Home / Life & style  / Art & Books  / 5 knih, co chceme dostat pod stromeček

5 knih, co chceme dostat pod stromeček

Pošlete tenhle wishlist svým blízkým, ať zas nedostanete ponožky nebo padesátý sprchový gel.

  • Tipy na novinky, u kterých se vám bude tajit dech a na vánoční pohádky v televizi si díky nim ani nevzpomenete.
  • Navíc sehnat je nebo doporučit blízkým, aby vám je pořídli, ještě není pozdě.

Představte si, že je 25. nebo 26. prosince, návštěvy u příbuzných máte už za sebou, mail bezpečně spí, stejně jako sociální sítě. Berete si huňatou deku, vlezete si na gauč a do ruky vezmete knížku, co vám nadělil Ježíšek. Jaká by to měla být?

Melanie Benjamin: Labutě z Páté Avenue, vydala Metafora

Příběh kontroverzního přátelství spisovatele Trumana Capoteho a celebrity Babe Paley, která byla něco jako Kim Kardashian v New Yorku padesátých let. Pod maskou krásné a bohaté ženy, jejíž tvář zdobí titulky Vogue, se ale skrývá osaměla smutná bytost, kterou rozveselí až zlatovlasý spisovatel, kterého je všude plno.

Petra Soukupová: Kdo zabil Snížka?, vydal Host Brno

Naše oblíbená spisovatelka má novou knihu, která sice určena dětem od 9 let, ale cítíme, že ji budou rodiče dětem krást. Posuďte sami: „Když si Martina přála psa, netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Z malého bílého štěněte vyrostl pes, kterého skoro nikdo ve vesnici nemá rád. Dokonce i její máma se ho bojí. A tak když Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, hned ji napadne, že nezemřel náhodou. Opravdu Snížka někdo zabil?“. Detektivní zápletka vám nedá spát, kniha je navíc nádherně ilustrovaná, připomíná severské pohádky.

Lela Geislerová: Zen žen, vydala Paseka

V Respektu jsme se na komiks od nejstarší sestry klanu Geislerů vždy moc těšili. S humorem totiž glosuje „ženský úděl“, který je často všechno, jenom ne milý, půvabný a praktický. Lela do svých příběhů zakomponovala své kamarádky i známé, jen jim musela přislíbit, že změní jména. Zen žen je jako terapie obrázky a vtipnými texty, které jsou zároveň citlivé a realistické tak, že se budete smát i plakat zároveň. Povinná výbava do knihovničky každé matky, dcery, sestry a kamarádky. „Myslím, že nebudu kecat, když řeknu, že z každého Respektu čtou všichni tenhle strip jako první. Těším se na každý nový okýnko. Odžitý i nakreslený,“ prohlásila u příležitosti vydání knihy Aňa Geislerová.

Marcela Linková, Naďa Straková: Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent, vydala Academia

Jestli vám chybí v dnešním komplikovaném světě vzory a hrdinové, seznamte se s 21 protagonistkami, které se nebály postavit normalizační moci v 70. a 80. letech. Jak fungovaly v prostředí Charty 77? Často patřily k různým myšlenkovým proudům, ale chtěly totéž: lepší a spravedlivější společnost pro své děti.

Asaf Gavron: Osada na pahorku, vydali Pistorius&Olšanská

Živé zachycení složité reality, na kterou má snad celý svět svůj názor, aniž by se ale v současné izraelské společnosti orientoval. Humoristická osadnická sága, která je ale plná vášně, humoru a násilí, se ale čte sama, proto bude vaše zasvěcení do velmi komplexního problému, zábavné. Kromě toho, že je Asaf Gavron oceňovaným spisovatelem, je také rockovým hudebníkem.

 

 

anit@fashionbook.cz