Home / Life & style  / Menstruační kalhotky: Aneb váš průvodce červeným servisem

Menstruační kalhotky: Aneb váš průvodce červeným servisem

Je to pohodlnější, než si myslíte

S touhle recenzí jsem si dávala na čas. A bylo to jedině dobře. Moje uživatelská zkušenost s produktem, o kterém budu psát, trvá už víc než rok. Tak akorát, abych měla pocit, že se o ní můžu podělit. Jak se mi tedy menstruuje s Thinxkama? Dost dobře.

Je možné, že pokud nežijete ve vakuu, tak jste se THINX už setkali. Před pár lety totiž tenhle hygienický produkt způsobila menší poprask – a to když to vypadalo, že ji komise posuzující vhodnost reklamních plakátů v newyorském metru neschválí na základě „příliš explicitního sloganu“ (věřte, nebo ne, zněl zhruba takto: „prádlo pro ženy s periodou“. Docela lol, ne?) a příliš aluzivní vizuality (na vizuálech byl grapefruit, aha!).

Pro lidi s menstruací

Kampaň nakonec prošla a Thinx jde dál. Další reklamní zářez byla jejich kampaň s odkazem na pussygrabbing“ Donalda Trumpa nebo vtipně feministický slogan (vtipný feminismus, to koukáte, co) „prádlo odolné proti patriarchátu“. Nově Thinx přichystal také řadu pro teenagery , označené jako „pro mladé lidi s periodou“. Jestli si pamatujete na svoje traumátka z prvních „krámů“, pak tohle jistě oceníte.

 

 

Jsem dítě devadesátek a dobrá reklama mě samozřejmě dokáže přesvědčit (haha), stejně jako moje internetové rešerše recenzí a uživatelských fór na téma menstruační kalhotky. A protože ekologičtější varianty menstruačních pomůcek začaly být tématem, poptala jsme se také uživatelek: od kalíšku právě po Thinxky (reportáž si můžete poslechnout tady). Freebleeding jsem nechala spát a objednala si Thinxky. A čekala na zázrak.

Jak si vybrat?

První (a pro mě asi největší) překážkou paradoxně není nic přímo spojeného s menstruací. Je to doručování balíčků z Ameriky do Čech. Thinxky si samozřejmě k nám můžete objednat, ale zaplatíte za ně DPH navíc a poplatek za proclení. Pokud váš nákup Thinxex vychází na zhruba 150$, zaplatíte doručovací službě odpovídající poplatek, který vychází na cca. 1500 Kč. Kalhotky se tak vyplatí objednávat ve větším – ideální je domluvit se s kamarádkami (holky sobě, no) a podělit se. Nebo mít spojku přímo v USA.

Nic nesmí škrtit

Další krok je zvolit správný typ kalhotek – tohle je daleko jednodušší, než třeba moje zkušenost s výběrem vhodného menstruačního kalíšku. Kalhotky můžete vybírat podle střihu, barvy, materiálu, a hlavně podle absorbce, která je pro snažší představu přímo na stránkách převedená na tampony. Kalhotky na silnější flow mají výdrž dvou tampónů, na nejslabší pak půl.

Ideální je zvolit střih a typ tak, abyste se cítili co nejpohodlněji – já jsem pro jistotu tímto klíčem vyloučila z výběru tanga, naopak jsme ocenila kalhotky s vysokým pasem ve stylu 50. let. Barvy jsou základní, nově najdete v sortimentu také výrobky z biobavlny a sportovní „speciály“ – šortky s absorbční vrstvou, bodýčko, trikot.

Berte v úvahu všechno – jak to míváte silný, jak dlouho to trvá, máte to spíš přes den nebo v noci, trpíte na škrtící gumičky u prádla? Přežíráte se během menstruace? Jste nafouknutá?

Ergonomický, hladký design jsou bezproblémovým řešením pod upnuté oblečení. Tabulka velikostí na stránkách vás pohodlně navede, abyste se trefili co nejlíp.

 

Osobní průzkum

Udělala jsem ho namátkou s ostatními uživatelkami. Vyšlo mi, že na běžný pracovní den, i během prvních dnů menstruace, měly jedny Thinxky měly vystačit od okamžiku, kdy vyběhnete z bytu po chvíli, kdy se zase vrátíte do zázemí své koupelny.

