tým tvoří inspirativní lidé, kteří se podílejí na všech oblastech činnosti od prvotního nápadu, vývoje, částečně výroby, přes propagaci, provoz, obchod, expedici až po přímý prodeji zákazníkovi.

Je dnes větší zájem o designové papírnictví, než před sedmi lety, kdy jste začínali? Myslíte si, že Češi obecně papírnictví milují?

Nejenom Češi, ale lidé obecně mají mají větší potřebu něčeho se dotýkat, vzhledem k digitalizaci a virtuální realitě. Mnoho mladých se vrací k něčemu hmatatelnému, k řemeslu, chtějí fyzický kontakt s materiálem.

Čím jsou vaši zákazníci jiní?

Myslím, že mají rádi příběhy, stejně jako my. A že jim, jako nám, není lhostejné, kde, jak a za jakým podmínek věci vznikají, že pro ně není důležitý jen produkt jako takový, ale celá realita, která ho obklopuje a se kterou se dokáží identifikovat.

Co je pro vás při tvorbě nových produktů na prvním místě?

Může to být vždy trochu jiné. V zásadě je pro nás důležitý jednoduchý a funkční design, lokální výroba, použití ekologicky šetrných materiálů, důraz na detail a kvalitní řemeslné zpracování. A to, abychom z jeho vzniku měli radost.

Co si od vás určitě musím odnést?

To, co když uvidíte nebo vezmete do ruky, rozproudí vaší fantazii a vyvolá chuť sednout si a psát nebo tvořit. To je to pravé.

Kde vidíte firmu za pár let?

Mám pocit, že momentálně se nacházíme v takovém bodě, kdy se potřebujeme především zastavit a zreflektovat, kde jsme a společně začít hledat cestu dál. Osobně bych ráda věnovala ještě větší pozornost zpracovávání veškerých odpadů, které při naší činnosti vytváříme a směřovala ke stále smysluplnější a udržitelnější existenci.

Spolupracujete na designu výrobků s některými externími designéry či ilustrátory nebo vše vzniká pod vašima rukama?

V naprosté většině se vše odehrává v našem studiu. Jen ve výjimečných případech, pokud máme pocit, že to je pro danou věc dobré, oslovíme někoho ke spolupráci. Doposud se ale jednalo pouze o limitované série, kdy vznikala kolekce na nějaké téma od různých autorů.

Máte čas i na svou vlastní uměleckou tvorbu?

Ne, protože tu teď nahradily mé dvě malé děti a veškerý svůj čas a energii mimo Papelote věnuji jim.

anit@fashionbook.cz