Home / Life & style  / Plán na víkend: Festival izraelských filmů Kolnoa

Plán na víkend: Festival izraelských filmů Kolnoa

Podívejte se na snímky, které se běžně do kin nedostanou, ale o to víc vás zaujmou.

Kolnoa – קולנוע, znamená v hebrejštině kino. Druhý ročník filmové přehlídky vrcholí právě tento víkend (13. a 14. října). Máte možnost si zajít do vršovického kina Pilotů a na další místa na novinky, starší, ale o to zásadnější nebo úplně nové počiny izraelské kinematografie.

Co doporučujeme vidět?

Geula: Z Menachema, bývalého frontmana rockové kapely, je nyní ortodoxní Žid. Když jeho šestiletá dcera Geula onemocní rakovinou, snaží se Menachem vymyslet způsob, jak vydělat na její léčbu. Znovu dává dohromady kapelu z mládí a vyráží na poslední turné. Otevře tím staré rány, ale i spojení se svým někdejším sekulárním životem.

Neděle, 14.10., Kino Pilotů, 19.30

 

Etgar Keret: Příběh, který se skutečně stal: Izraelský spisovatel Etgar Keret (česky vyšly např. jeho knihy Létající Santini nebo Sedm dobrých let) balancuje ve svých povídkách na hranici mezi fantazií a realitou. Jeho vlastní životní příběh v mnohém také vyznívá jako moderní pohádka. Tvůrci dokumentu se snaží vypátrat, proč je zrovna vyprávění příběhů pro Kereta bytostnou potřebou.

Sobota, 13.10., Kino Pilotů, 14.30

Neděle, 14.10., Kino Pilotů, 20.30

Ben Gurion, epilog: Ben Gurionovi je 82 let a žije v poušti, daleko od celého politického diskurzu. Tento odstup mu umožňuje nahlédnout celý sionistický projekt z jiné perspektivy a také představit překvapivou vizi budoucnosti Izraele. Dokument byl sestříhán z nalezeného šestihodinového rozhovoru s Davidem Ben Gurionem, zapomenutého po desetiletí v archivu. Po filmu následuje diskuze s producentkou a střihačkou filmu Yael Perlov.

Sobota, 13. 10., Kino Pilotů, 18 hodin

Neděle, 14.10., Kino 35, 14.30

Mezi dvěma světy: Tři Palestinky s izraelským občanstvím společně sdílejí telavivský byt. Daleko od přísného dohledu rodiny či vesnice žijí svůj život v centru „moderní a progresivní“ židovské společnosti, která je vždycky bude považovat za občany druhé kategorie. Vyplatí se získat zdánlivou svobodu a nezávislost za cenu zpochybnění vlastní identity?

Sobota, 13.10., Kino 35, 20 hodin

Neděle, 14. 10., Kino Pilotů, 21.45

PannyDospívající Lana má po krk ospalého města i své matky a její krachující kavárny na pláži. Všechno by mohl změnit mladý novinář a zpráva, že poblíž města se objevila mořská panna. Vizuálně poetický snímek přenese diváka svou atmosférou zpět do vzpurného a křehkého období dospívání.

Sobota, 13.10., Kino Pilotů, 20.15

Neděle, 14.10., Kino 35, 18.30

Betlém: Napínavý příběh o složitém vztahu mezi důstojníkem izraelské tajné služby a jeho palestinským informátorem. Oba musí řešit konflikty s nejbližším okolím, mezi sebou, ale i sami v sobě. Surový portrét hrdinů rozpolcených před neřešitelným morálním dilematem – komu zachovat věrnost, nabízí jedinečný pohled do fascinujícího světa tajných služeb.

Sobota, 13.10., Kino Pilotů, 22 hodin

Neděle, 14.10., Kino Pilotů, 17.30

Nedokončený film: Dokument o nedokončeném nacistickém propagandistickém filmu o varšavském ghettu zobrazuje lidi před kamerou i za ní, odhaluje šíři filmové manipulace a navždycky změní váš pohled na historické záběry.

Kam jít

Pohybová lekce Gaga s Natašou Novotnou, 14. 10. Ne 18:00–19:30 – Zkušebna baletu ND, Anenské náměstí 2

Gaga je pohybová řeč vyvíjená v průběhu let Ohadem Naharinem, paralelně s jeho prací choreografa a uměleckého ředitele souboru Bathseva Dance Company. Jazyk Gaga v základu vychází z víry v uzdravení, dynamiku a neustále se měnící sílu pohybu. Pozor, omezená kapacita. Lístky pořídíte pouze na pokladně Kina Pilotů.

Dny Izraelské kuchyně, 14. 10. Ne 18:00 – Restaurace Etnosvět, Legerova 40

Izraelský kuchař Noam Darom, který původně vystudoval na VŠUP umění, se zaměří na původ, vznik a vývoj izraelské kuchyně. Zvyky, svátky, tradice různých komunit, rodinné zvyklosti – to vše spolu s mnoha dalšími rozličnými prvky proměnilo izraelskou kuchyni do dnešní podoby. Izrael je kulinářskou velmocí, jejíž šéfkuchaři dobývají svět. Pozor omezená kapacita.

foto: archiv Kolnoa

anit@fashionbook.cz