Home / Life & style  / Proč si dát studenou sprchu?

Proč si dát studenou sprchu?

Pro tenhle beauty-mind-well being-ajánevímcodalšího-rituál si nemusíte kupovat žádnou kosmetiku.

Čeká nás mimořádně horký týden, kdy se mají teploty držet na „příjemných“ 30 stupních Celsia. A to je ideální čas, abyste začali se studenou sprchou. Nejde jen o otužování. Vysvětlíme, proč studenou sprchu nejen vzít na milost, ale přímo si ji oblíbit.

Sprchování studenou vodou vám pomůže s hubnutím

Zjednodušeně: máme dva typy podkožního tuku. Bílý a hnědý, který nás má hřát. Když se sprchujeme studenou vodou, spotřebováváme právě hnědý tuk, takže pak tělo musí sáhnout i do zásob.

Více energie

Zkuste začít ráno tím, že si dáte minutovou ledovou sprchu a uvidíte, jak rychle budete vzhůru. Tělo se kvůli studené vodě zaktivuje a začne pracovat na plné obrátky, díky čemuž máme pocit energie a chuti do života. Počítejte s tím, že první čtyři dny se vám pod ledovou sprchu strašně nebude chtít, ale po chvíli si už nebudete umět bez tohoto rituálu představit den.

Lepší imunita

Čím častěji se vystavujete chladu, tím odolnější se vůči němu stáváte. Pak vás jen tak něco neofoukne, dokonce ani „rýmička“ z klimatizace jen tak nehrozí.

Méně stresu

Dát si ledovou sprchu vám pomůže zlepšit si náladu. Aktivuje totiž sympatický nervový systém, snižuje pocit úzkosti, pomáhá proti depresivní náladě. K tomu, aby se emoce vyladily do pozitivna, potřebuje strávit pod studenou sprchou dvě minuty denně.

Uvolňuje svaly

I s tím vám pomůže studená sprcha. Pokud vás bolí tělo po cvičení, můžete zkusit experiment z Finska z roku 2009. Sportovci, kteří trpěli bolestmi svalů, si lehli na 20 minut do studené vany, během čehož experti měřili vliv teploty vody na jejich uvolnění. Ukázalo se, že všech 360 účastníků pak svaly přestaly bolet. Výhodou je, že studená voda funguje ihned po cvičení, nemusíte čekat do druhého dne.

Foto: @billiebodybrand; Unsplash

llana@gmail.com