Home / Life & style  / Zuzana Kubíčková v Rudolfinu: Opulence, která neztrácí vkus

Zuzana Kubíčková v Rudolfinu: Opulence, která neztrácí vkus

Česká návrhářka, která má nejblíž k haute couture, sloučila módu a balet.

Mít svou přehlídku v Rudolfinu, na jejímž programu spolupracujete s tanečníky Baletu Národního divadla, znamená hodně. Nejen, že máte cit pro místo a dokážete vymyslet show, co spojuje víc druhů umění mezi sebou. Také to znamená respekt.

Pokud se vydáte vstříc většinovému názoru, móda v Čechách není ještě vnímána jako relevantní obor. Totalitní zkušenost v generaci našich prarodičů a rodičů zasela premisu, že tohle užité umění je buržoazní přežitek a nejdůležitější stejně je, abyste nevyčnívali.

Zuzana Kubíčková naštěstí vyčnívá už dlouho. Je protipólem minimalistické uhlazenosti, divoké interpretaci 90. let i přísného konstruktivismu. Její róby jsou velmi složitě (a ručně) zpracovány, z těch nejvytříbenějších materiálů. V tomhle ohledu má Zuzana Kubíčková nejblíž k pojetí módy podle Valentina, kdy svým divákům ukazuje někdy dráždivou, někdy otevřeně erotickou, ale pořád pohádku.

Fakt, že česká návrhářka má přehlídku v kulturní instituci tak významné, jako je právě Rudolfinum je důkazem, že i módní scéna tvoří důležitou součást naší moderní identity.

foto: archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

anit@fashionbook.cz