Home / Life & style  / Fashion  / Mercedes-Benz Prague Fashion Week: Dojmy a pojmy

Mercedes-Benz Prague Fashion Week: Dojmy a pojmy

Pražský týden módy je v plném proudu. Jaké jsou jeho nejdůležitější okamžiky?

Zásadní otázkou je, zda je možné, aby módy byla, nebo nebyla politická. Tahle polemika je ve vzduchu už od té doby, co vyšlo první číslo československé Vogue s tématem Olgy Havlové na obálce. Jsem toho názoru, že móda je politická už ze své podstaty, protože reaguje na dobu a společnost, ve které vzniká. Nebavíme se v takovém případě o oděvu, o spotřebním zboží, díky kterému nám není zima, ale o vyjádření tvůrce, který reflektuje a po svém si interpretuje atmosféru, ve které jeho dílo vzniká.

Svoboda, kreativita, drzost

První přehlídkový den na pražském fashion weeku odstartovaly přehlídky studentů UMPRUM a japonské Bunka Fashion College. Konceptuální i nositelné, za hranicí představitelé fantazie i se zajímavými řemeslnými prvky. Každopádně, svobodné a ničím se neomezující modely.

Studenti UMPRUM

Studenti UMPRUM

Studenti Bunka Fashion College

Studenti Bunka Fashion College

Následující show Adama Kosta byla, slovy jeho kolegy návrháře Jana Černého, „hodně sexy“. Wunderkind lokální módní scény, který se na fashion week poprvé dostal už v 18 letech a stihl vyhrát Baťa Young Designers Challenge, představil pánskou kolekci pod názvem „Revize Maskulinity“. Pod pojmem androgynní módy jsme zatím vnímali spíš mužské oblečení nošené ženami. Kost svými střihy ale zvýraznil pas a boky modelů, kteří se při chůzi houpali tak, až mi připomínali erotické vrtění Kim Kardashian. Vsadím se, že Kost bude mít teď víc zákazníků z řad žen, které si nechají ušít pánské šaty z hedvábí, pánská saka s mašlí místo límce nebo zatouží po oversize růžovo-červeném svetru. Na závěr přehlídky se po mole prošla i múza jiného návrháře- Mira Saba, influencerka Vanda Janda. Tím jen potvrdila návrhářův vzkaz. Dámy, nebojte se nosit pánské věci, tyhle jsou střižené stejně podle vás.

Show studentky scénografie na JAMU Dominiky Kozákové vás strojem času přenesla do Berlína na Love Parade v roce 1999. Nechyběla ani tehdy tolik moderní koloběžka. Nikoho už snad nepřekvapí pánští modelové v botách na vysokých podpatcích, ani latex všude. Autorka o sobě říká, že tvoří v duchu moderního cirkusu a ráda pracuje s kýčem. Také svoboda a vymezení se je tedy pro ní stežejní. Místo klasicky dokonalých manekýn se na přehlídce objevili modelové z agentury New Aliens Agency, která představuje alternativní pohled na lidské tělo a krásu.

Blok svobody uzavírá přehlídka absolventů nizozemského uměleckého institutu ARTEZ, kde jako inspirace posloužily obrazy vlámských mistrů, všechno prostupující konflikt genderu, i přeplastovaná planeta.

Pak následuje uhlazená, nadčasová, minimalistická Nehera, která se nikomu nevnucuje, ale skoro každý ji obdivuje. Buď chcete nosit tenhle styl, nebo jste propadli zběsilému looku let 2000, kdy vás nezastaví ani skutečnost, že comeback slaví opět rybářský klobouček.

Večerní program prvního přehlídkového dne ale hází rukavici radaru svobody a nezávislosti v nás. Na show luxusního spodního prádla od návrhářky Terezy Vu totiž přichází trochu jiný crowd. Někteří, jako mluvčí Andreje Babiše Lucie Kubovičová- známá milovnice luxusních značek, které nikdy nezapomene otagovat na svém Instagramu, seděli na svých VIP místech už na Neheře, jiní dorazili až pod rouškou tmy. Není se co divit, zmíněná Tereza Vu je manželkou Babišova spin doctora Marka Hanče. Návrhář sexy večerních rób Michael Kováčik zase pozval na přehlídku Moniku Babišovou, kterou sem doprovodil její manžel.

