Home / Life & style  / Signál pro pražské fajnšmekry

Signál pro pražské fajnšmekry

Kam se vydat, když nemáte rádi davy a nechcete být jako všichni? #iprohipstery

Prahu již pošesté rozsvítí SIGNAL festival, největší kulturní událost u nás. Letošní ročník, který startuje 11. října, představí 22 uměleckých instalací v celkem 6 městských částech a poprvé přinese 3 hlavní festivalové trasy – Centrum, Vinohrady a nově také Karlín. Co by vám letos nemělo uniknout? Zde je výběr toho nejzajímavějšího!

1. ZIMOUNOVY PŘEDMĚTY V HAUCH GALLERY

 

Jestli letos můžeme něco označit za „must see“, je to dozajista monumentální dílo švýcarského umělce Zimouna, který je v současnosti jedním ze světově nejžádanějších galerijních umělců vůbec. V rámci SIGNAL festivalu představí v prostorách Hauch Gallery instalaci, kterou tvoří 216 kusů stejnosměrných motorů, vatových kuliček a kartonových krabic o rozměrech 70x70x70 cm. Právě jednoduché funkční komponenty a běžně užívané materiály jsou společným jmenovatelem mnoha umělcových projektů. Přijďte si prohlédnout Zimounovo dílo reagující na napětí mezi úhlednými modernistickými vzorci a životním chaosem.

 

2ŽIVOT V KLECI – 3CZ 234

Spletitý labyrint klecí, minimální prostor pro pohyb a žádné denní světlo. Nezisková organizace Obraz založená za účelem aktivní ochrany zvířat má na svědomí kontroverzní instalaci v sadech Svatopluka Čecha. Desítky kovových klecí s žárovkami, které symbolizují zvířata, a stísněným průchodem pro návštěvníky mají rozšířit povědomí o životě nosnic a také připomenout právě probíhající Světový den vajec. Celkový dojem umocní autentický zvukový záznam s nahrávkami z klecových farem. Název instalace 3CZ 234 pak příhodně parafrázuje kódové označení vajec, které všichni dobře známe ze skořápek.

3. DAV I INDIVIDUALITA IVANA KAFKY

Letos svou tvorbu se SIGNAL festivalem spojil například Ivan Kafka, průkopník site-specific instalací, land artu a konceptuálního umění. Tento matador české výtvarné scény, který v minulosti reprezentoval Českou republiku na slavném benátském Bienále, vytvořil pro SIGNAL minimalistickou instalaci nazvanou O stádnosti / Zjevná stádnost. Dílo umístěné na Ovocném trhu je tvořené desítkami směrových značek v řadách za sebou a odkazuje na lidskou individualitu, chování davu a také jeho manipulativnost. Každá jednotlivá značka totiž odráží světlo sama za sebe, ale v zářícím davu zapadá a splývá s okolní masou.

4. KONCERT NEBO SVĚTELNÁ INSTALACE?

Prahu rozzáří a zároveň rozezní společný audiovizuální počin dvou umělecky progresivních kulturních festivalů u nás, SIGNAL festivalu a Strun podzimu. Projekt s názvem Organik v sobě spojuje jedinečný vizuální obsah a inovativní hudební dramaturgii. Zážitek na pomezí světelné instalace a koncertu umocní nádherný prostor pražského kostelu sv. Salvátora. Unikátní kinetická instalace bude proplouvat středem chrámové lodě a v kombinaci s hlasem varhan a dechberoucí architekturou kostela divákům zajistí až fyzický zážitek. Organik se zde rozezní celkem dvanáctkrát, a to od 11. do 13. října.

5. NA SIGNAL DO CAMPU

 

Druhým projektem doprovodného programu bude akce s názvem CAMP SIGNAL, která se uskuteční v Centru architektury a městského plánování. Zájemcům zprostředkuje diskuze a rozhovory s autory instalací letošního ročníku a nabídne jim tak možnost více proniknout do obsahu uměleckých děl a pozadí jejich vzniku. Na rozhovory budou navazovat nejrůznější audiovizuální živá vystoupení, a to jak českých, tak zahraničních umělců. Ti divákům přiblíží přístupy k vizualizaci hudby, pro kterou budou využívat 22 metrů širokou projekci multimediálního prostoru CAMP.

6. GALERIJNÍ ZÓNA, CO ZA TO STOJÍ

 

Festival letos představí Galerijní zónu rozšířenou o pátou instalaci. Zóna povede skrze Colloredo-Mansfeldský palác, Zrcadlovou kapli Klementina, Clam-Gallasův palác, Hauch Gallery
a Bar/ák – dvůr v pavlačovém domě na Florenci. Po čtyři říjnové večery budou tato výjimečně přístupná místa hostit světelná díla, která využívají specifik daných prostor. Vstupné do všech 5 míst Galerijní zóny bude činit 170 Kč pro dospělé a 100 Kč pro studenty a seniory. Poplatkem 50 Kč bude podmíněn také vstup na 3D audiovizuální mapping v Kasárnách Karlín.

jdhdhe@gmail.com