Home / Life & style  / Art & Books  / Proč by si měli všichni pořídit knihu Neboj, neboj!

Proč by si měli všichni pořídit knihu Neboj, neboj!

Tahle úžasná vizuální podívaná by měla být povinnou coffe table knihou nejen v období dušiček a Halloweenu.

Jak často narážíte na svůj strach? Se mnou je většinu času. Bojím se, že něco nestihnu, pokazím, nechápu, že nejsem dost dobrá, rozumná, pečlivá nebo nadaná. Těch strachů je samozřejmě mnohem víc, ať už se týkají i toho nejlaciněji provedeného hororu v televizi po obavu, že nikam nedokážu přijít včas. Strach je přirozený, důležitý, je to vlastně přítel. Pomáhá upozorňovat na možná nebezpečí. Jako všeho dobrého, ho ale nesmí být moc.

Kniha autorky Milady Rezkové, ilustrátora Lukáše Urbánka a grafického designéra Jakuba Kaše Neboj, neboj!- Velká kniha o strachu nejen pro malé strašpytle, se sice primárně obrací k dětským čtenářům, ale hodí se do rukou každého dospělého. Strach zde představuje černý puntík (mimochodem, když zavřete oči a představíte si strach, jak vypadá ten váš?) a je docela zábavným protagonistou. Má arzenál vtipných hlášek a hlavní hrdina Jirka pochopí, že je fajn mít strach za kamaráda. Naučí se ho vnímat jako svého pomocníka, kterého stojí za to poznat blíž. Bojíme se přece toho, co neznáme.

Ve 12 kapitolách se tak dozvíte, jak lidé přistupují ke strachu v různých zemích, jak se bojí zvířata, jak se lidé báli dřív i jaké jsou podoby strachu, včetně agrese. Což vám usnadní vcítit se do někoho, kdo se zrovna chová nerudně. Jenom tak totiž dává najevo svůj strach. Knihu můžete číst odkudkoliv: ze začátku, konce, i prostředka.

Dějová linka se odehrává v komiksu, ale také svoje místo zde mají básně i vysvětlující odstavce. Obrázky jsou výrazným průvodcem, které dodávají kreativnímu textu ještě víc humoru nebo fantazie. Což jsou přesně prostředky, se kterými se dá s prožitkem strachu pracovat.

Knihu Neboj, neboj! vydalo nakladatelství Yinachi, doporučená cena je 439 Kč.

foto: archiv Neboj, neboj!

anit@fashionbook.cz