Home / Life & style  / Art & Books  / 7 věcí, které na Finále Plzeň nesmíte zmeškat

7 věcí, které na Finále Plzeň nesmíte zmeškat

Pojeďte na výlet za kulturou!

  • To nejlepší z českého filmu, seriálů i internetové tvorby uvidíte od 19. do 24. dubna v Plzni.
  • Co během těchto 6 dnů rozhodně nevynechat?

 

  1. Předpremiéry a premiéry

Finále Plzeň přináší v sekci První úlovek ty nejlepší české a slovenské filmy. Festival tak odstartuje premiérou dlouho očekávaného celovečerního debutu Ondřeje Havelky s názvem Hastrman v hlavní roli s charismatickým Karlem Dobrým. V předpremiéře budou exkluzivně k vidění tři výpravné a hvězdně obsazené televizní snímky Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře, Dukla 61 a Dubček – krátké jaro, dlouhá zima.

 

  1. Seriálové maratony

Fanoušci seriálů si letos opět přijdou na své, festival si pro ně totiž připravil hned dva maratony. Dvanáctidílný seriál Dabing Street režiséra Petra Zelenky vás zavede do prostředí svérázného dabingového studia a vše, co jste kdy chtěli či nechtěli vědět o herectví, vám prozradí herečka Marie Doležalová v seriálu Kafe & Cigárko.

 

  1. At žije republika! a Století Miroslava Horníčka

Archivní sekce se letos zaměří na průlomové filmy československé kinematografie 20. století, které se vztahují i k národním výročím. Snímkem o zákulisí filmového průmyslu či humornou filmovou procházkou po Plzni také připomeneme 100. výročí narození plzeňského rodáka Miroslava Horníčka.

Rozhovor s ředitelkou Finále Plzeň 2016

  1. Nová soutěž krátkých studentských filmů

Letošní ročník přináší programovou novinku v podobě soutěžní sekce, která je zaměřená na to nejlepší z krátkometrážní tvorby studentů českých a slovenských filmových škol. Těšit se můžete na poetické animované filmy, dramata, thrillery i snímky o dospívání. Ty nejlepší studentské filmy do 40 minut budou poprvé oceněni Zlatým Ledňáčkem.

 

  1. Genius

Pozornost si rozhodně zaslouží Genius, první hraný seriál z produkce National Geographic, který se mimo jiné natáčel také v Plzni. Jde o životopis největšího z géniů 20. stoletíAlberta Einsteina. Sleduje nejen jeho vědeckou kariéru, ale i problematické rodinné a partnerské vztahy, které Einsteinovu osobnost utvářely.

 

  1. Hmyz

Hmyz je nejnovějším filmem legendy českého filmu Jana Švankmajera. Děj je zasazen do maloměstské hospody, ve které sedí u stolu šest divadelních ochotníků nacvičujících hru bratří Čapků Ze života hmyzu. Dominantní režisér Cvrček a jeho žena, její milenec, Chrobák, Larvička a Parazit – život jich všech se během zkoušky prolínají s Čapkovými postavami. Hmyz se chová jako lidé a lidé jako hmyz.

  • Doprovodný program

Novinkou 31. ročníku je silent kino – filmové klasiky pod širým nebem s živým hudebním doprovodem. Pokud si však budete chtít od projekcí na chvilku odpočinout, zavítejte na koncert Kláry Vytiskové či na Pražský filmový orchestr, kde zazní ty nejznámější melodie, třeba ze Star Wars, Harry Potter, Indiana Jones, Piráti z Karibiku, Contact či Inception.

 

 

BONUS: Neformální setkání se známými tvářemi

Na Finále Plzeň se to každý rok hemží známými českými i zahraničními osobnostmi nejen z oblasti filmu. Tentokrát zde můžete potkat například moderátorskou dvojici letošního ročníku, herce Jana Cinu a Petra Vančuru, kteří jsou také tváří festivalu. O selfíčko můžete ještě poprosit třeba Miroslava Krobota a jeho dceru Lenku,  Aňu Geislerovou, Jana Hřebejka, Filipa Remundu a další.

 

 

Módní police z filmového festivalu Finále Plzeň