Home / Life & style  / Tři vánoční filmy pro ty, co nemají rádi Vánoce

Tři vánoční filmy pro ty, co nemají rádi Vánoce

Pokud na vás také padly z všeobecného veselí a koled chmury, nabízíme vám podívat se na snímky, co nejsou typickými vánočními šlágry.

  • Ačkoliv na to, co budou o Vánocích v televizi jsme se těšili už od dětství, ne každý má na podivné pohádky ze Studia ČT Brno (nic proti) náladu.

Pokud na vás také padly z všeobecného veselí a koled chmury, nabízíme vám podívat se na snímky, co nejsou typickými vánočními šlágry.

Brazil, režie Terry Gilliam, 1985

Odehrává se v blízké budoucnosti, v zemi, kde funguje tajná policie a mučení. Obyvatelé si na to zvykli, stejně jako na teroristické útoky a paranoiu. Únik z tohoto šíleného prostředí si vymyslel úředníček Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné. Navzdory popisu, se budete smát. Kromě inspirace Orwellovým 1984, tu najdete prvky dadaismu, absurdního humoru i paranoiu.

Šťastné a veselé, režie Christian Carion, 2005

Rok 1914, přichází vánoční atmosféra i na frontu první světové války. Vojáci se rozhodnou svátek strávit i s protivníky. Proto přestávájí proti sobě bojovat, podají si ruce a navzájem se podarují balíčky, co dostali z domova. Pokud vám děj připadá neuvěřitelný, měli byste vědět, že scénář tohoto francouzského filmu je napsán podle skutečné události. Možná budete i brečet a nemine vás love story. Vizuálně půvabný snímek byl nominován na Oscara.

V Brugách, režie Martin McDonagh, 2008


Podtitul filmu zní: „Nejdřív střílej, potom obdivuj památky“. Příběh začíná v belgickém městě Bruggy. Po jedné „prácičce“ se sem na pokyn svého mafiánského šéfa Harryho ukryli dva nájemní zabijáci Ray a Ken. Každý má ale na tento pobyt jiný názor. Zatímco Ken je nadšený z okouzlujícího prostředí středověkého města, svérázný Ray dává okatě najevo své znechucení a touhu po zábavě. Děj zpestřuje spousta postranních epizodek, které však pomalu, ale jistě dávají tušit neblahý konec bruggského dobrodružství. I zde nemůže chybět femme fatale, kterou ztělesňuje Clémence Poesy.

FILMY NA LÉČBU PODZIMNÍ DEPKY

Po 17 letech dokončil Terry Gilliam film Muž, který zabil Dona Quijota

anit@fashionbook.cz