První dva nebo tři dny kalhotky na silnější flow, zbytek v těch na dny slabší. Odvážným i tanga přejí! Pro začátek doporučuju začít s dvěma typy, nejlépe kombinovat s tamponem nebo kalíškem, jak je kdo zvyklý. Některé uživatelky pak Thinxky používají právě jen v kombinaci s kalíškem, tzn. pro sichr.

Já jsem zvyklá být hardcore, takže jsem se rozhodla hned první cyklus začít rovnou v kalhotkách. Žádnej metal se nekonal, věřte nevěřte!

První menstruace bez tampónu

Možná vás nepřekvapí, že i když si první den vezmete džíny z poctivého devadesátkového denimu, budete se chodit kontrolovat na záchod s pocitem, že celý svět ví, že nemáte tampon. Pocitově by se daly Thinxky připodobnit k vložce, ale narozdíl od nich se vám nikde nic nekrčí a nestane se vám, že byste si lepítkem udělaly nechtěnou depilaci. Ups.

Každá kontrola na toaletě navíc přinesla i další zjištění – absorbční vrstva není jako u vložek. Flekatí minimálně a saje opravdu rychle a pohlcuje vše, co má. Za mě dobrý.

Po nějakých deseti letech tampónu je tedy tou největší překážkou vrátit se zpátky do módu „flow“ – tedy toho, že přesně víte, kdy a co se děje. Tam dole. Věřte mi, ten pocit je ve finále úlevnej. Kdybych byla víc new age ezo, určitě bych zmínila něco o kontaktu s vlastním tělem. Ale nejsem, pardon.

Cena

Cena je určitě vyšší (kalhotky se pohybují mezi 35-40 dolary za kus). Vyplatí se ale pořídit si set 5 kusů: mám dvoje s vysokým pasem v černé, červené a tělové briefs a černé brazilky. Používám je rok, nekoupila jsem si za tu dobu jediný tampon. Jak se to vyplatí, si spočítejte tady.

Nové návyky

Odličujete se před spaním? Pak zvládnete i tohle. Kalhotky je nutné po každém použití proprat ve studené vodě, ideálně nechat přes noc ve studené vodě odmočit. Můj tip je přidat tam kapku octa. Pak je nechte na sušáku, po skončení menstruace všechny vyprat na studený cyklus, bez bělení a aviváží. Měsíc máte potom vystaráno.

Cestování

Za rok se mnou jely Thinxky i na filmový festival ve Varech (ano, i tam jsem zvládla přepírání), do Budapešti i Bělehradu. Zažily toho dost a vypadají pořád jako nové ( fleky z praní v absorbční vrstvě se nepočítají). Samozřejmě, že je lepší na silnější dny používat ty černé, na slabší pak světlejší (spoiler – ta absorbční vrstva je u všech totožně černá). Mimochodem, taky jsme se naučila nosit místo tamponu v batůžku jedny Thinxky, kdyby něco.

Další značky mestruačního prádla

Některé brandy vizuálně kopírují Thinxky, jiné se rozhodly sortiment rozšířit i o krajky, průhledné varianty, a vůbec tak konečně potlačit stereotyp ošklivých „kalhotek na menstruaci dole v šuplíku, který nesmí za žádnou cenu nikdo vidět, natož váš kluk“. Mrkněte se třeba na značka Dear Kate.

I v České republice se vyrábí menstruační kalhotky, co se týče pohodlí, technologie a designu, zatím bohužel musím dát props „západní“ produkci.

Závěr

Nejsem biožena a ekologická aktivistka. Ve finále jsme totiž zjistila, že u mě to není ani tak o tom, kolik toho vyhodím (ale i to je relevantní), jako spíš jde o moje pohodlí. Ano, paradoxně je tohle varianta pro líný holky, které nechtějí nic moc řešit. A místo krabičky tamponů si tak každý měsíc můžu koupit třeba jako správný zpovykaný mileniál láhev Matéčka navíc.

foto: archiv Thinx, archiv Dear Kate

jana.patockova@gmail.com