Home / Life & style  / Filmoví fanoušci jásejte: Je tu přehlídka fillmů Wese Andersona

Filmoví fanoušci jásejte: Je tu přehlídka fillmů Wese Andersona

Kdo by si nepřál prožít v jeho filmu jeden den?

  •  Nabídne ji pražské Bio Oko (8. až 12. února) a brněnské Univerzitní kino Scala (15. až 17. února).
  • Těšíme se na dlouhometrážní debut Grázlové, The Royal Tenenbaums, Život pod vodou, Fantastického pana Lišáka, Moonrise Kingdom i Grandhotel Budapešť.

Texaský rodák Wes Anderson o sobě říká, že rád krade cizí nápady. Své snímky obsazuje skoro až abnormálním množstvím bizarních postaviček a inspiraci čerpá nejčastěji z doby, kdy se ještě nahrávalo na magnetofonové pásky a točilo na 16mm film. Jeho trademarkem je kromě specifické barevné palety, fantaskních motivů, obsazování extrémně velkého množství hollywoodských hvězd a osobitého zapojení tance do samotného vyprávění také neuvěřitelně vytříbená obrazová preciznost. Ta se nejvíce vyznačuje symetrickým rámováním kamery. Z toho důvodu jsme jeho přehlídku pojmenovali Střed fantastiky,“ říká ředitel pražského Bia Oko David Beránek.

FILM 2018: Co si nenechat ujít v kině

Výrazný styl

Do svých filmů, vyznačujících se povětšinou lehce stylizující retro patinou, Wes Anderson už mimo jiné obsadil Gena Hackmana, Anjelicu Huston, Gwyneth Paltrow, Bena Stillera, Cate Blanchett, Willema Dafoe, Jeffa Goldbluma, Ralpha Fiennese a mnohokrát také své dvorní herce Billa Murrayho a Owena Wilsona. Dlouhodobě také spolupracuje s kameramanem Robertem D. Yeomanem. Na svém kontě má také pět neproměněných nominací na Oscara, a to v podobě režie, tří původních scénářů a nejlepšího animovaného filmu.

Festival izraelských filmů představí Cukráře, film, kterému Vary tleskaly vestoje

„I když jsou hrdinové Andersonových filmů mnohdy zdánlivě hodně ustrašení a nevýrazní, ve skutečnosti si velmi rychle dokážou najít cestu k divákovu srdci. Vzhledem k brzké premiéře jeho novinky Psí ostrov, která zahájí letošní festival Berlinale, jsme moc rádi, že celou plejádu těchto charakterů můžeme divákům předvést na velkém plátně. Jak jsme se sami už několikrát přesvědčili, tyhle film nestárnou,“ dodává ředitel Univerzitního kina Scala Radek Pernica.

Wes Anderson a móda

Úspěch filmů Wese Andersona stojí také na dokonalých detailech. Třeba na kostýmech i make-upu a účesech postavech v jeho filmech.

Hemží se to tu kníry, kulatými límečky, námořnickými oblečky, oblečky portýrů, pletenými vestami, pletenými červenými čepicemi, šaty, pro které byste vraždili.

Náš nejoblíbenější mini film od Andersona je ale Hotel Chevalier, kde Natalie Portman vypadá jako současná Audrey Hebpurn.

 

Jak se oblékat jako postava z filmů Wese Andersona?

Šaty, Zoot, 1079 Kč

H&M, 999 Kč

Vršek pyžama, Mango, 299 Kč

jitka.cechova@seznam.cz