Home / Life & style  / Art & Books  / Karel Dobrý + Tera Hof= Defenestrace

Karel Dobrý + Tera Hof= Defenestrace

Proč se dívat? Jde o jeden z mála historických okamžiků, kdy české dějiny výrazně poznamenaly dějiny evropské.

  • Před 400 lety došlo k vyhození královských místodržících Slavaty a Martinice z okna České kanceláře na Pražském hradě.
  • Defenestrací začalo české stavovské povstání, které přerostlo v konflikt, který zasáhl celou Evropu a stál hlavu sedmadvaceti českých pánů na Staroměstském náměstí.
  • Událost roku 1618 a její následky připomene hraný film Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře s Karlem Dobrým a Terezou Hofovou v hlavních rolích, uvede ČT1 v neděli 13. května ve 20.15 hodin.

Při defenestraci šlo o náboženský spor s politickými důsledky. Všichni zúčastnění věřili v platnost klasické zásady „čí země, toho víra“, rozuměli jí však každý jinak. Tento incident postupně přerostl v třicetiletou válku, největší vojenský konflikt v dějinách až do velkých válek 20. století. Jde o jeden z mála historických okamžiků, kdy české dějiny výrazně poznamenaly dějiny evropské.Hlavní roli Jindřicha Matyáše Thurna, jednoho z vůdčích stavů českého protihabsburského odboje a iniciátora pražské defenestrace z roku 1618, ztvárnil Karel Dobrý.

„V mých očích to byl bohatý kluk, který měl k dispozici hračku v podobě armády. Byl to svým způsobem bonviván, shromažďoval armády a byl jedním z nejbohatších obyvatel Prahy. Byl to takový vojenský hazardér, ale ryzí – nebál se riskovat, a když už za něco kopal, tak to dokopal až do konce,“ popisuje Thurna Karel Dobrý.

Rozhovor s herečkou Terou Hof

Velký prostor ve filmu má také Thurnova manželka Zuzana Alžběta. „Jejich vztah byl velmi rovnocenný. Nicméně nebyli nikdy pár, který by spolu žil každodenním životem. Thurn byl neustále někde na bojišti, ale rád se vracel domů. Zuzana mu byla rádkyní, ale nevměšovala se. Měli se rádi a respektovali se. Ve filmu ona hraničí až s jeho vnitřním hlasem, svědomím, pochybami. Byli si velmi blízcí, ale nade vše respektovali svobodu druhého,“ říká Tereza Hofová.

V roli Eleonory Gonzagové, která přesvědčila Ferdinanda II. Habsburského o nutnosti popravy dvaceti sedmi českých pánů, se objeví Eva Josefíková.

Šary Vary Módička

jitka.cechova@seznam.cz