Home / Life & style  / Art & Books  / 5 VĚCÍ, KTERÉ NESMÍTE ZMEŠKAT NA FESTIVALU SVĚT KNIHY PRAHA

5 VĚCÍ, KTERÉ NESMÍTE ZMEŠKAT NA FESTIVALU SVĚT KNIHY PRAHA

Každý, kdo rád čte, bude nadšen!

  • Literární festival Svět knihy Praha proběhne od 10. do 13. května na holešovickém Výstavišti a dalších místech Prahy.
  • Hlavními tématy letošního ročníku jsou Komiks a Převratné 20. století.
  • Čestným hostem festivalu je Izrael.
  • Z opravdu nabitého programu jsme pro vás vybrali to nejzásadnější, co prostě nesmíte vynechat!

WOMEN POWER

Výstava Ženy v disentu představí jedenadvacet protagonistek, které se v době normalizace zapojily do boje proti totalitě. V rámci besedy Bytová revolta se pak o tom, jak ženy dělaly disent, můžete dozvědět více. Neméně inspirativní je příběh drobné Dominiky, která sama na motorce projela Jižní Ameriku a která bude na festivalu vyprávět i o tom, jak na své cestě překonala břišní tyfus, poruchu motorky nebo přepadení.

HYGGE

Jak žít hygge prozradí ten nejpovolanější z nejpovolanějších – autor knih Hygge a Lykke a ředitel Institutu pro výzkum štěstí Meik Wiking. Více o dánském receptu na spokojený život se můžete dozvědět v rámci výstavy Spokojení Dánové na terase Průmyslového paláce. A nějaké tipy z dalších skandinávských zemí možná přinese debata s názvem Severský literární večer s několika severskými spisovateli.

IZRAEL

Izrael je čestným hostem Světa knihy, takže se můžete těšit na příjezd těch nejznámějších spisovatelů. Největším trhákem letošního ročníku je pravděpodobně příjezd Davida Grossmana, současného držitele prestižní Man Bookerovy ceny za román Přijde kůň do baru – setkání s ním byste si proto neměli nechat ujít! Další legendou izraelské literatury, která na festival dorazí, je Avraham B. Jehošua. Svou knihu Osada na pahorku představí spisovatel a bývalý novinář Asaf Gavron, který pro návštěvníky festivalu zároveň zanalyzuje izraelsko-palestinský konflikt.

ČESKÝ RYBNÍČEK

Kdo ještě nepřečetl (a nesdílel na Instagram) Hanu od Aleny Mornštajnové, knihu s roztomilým přebalem, ale srdceryvným příběhem, jako by ani nebyl. Autorka na festivalu knihu nejen představí, ale dokonce pokřtí její audioverzi! Odlehčenější téma bude mít beseda s Ester Geislerovou a Josefinou Bakošovou, autorkami knižního projektu #terapiesdilenim, který v posledních měsících ovládl české sociální sítě. Intelektuálnější záležitostí nepochybně bude představení audioverze knihy Opuštěná společnost za účasti jejího autora, šéfredaktora Respektu Erika Taberyho.

SEX

Už vás nudí klasické procházky po pražských památkách? Co takhle je spojit s pikantními drby z české historie? Na procházce pražským centrem s autory publikace Praha erotická se dozvíte, kam chodil do nevěstinců Franz Kafka nebo kde František Drtikol fotil své nahé krásky. Pokud vás neláká pohyb, můžete se na festivalu usadit a poslechnout si, jak sexuolog Radim Uzel vyvrací sexuální mýty a pověry. Samozřejmě nesmíme zapomenout na komiks, který je hlavním tématem letošního ročníku. Kdybyste snad měli pocit, že komiksy jsou jen pro děti, stavte se na přednášce Komiks 18+ aneb Komiksová erotika – možná změníte názor!

Kompletní program literárního festivalu Svět knihy Praha 2018 naleznete zde

Kniha Terapie sdílením: #rozchodovevety

hatatitla@centrum.z