Home / Life & style  / Toho kafe s sebou se nevzdám, ale chce to jiný kelímek!

Toho kafe s sebou se nevzdám, ale chce to jiný kelímek!

Přineste si vlastní hrnek do své oblíbené kavárny.

  • Kelímky na kávu jsou často velmi obtížně recyklovatelné.
  • Na skládce se rozkládají až 20 let.
  • Vyrobeny jsou často z přírodního papíru, ale dosáhnou jen jednoho použití.

Objednat si kávu s sebou bývá často rituál, bez kterého si nedovedeme představit ráno. Dávka kofeinu v poklusu,  nebo naopak během procházky, mezi jednáním, či když se někam přemisťujeme. Jít venčit psa a koupit si kafe. Jít s dítětem ven a koupit si kafe. Jít i sednout ven na lavičku a koupit si kafe. Jít si s někým popovídat ven do parku a koupit si kafe. Kafe a jít.

Tvoje máma: Kavárna, kde se vám bude dobře pracovat

Je to skvělé, ale bohužel ne bez následku pro životní prostředí. Podle Foundation for Economic Education se  zanechá výroba jednoho papírového kelímku na světě překvapivě větší uhlíkovou stopu než výroba jeho plastové alternativy.

Čísla a kelímky na kávu jsou vůbec strašidelná:

  • V USA se na výrobu kelímků pokácí 6 miliónů stromů
  • Ve Velké Británii se jich vyrobí ročně 2, 5 miliard
  • V některých zemích je plán zakázat papírových kelímky do roku 2023
  • Recyklovat se dá pouze 1% papírových kelímků

Ačkoliv mnohem větší spotřebu papírových kelímků než jednotlivý uživatel mají řetězce, každý z nás může udělat něco pro planetu tím, že si přinese vlastní hrnek. Řada světových soutěží o nejlepšího baristu také hlásá: pokud se chcete zúčastnit či degustovat kávu, tak pouze s hrnkem, nikoliv s jednorázovým kelímkem.

Jaké hrnky na kávu s sebou si můžete pořídit?

Nejznámější je asi KeepCup, který má být podle svého australského výrobce ekologický, netoxický a nápoj v nich vydrží o půl hodiny teplejší než v normálním hrníčku. Pořídit si můžete řadu designových provedení: od klasického plastového, po skleněný či s motivem Star Wars.

KeepCup, Zoot, 239 Kč

KeepCup Saffron Cork, Zoot, 629 Kč

Jococup představuje další možnost: je vyroben z odolného borosilikátového skla a hodí se na menší nápoje. Vychutnáte si v něm espresso, ristretto nebo menší čaj.

Jococup, Econea, 469 Kč

Ecoffee Cup je vyroben z rychle rostoucího a udržitelného materiálu – z přírodních bambusových vláken, které při růstu nevyžadují žádné pesticidy ani chemikálie. Díky tomu je hrnek biologicky rozložitelný a výrobní proces spotřebuje méně energie než při zpracování běžných plastů.

Kavárny, které v Praze musíte navštívit

Ecoffe Cup, 299 Kč, Serafin

Průvodce newyorskými kavárnami: prověřeno Instagramem (OK, i v IRL)

anit@fashionbook.cz