Home / Life & style  / Art & Books  / Aprílové knihy

Aprílové knihy

Najdete tu novinky i dílo, co stojí za to opatřit si v antikvariátu.

  • Ačkoliv knihám bude patřit květen, protože se koná Svět knihy, doporučujeme čtení do parku.
  • Najdete tu novinky i dílo, co stojí za to opatřit si v antikvariátu.

Amor Towles: Gentleman v Moskvě, Vyšehrad, 388 Kč

Bestseller New York Times, jenž se chybí miliónem prodaných výtisků, je výletem do ruské historie. Seznámíte se s aristokratem Alexandrem Iljičem Rostovem, který byl odsouzen bolševickým tribunálem k doživotnímu vězení v luxusním hotelu Metropol. Nežije ale v žádném honosném pokoji, nýbrž v kamrlíku pro služebnictvo. Ačkoliv za zdmi hotelu zuří krvavé dějiny, náš hrdina je plný naděje, optimismu a šarmu. Postupně okouzlí hotelový personál, zažije lásku a pomáhá vychovávat holčičku Sofii. Za zdmi hotelu stráví čas až do roku 1954. Jestli hledáte povzbuzení, a zároveň se chcete podívat na Rusko nečekaným pohledem, tuhle knihu musíte mít.

Bryn Greenwood: Mezi krásou a ošklivostí, Mladá fronta, 349 Kč

Knihu jsem nemohla z hlavy vypudit ještě dlouho po přečtení. Pohybuje se přesně podle svého názvu mezi ošklivostí a krásou. Osmiletá Wavy je dcerou drogového dealera a feťačky, jejím jediným blízkým člověkem je hromotluk Kellen, kterého si její otec najímá na špinavou práci. Mezi touhle ztracenou existencí a dospívající Wavy pak vznikne vztah, který okolní svět okamžitě odepíše. Nečekejte ale žádný příběh jako z Nabokovy Lolity, tady nejde o starého chlapa, co zneužívá mladou holku. V knize najdete nejen hodně ošklivosti (duševní nemoc, zneužívání dětí, nefunkční rodina), ale také opravdovou krásu (bezpodmínečná láska, přijetí, podpora). Než kniha vyhrála několik literárních cen, tak ji odmítlo publikovat 122 vydavatelství.

Will Eisner: Spiknutí- Tajný příběh Protokolů siónských mudrců, Academia

Vládne post pravda, fake news se leckdy nedají odlišit od pravdy, kterou má prý každý svoji. Už proto je grafický román od otce tohoto žánru, Willa Eisnera, snad povinnou četbou. Eisner dokončil komiks, který je snad první světovou falešnou zprávou, měsíc před svou smrtí. Příběh tedy začíná na konci 19. století v Paříži. Agent ruské tajné služby narazí na starší francouzský politický pamflet. Na jeho základě pak vytvoří nový dokument, který má židovské vůdce a bankéře namočit do spiknutí na ovládnutí světa. Během následujících let se z této účelové lži stala pro mnohé lidi mezinárodně uznávaná pravda. Ani londýnské Timesy, které toto falzum roku 1921 odhalily, již nedokázaly zabránit lavinovitému šíření Protokolů, jež byly záhy publikovány v desítkách zemí. Dodnes někteří jedinci, spolky, či dokonce země považují toto falzum za pravdivé. Kniha vyšla už v roce 2008, proto ji seženete na online antikvariátech.

Ideální rande pro knihomoly

jitka.cechova@seznam.cz