Home / Life & style  / Tipy na neotřelé vánoční dárky

Tipy na neotřelé vánoční dárky

Máte odvahu na takové Vánoce?

  • Darujte výlet, volný čas i dobrý skutek.

Vánoce jsou opět za dveřmi a my jsme si ještě nestačili zvyknout, že už je léto pryč. Někteří neotálejí a dárky už mají nakoupené, někdo dokonce i zabalené. Prožít si ten stres co nejrychleji. Jiným se z myšlenek na Vánoce a především nakupování dárku točí hlava. Nikdo ale nechce trávit půlku svého volného času v přeplněných nákupních centrech a zbytek u balení všech těch věcí. Možná se vám bude nápad zdát jako šílený, protože Vánoce jsou přeci o krásně zabalených balíčcích pod stromečkem.

Radost z hmotných věcí ale vyprchá velmi rychle, když budeme mít štěstí, tak nás nejnovější model Iphone či šaty ze Zary budou bavit pár měsíců. A pak budeme chtít něco dalšího.

Zkuste to letos trochu jinak. Darujte to na čem vám i vašim blízkým opravdu záleží, to na co budete rádi vzpomínat a hlavně si dárek užijete. Vždyť kdo si pamatuje, co dostal loni pod stromeček. Malé děti touhle metodou asi neoslovíte, ale můžete to zkusit alespoň mezi dospělými. Vyměňte odosobněné Vánoce za zážitkové a rodinné. Ušetříte nejen peníze, ale pravděpodobně se budete cítit naplněni více, než když každému koupíte to nejdražší z jeho seznamu pro Ježíška.

A jak na to? Možností je spousta. Chce to jen trochu fantazie.

Umíte šít? Zkuste čas, který byste jinak strávili v obchodním domě věnovat šití a vlastnoručně něco vyrobte. Bude to osobní, a to potěší nejvíce.

Darujte výlet. Může to být jednodenní za památkou nebo týdenní túra po horách. Kdo tohle ocení, si bude takový zážitek pamatovat navždy.

 

Znáte pár, který má děti a téměř si na sebe nenajdou čas? Zaručeně ocení poukaz na večeři i s hlídáním jejich ratolestí.

Poukazy do kina. Snad každého baví příbehy na velkém plátně. S popcornem, i bez něj.

Darujte volný čas. Pořád si kolem vás někdo stěžuje, že na nic co má rád, nemá čas? Tak mu ho dejte. Dejte mu poukaz na úklid, snídani, co mu připravíte nebo budete čtyřikrát měsíčně venčit psa.

Pokud jste obdařeni alespoň trochou výtvarného nadání, máme pro vás skvělý tip. Fotografie v rámečku jako dárek není žádný objev. Zkuste ale tuto momentku nakreslit. Je to velmi osobní dárek, který potěší, vždy když se na něj obdarovaný podívá.

Zážitek šitý na míru. Každý má něco rád, někdo auta, jiný koně, umění, hudbu nebo sport. Zde je potřeba se víc zamyslet na osobou, kterou chceme obdarovat. Obvolejte pár míst a věnujte zážitek, na který nikdy nezapomene. Domluvit se snad dá cokoliv: od letu balonem, jízda v nejnovějším modelu Ferrari, ale potěší i lístek na dostihy, hokej nebo koncert.

Dárek pro mlsouna. Nakupte si pár ingrediencí a zkuste udělat třeba domácí müsli nebo sušenky.

Plnit přání můžete ale i úplně cizím lidem opravdovými dárky, které mají smysl.

Věnovat můžete například skutečné dary, které lidé v rozvojových zemích opravdu potřebují. Kozu, kuřata nebo záchod můžete koupit na tu. Tato kampaň je pod záštitou Člověk v tísni a za nákup obdržíte certifikát, který můžete darovat svým blízkým jako originální dárek.

Podobnou akci má i světoznámý Unicef. Zde můžete nakoupit lékařské pomůcky, léky, výbavu do školy, nebo ruční pumpu. Jsou to dary, bez kterých by se tam lidé neobešli. Tímto dárkem můžete zachraňovat  životy.

Pomoci můžete také lidem s postižením z České republiky. Můžete zakoupit čas osobního asistenta, kterého si mnoho z potřebných nemůže dovolit. http://www.darujasistenci.cz/

Poměrně nový je projekt Milý Ježíšku, který se snaží přinést trochu radosti z Vánoc také do dětských domovů. Děti si píší seznamy věcí, které by si přály objevit pod stromečkem a vy jim je můžete darovat.

Podobně funguje i rok stará kampaň Ježíškova vnoučata od Českého rozhlasu, která se snaží Vánoce zpříjemnit seniorům žijícím v domově důchodců. Po registraci zde stačí v tabulce vybrat přání a poslat dárek.

Máte odvahu na takové Vánoce?

ani@seznam.cz