Home / Life & style  / Art & Books  / Neradost: Kniha, která zasáhne oči i duši

Neradost: Kniha, která zasáhne oči i duši

Číst Neradost bolí, ale je to strašně důležité. Obzvlášť v době, kdy dávat negativní pocity najevo, je společenské faux pas.

  • Karel Novotný je čtyřicetiletý marketingový specialista, odborník na budování značek, i člověk, co trpí depresemi.
  • Jeho kniha Neradost zaujme grafickou podobou i obsahem, který jde na dřeň smutku a bolesti.
  • Autor si knihu vydal sám, koupit si ji můžete i s věnováním zde.

Deprese si nevybírá, ocitnout se v ní může každý. Co když však deprese není následkem, ale příčinou. Příčinou k putování v sobě sama. Taková je anotace k růžové knize o nerůžovém životě. Nenechte se zmást, není to kniha o depresi, ale je psaná v klinické depresi.

Autor se v ní zabývá, co ho do nemoci duše dostalo. Tvrdí, že to byl také tlak společnosti, který utváří těsná pravidla na to, kdy je jaká emoce vhodná. Karel Novotný ale odmítá, že by se z těžké deprese dostal právě psaním. Byla by to absurdní představa, už z podstaty toho, že se jedná o tak náročné onemocnění. Novotný psal, aby si pak zpětně nemohl své stavy „racionalizovat a lakovat na růžovo“.

Prožívat Neradost je fyzický zážitek, některá slova a jejich spojení se vám najednou roztančí na stránce a budete se znovu cítit jako na gymplu, kdy jste byli křehcí a smutní, ale chovali se drsně. Číst Neradost bolí, ale je to strašně důležité. Obzvlášť v době, kdy dávat negativní pocity najevo, je společenské faux pas a každý čtvrtý Čech prý trpí nějakou psychickou poruchou.

Pohádky, co by měly číst všechny děti: Goodnight Stories For Rebel Girls

Kniha pro tuhle zimu: Konec moře

Nina Špitálníková o životě mezi dvěma Kimy

jitka.cechova@seznam.cz