#mbpfw #day2 in #ivanamentlova & #balenciaga #fall #fashion

Příspěvek sdílený LucieKubovic (@luciekubovic),

 

Podle naší ankety na instagramu o Burešovi už číst nechcete, ale považujeme za velmi důležité zde zmínit všechny souvislosti. Pokud mají návrháři tvořit svobodně a zcela se oddat své kreativitě, jak to ukázali první přehlídkový den, nemůže se tak dít v totalitní společnosti. Naše autocenzura začíná připomínat normalizaci, kdy nikdo nechce radši nic říkat ani psát, protože se bojí. Nikoliv, že mu seberou pas, ale přestanou s ním spolupracovat vlivní, přestane být zván na důležité akce, přijde o práci. Nebo si ho proklepne finanční úřad, jako jednoho kolegu, který si dovolil napsat něco nelichotivého o vkusu manželky premiéra.

Krásné ráno všem. Včera jste mi doslova zahltili direct zprávami a já ani nevím kde začít a jak vám za to poděkovat. Jako moji čtenáři víte, že jsem včera odešla z přehlídky kvůli tomu, že na ní dorazil Babiš. Bylo to pro mě rozhodnutí naprosto přirozené a adekvátní vzhledem k tomu, jak se o něm už dlouhou dobu vyjadřuji na instastories a jaký je můj názor na jeho lži, krádeže a manipulace. Takže když jsme vešli do sálu, kde nás chtěli usadit a zároveň tam Babiš dával rozhovor, řekla jsem jen Václavovi, že není správné, abychom byli na jedné akci s tímto člověkem (tím bych vlastně odsouhlasila jeho přítomnost a já s ní rozhodně nesouhlasím, vzhledem k tomu, že má být ve vězení) a že chci ihned odejít. Moc věřím, že jsme nebyli jediní, kdo se takhle rozhodl a nejvíc nadšená bych byla, kdyby se zvedla a odešla půlka sálu jako gesto nesouhlasu s jeho chováním. To se podle všeho nestalo, ale neodsuzuji nikoho kdo zůstal, nebo koho nenapadlo, že mu tím dává podporu, protože každý to prostě cítíme jinak a i moje rozhodnutí může být bráno jako unáhlené, prázdné gesto, které je k ničemu. Podle těch stovek zpráv to k ničemu nebylo a i když mi bylo i naznačováno, že se mi to nějak negativně vrátí, tak nelituji. Ve chvíli, kdy by s tím rozhodnutím měla problém jakákoliv firma, se kterou spolupracuji, tak by bylo něco od základu špatně. Všechny firmy vědí, jaké mám názory a že se vyjadřuji i k politice a od několika mi už přišla podpora (děkuji!) ❤. Přišlo mi i pár zpráv, které řešily proč míchám módu a politiku. Ale politika je přece všude, nejde ji oddělit od života a nevzdám se přece svého názoru jen proto, abych natočila módní přehlídku. Ještě jednou vám opět musím poděkovat, omlouvám se, že jsem na všechno neodepsala a jsem vážně šťastná, že sdílíme stejné morální hodnoty ❤ #thankful

Příspěvek sdílený Ina T. (@ina_t_blog),

Vážně na tohle přistoupíme? Když jsem na prezentaci prvního čísla Vogue viděla Marka Prchala, který zde byl pozván za server Mediář, připadalo mi to jako komedie.

Zvláštní svět, kde se vše prolíná: v době loňských voleb moje sociální bublina volala po trestu pro Prchala za vlastizradu. O několik měsíců později se potkáváme na akci časopisu, který má za motto svobodu a odkaz manželů Havlových. Hranice nejen pánského a dámského šatníku jsou dávno překročeny.

Rozumím tomu, že premiér, ať už sám nebo jako doprovod, je hostem pražského týdne módy. Andrej Babiš není ale obyčejný politik, se kterým buď souhlasíte, nebo ho kritizujete. Negativně ovlivňuje demokratický princip a svobodu slova v téhle zemi. V prostředí strachu, lží, plíživých represí a přetvářky nemůže nikdo pravdivě tvořit.

foto: archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week, instagram

anit@fashionbook.cz