Home / Life & style  / Art & Books  / Na co těšíme do Varů?

Na co těšíme do Varů?

Jestli nejedete, nevadí. Stejně to uvidíte v něčích Stories

  • Začíná další ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
  • Už po 53. tu po kolonádě budou korzovat milovníci kinematografie i celebrity.
  • Přijede Robert Pattinson, novozélandský režisér Taika Waititi a portugalská herečka Joana Ribeiro.

Pokud jste neviděli snímek Co děláme v temnotách, ihned to napravte. Na svědomí ho má totiž právě host letošních Varů Taika Waititi a slibuju vám, že upíři z jeho komedie vám přirostou k srdci. S hláškou Waky, waky, kterou pronáší jeden z nich, se budete probouzet do nového dne.

Které filmy si nenechat ujít? Seznam je letos opravdu dlouhý, ale pokud byste se náhodou nedostali na festivalové favority Studená válka, Mama Brasil nebo Tísňové volání, tak dostanete druhou šanci v rámci akce Vary ve vašem kině.

Premiéru zde také bude mít film Muž, který zabil Dona Quijota od Terryho Gilliama. Příprava snímku zabrala 20 let: V roce 2000 začalo natáčení. Tehdy se před kameru postavili Johnny Depp a Jean Rochefort. Od první klapky štáb stíhala jedna katastrofa za druhou. Krupobití zničilo drahou techniku, natáčení stále rušily průlety stíhaček a Rocheford onemocněl, takže musel odjet do Francie a podrobit se operaci. Projekt byl zrušen po 6 natáčecích dnech. Díky tehdejší přítomnosti dokumentaristů na place vznikl v roce 2002 velmi originální dokument Ztracen v La Mancha.

Co kromě sledování filmů ve Varech dělat? Užívat si nočního života, právě jako výše zmínění novozélandští upíři. Mimochodem, docela legrační je, že nejslavnější role Roberta Pattinsona je právě upír v teeanage trháku Stmívání. Zdalipak zavítá i do pop-up klubu Aeroport, který je letos umístěn do bývalého kina Praha.

„Podařilo se nám získat výjimečné a rozsáhlé podzemní prostory bývalého kina Praha, ve kterých se za posledních dvacet let neudálo snad vůbec nic. Kapacita klubu bude kolem čtyř stovek osob a vzhledem k jeho dispozicím a umístění se obyvatelé přilehlých ulic nemusí obávat žádného hluku,“ říká organizátorka Aeroportu Marie Neumannová a dodává: „Kino Praha skončilo na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Poté bylo přestavěno na sklad Becherovky, který zde vydržel až do devadesátých let. Letos tak Aeroport návštěvníkům umožní navštívit několik dekád nedostupné prostory.“

Nedílnou součástí festivalu je všudypřítomná módní policie. Bude tu zase Františka z Blesku hodnotit odvážné dobrovolníky na kolonádě? (Mimochodem, nechali byste si od ní posoudit svou fasádu?).

 

Jelikož Leoš prohlásil, že se letos na do Varů nechystá, tak bohužel přijdeme o tisíc a jeden převleků od jeho manželky Moniky. Pokud vážně nepřijedou, bude to nuda. Agáta Hanychová, která tu měla jednu dobu vstup zakázán, má dítě, Kateřina Kristelová byla prý znechucená už loni, tak s kým bude zábava? To se dozvíme už zítra večer, kdy je slavností zahájení.

 

Šary Vary Módička

 

anit@fashionbook.cz