Home / Life & style  / Nila Daily: Místo, kde nakoupíte dárky pro svou domácnost

Nila Daily: Místo, kde nakoupíte dárky pro svou domácnost

Rodina obchodů s udržitelnou módou, hračkami nebo bytovými doplňky se rozrůstá o další přírůstek. Najdete v něm přípravky pro péči o domov i zevnějšek.

Eva a Pavel Urbanovi mají se svými projekty úspěch. V pražské Korunní ulici už mají tři obchody, brzy se chystá otevření dalšího v Karlíně. Ohleduplné produkty v nadčasovém designu jsou nejen momentálně trendy, ale také dobrou investicí. Zatímco kupovat pomalou módu už jsme si docela zvykli, s přípravky do domácnosti je to někdy problém. A právě ten chce vyřešit Nila Daily: nabízí totiž nejen designové dárečky (třeba notýsky, mýdla či čokolády), ale záležitosti denního použití.

Náš výběr do domácnosti

Bee’s Wrap:  ekologická odpověď na otázku, kterou si pokládáme snad všichni – jak omezit množství plastu v naší domácnosti? Znovupoužitelné ubrousky Bee’s Wrap začala v roce 2012 v americkém Vermontu vyrábět matka tří dětí Sarah Kaeck. Jsou ručně vyrobeny z biobalny napuštěné včelím voskem, bio jojobovým olejem a pryskyřicí. Zabalíte do nich sendvič, ovoce nebo zeleninu, můžete s nimi zakrývat misky s jídlem nebo sklenice. Ubrousky jsou biologicky rozložitelné. Na konci jejich služby je můžete s klidným srdcem odnést na kompost.

Pure Effect Sweden: za projektem Pure Effect stojí Lina Segerdahl a Linda Rosendahl Nordin. Vznikl ve Švédsku v roce 2015 a jako první na skandinávském trhu vůbec se zaměřil na vývoj biologicky aktivních čisticích prostředků pro domácnost a péči o oděvy. Vysoce koncentrované výrobky jsou založeny na živých bakteriálních kulturách, které jsou účinné v boji proti pachům, mastnotě a nečistotám, přičemž udržuje okolní prostředí v probiotické rovnováze. Všechny složky jsou biologicky odbouratelné a pocházejí z obnovitelných zdrojů.

Hibi: s podtitulem 10 minute aroma je moderním spojením dvou tradičních výrobků prefektury Hyogo: sirek a vonných tyčinek. Má formu sirky, kterou zapálíte a položíte na speciální nehořlavou podložku. Zklidňující voňavou atmosféru si tak jednoduše vykouzlíte lusknutím prstů v kanceláři, doma při odpočinku, při józe, meditaci i venku. Představujeme deset oblíbených vůní, mezi kterými nechybí květinové geranium, japonský citrus yuzu, svůdný ylang-ylang či delikátní japonský cypřiš.

Hydrophil: za touto značkou stojí partička tří kamarádů z Hamburku. V létě 2013 během cyklovýletu začali ti tři vymýšlet, jak a zda by se dalo vyvíjet produkty, které budou nejen veganské, ale také šetrné k vodě, tedy vyráběné s minimem vody a s minimálním znečištěním. Rozhodli se zaměřit na segment hygieny a péče o tělo, tedy oblast každodenního používání. My jsme pro vás vybrali jejich bambusové kartáčky na zuby se štětinami rostliného původu.

Turtle Bags: český Frusack určitě znáte, tohle je značka, která je na trhu už od roku 2001. Tedy v době, kdy supermarkety chrlily plastové tašky po statisících a osvěta ohledně znečištění světových oceánů nebyla zdaleka tam, kde je dnes. Název vznikl v momentě, kdy se zjistilo, že mořské želvy si pletou igelitové sáčky s medúzami, jejich oblíbenou potravou. Zakladatelé značky se tehdy rozhodli poukazovat na obrovská rizika spojená s nadprodukcí a bezmyšlenkovitou spotřebou plastů a vrhli se do výroby nákupních tašek a sáčků na zeleninu, které by igelitky pomohly vymítit. Ve spolupráci s fair trade výrobci v Bangladéši přinášejí na trh oblíbené biobavlněné síťovky, které unesou až 40 kilogramů.

Nila Daily, Korunní 91, Praha 3

foto: archiv Nily, archiv firem

 

anit@fashionbook.cz