Home / Life & style  / Fashion  / Čím Shakespeare inspiruje současné návrháře?

Čím Shakespeare inspiruje současné návrháře?

S nadsázkou se dá říct, že Alžběta I. i William Shakespeare jsou influenceři, jejichž vliv už trvá 500 let. Komu z těch současných se takový úspěch povede?

V Praze momentálně probíhají Letní shakespearovské slavnosti, Hermès uvádí šátek inspirovaný Snem noci svatojánské– a není to zdaleka jediný módní dům, kterého nadchla estetika alžbětinské Anglie.

Šátek zobrazuje výřez děje, kdy se Titania, královna víl, zamiluje pod vlivem kouzelného květu do herce Klubka s oslí hlavou, kterou mu přičaroval Oberonův elf. Vytvořil ho umělec Édouard Baribeaud, který vzdává svým motivem čest nejen Shakespearovi, ale i baroknímu divadlu, indickým miniaturám a rané kinematografii.

Hustě nařasené límce, pevné korzety, zdobené kabátce, šněrovačky a vysoké rukavice použili ve svých kolekcích třeba Marc Jacobs, Alexander McQueen, Gareth Pugh či Simone Rocha. Vivienne Westwood dokonce uvedla kolekci nazvanou „Five Centuries Ago“, kde pracovala s látkami typickými pro Anglii 16. století.

Když byl John Galliano hlavním návrhářem módního domu Dior, věnoval svou přehlídku portrétu Jindřicha VIII. od malíře Hanse Holbeina. Motivy zlatého anglického věku si pro kolekci podzim/zima 2016 vypůjčil i Marc Jacobs.

John Galliano pro Dior

Marc Jacobs podzim/zima 2016

William Shakespeare a jeho doba je pro designéry fascinující také proto, že oblečení bylo pro obyvatele renesanční Anglie obrovskou součástí kultury. Rozkvět zažíval nejen jazyk, čehož jsou důkazem právě Shakespearovy hry, ale takové umění, které v sobě spojovalo zdobení a funkci.

V něčem mohla tehdejší móda připomínat dynamická šedesátá léta 20.století– v Anglii vládl kult výšivky, Italové se stali experti na vazby tkanin, velký rozmach zažívá hedvábí.

Zajímavé je, že často se dnes hovoří o příliš povrchní moderní společnosti, která klade oblečení na příliš vysoké místo v žebříčku hodnot. Ale například právě v Shakespearově době o vás způsob odívání prozradil všechno. Společenský status nešlo ignorovat nebo obcházet, neexistovala svobodná volba (nejen) toho, co si vezmete na sebe. V roce 1577 navíc královna Alžběta I. vydává proklamaci, ve které přísně nařizuje jaké barvy, látky, výšivky a ornamenty je dovoleno kterému stavu nosit. Fialovou si například mohl dopřát pouze král s královnou a jejich nejbližší rodina. Pokud by někdo takové nařízení porušil, hrozil by mu trest pokutou.

Historickými kostýmy je dlouhodobě fascinován designér Gareth Pugh. Miluje šat Tudorovců a Stuartovců– k této vášni přišel když jako dítě navštívil londýnský Tower.  Jeho kolekce z roku 2009 je poctou alžbetinské Anglii: modelkám navrhl límce tak vysoké, aby se po mole přemisťovaly se stejnou majestátností s jakou se kráčelo u dvora Panenské královny.

Pugh není jediný návrhář, který vychází z kostýmů renesanční Anglie. Syrský designér Nabil Nayal například vytvořil kolekci, ve které se inspiroval jak Shakespearem a jeho dobou, tak použil moderní metody 3D tisku.

Dnes se posmíváme celebritám, které chtějí pečlivě kontrolovat svůj vzhled a vládnout pomocí vyretušovaných selfie na Instagramu. Ale pro Alžbětu I. byla image neméně důležitá a pečlivě ji budovala: nosila velmi vzácné látky poseté drahými kameny, nechávala se potrétovat s obličejem nalíčeným na bílo, což potom napodobovali právě herci Shakespearových her.

S nadsázkou se tak dá říct, že Alžběta I. i William Shakespeare jsou influenceři, jejichž vliv už trvá 500 let. Komu z těch současných se takový úspěch povede?

Foto: archiv Letních shakespearovských slavností, Hermès, Pinterest

 

anit@fashionbook.cz